Z miłości do wolności – Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”

„Żaden człowiek siły swojej nie zna,

nim jej w potrzebie z siebie nie dobędzie.”

Eliza Orzeszkowa, Nad Niemnem

Z miłości do wolności – Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”

„Nad Niemnem” to hołd Elizy Orzeszkowej oddany powstaniu styczniowemu (1863 r.), w którym waleczna pisarka brała czynny udział niczym dzielna Emilia Plater w powstaniu listopadowym trzydzieści lat wcześniej (1830 r.).

Realizując pomysł pani Zofii Jakóbczyk pragnącej połączyć pokolenia mieszkańców Sławina, w Ogrodzie Botanicznym członkowie grupy artystycznej „Sławiniacy” (Ewa Michalska i Adam Witek) oraz przedstawiciele Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie (Aleksandra Kostka, Michał Fal i Dawid Pojęta) wspólnie przeczytali fragmenty powieści.

Zespół ludowy „Sławiniacy” wprawił publiczność w zdumienie, okraszając „Narodowe Czytanie” zachwycającą oprawą muzyczną. Śpiewając pieśni, które na ustach mieli powstańcy styczniowi idący w bój o wyzwolenie Polaków spod rosyjskiego jarzma, przenieśli nas o sto sześćdziesiąt lat wstecz. Usłyszeliśmy wzruszający utwór „Za Niemen hen precz!”, „Bywaj dziewczę zdrowe” czy hymn powstańców styczniowych.

Wybrane fragmenty powieści zaprezentowały wybitne osobistości:

• prof. dr hab. Dorota Kołodyńska, Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS
  • dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS, Prorektor ds ogólnych UMCS
  • dr inż. Marcin Jakimiak, Zastępca Kanclerza Politechniki Lubelskiej
  • prof. dr hab. Małgorzata Karwatowska, Kierownik Katedry Edukacji Polonistycznej UMCS
  • dr hab. Ewa Głażewska, prof. UMCS, Dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze UMCS
  • prof. dr hab. Robert Litwiński, Kierownik Katedry Metodologii nad XX-XXI w. UMCS
  • prof. dr hab. Bożenna Czarnecka, emerytowany profesor Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS
  • dr hab. n. farm. Maciej Strzemski, prof. UM, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
  • Elżbieta Małek, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie
  • Paweł Łapiński, Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych
  • Krystyna Rudzka-Przychód i Anna Fic Lazor, Lubelski Związek Polskich Artystów Plastyków