MRÓWKI

Zestawienie działań realizowanych w grupie V “Mrówki” w ramach programu Przedszkole Promujące Zdrowie

OBSZARY DZIAŁALNOŚCI:

1. Zdrowe odżywianie
  2. Aktywność fizyczna
  3. Profilaktyka
  4. Zdrowie psychiczne
  5. Bezpieczeństwo
  6. Działalność ekologiczna
  7. Higiena
Lp.

Rodzaj zajęć

Obszar działalności

Termin realizacji

/ miesiąc lub konkretne daty/

1.

Jesienne warzywa” zorganizowanie ekspozycji warzyw w kąciku przyrody. Rozmowa o kolorach i kształtach i właściwościach zdrowotnych warzyw.

Jesienne szaszłyki owocowe” przygotowanie szaszłyków owocowych. Rozmowa o bezpieczeństwie podczas przygotowywania posiłków, odpowiedniej higienie i właściwym zachowaniu przy stole. Wspólne przygotowanie smacznych szaszłyków.

Zdrowe odżywianie

09.2019

10.2019

Jesienne witaminki dla rodzinki” Zajęcia dydaktyczne poświęcone zdrowemu odżywianiu. Wspólne przygotowanie II śniadania, spożywanie oraz sprzątanie.

Polska restauracja” Zajęcia dydaktyczne poświęcone polskim specjałom kulinarnym. Przygotowanie przez rodziców degustacji pierogów.

Świąteczne spotkanie z Rodzicami” wspólne ozdabianie pierniczków przez dzieci i rodziców.

Akademia Małego Kuchcika” KUCHNIA MOLEKULARNA.

Mobilne warsztaty kulinarne dla dzieci. Kształtowanie umiejętności kulinarnych, kulinarne eksperymentowanie oraz tworzenie zróżnicowanych potraw.

Zdrowa pizza” Warsztaty robienia pizzy zorganizowane przez „Lubartowska 77”. Poznanie sposobu na zrobienie doskonałej pizzy.

2.

Zestaw ćwiczeń wg K. Wlaźnik „Wychowanie fizyczne w przedszkolu”.

Teatrzyk możliwości” techniki cyrkowe w edukacji. Trening koncentracji, uwagi i motoryki prowadzony przez Panią Katarzynę Kurowską.

Dzień Pluszowego Misia” spotkanie i zabawy ruchowe z misiem Teddy Eddie – szkoła językowa Columbus.

Aktywność fizyczna

Cyklicznie – raz w miesiącu

Bal karnawałowy” wspólne zabawy muzyczno-ruchowe przy muzyce.

3.

Domowe sposoby na choroby” Zajęcia dydaktyczne poświęcone zdrowiu. Przeprowadzenie wywiadu z kilkoma pracownikami przedszkola (pani intendentka, kucharka, pielęgniarka). Zbieranie informacji jak dbać o swoje zdrowie i jakie domowe sposoby pomagają gdy jesteśmy przeziębieni.

Utrwalanie Hymnu Przedszkolaka pt. „Zdrowie w umowie”.

Tylko woda zdrowia doda” zorganizowanie z rodzicami akcji mającej na celu zachęcenie dzieci do picia wody. Zakupienie bidonu dla każdego dziecka oraz wody dla całej grupy.

Rozmowy z dziećmi na temat zdrowia i wpływu wody na nasz organizm.

Spacery, obserwacje przyrodnicze w ogrodzie przedszkolnym.

Zachęcanie dzieci do przyjeżdżania do przedszkola na rowerach, hulajnogach. Zachęcanie do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

10.2019 – aktualnie

4.

Co mamy wspólnego a czym się różnimy ” Zajęcia poświęcone poszukiwaniu różnić między sobą, każdy jest inny. Praca na podstawie wierszy i bajek terapeutycznych.

Z uśmiechem na twarzy” – tydzień życzliwości. Stworzenie grupowej książki życzliwości opartej na „przepisach” na dobry

Zdrowie psychiczne

12–15.11.2019

humor. Poznanie i wyjaśnienie słowa „życzliwość”. Przypomnienie Praw Dziecka i umieszczenie w sali tablicy przypominającej dzieciom o ich prawach.

Co to znaczy być dobrym?” Tygodniowy cykl zajęć poświęcony takim odczuciom jak: łagodność, cierpliwość, uprzejmość, radość, miłość. Zwrócenie uwagi na to, że każdy ma swoje uczucia i należy je respektować. Stworzenie sytuacji do odczuwania różnych przeżyć.

Wyjazd do sali zabw “Camping u Superika”. Integrowanie grupy poprzez wspólną zabawę.

Wyprawa na Jamajkę” rozmowa z rodzicami Kubusia o życiu na Jamajce. Skierowanie uwagi dzieci na to, że każdy jest inny. Zachęcanie dzieci do poznawania nowych ludzi, miejsc na Ziemi, rozbudzanie ciekawości o świecie i uwrażliwienie na różnorodność.

Razem gramy” Warsztaty gier planszowych i integracyjnych zorganizowane przez „Lubartowska 77”.

“Kiedy wpadam w złość” – zajęcia w ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie. Praca z programem “Tyci Tukan” i z przygodami Tomka i Beatki. Zajęcia prowadzone przez Sylwię Smyk.

9-13.12.2019

09.01.2020

5.

Policjant” – omówienie zasad funkcjonowania i pracy policjanta; rozmowa o zasadach bezpieczeństwa na drodze,

11.09.2019

demonstracja munduru i akcesoriów, np. policyjnego lizaka; Wdrażanie do przestrzegania zasad bezpiecznego poruszania się po drodze i wybrane znaki drogowe.

“Dzikie zwierzę, dziki ptak – podpowiemy co i jak” – warsztaty z ornitologiem. Zapoznanie z różnymi gatunkami ptaków. Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo oraz poznanie prawidłowego wzorca zachowania w przypadku spotkania takiego zwierzątka.

Jesienny spacer w Muzeum Wsi Lubelskiej” spacer z przewodnikiem. Zwiedzanie domów i miejsc pracy naszych przodków. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas wycieczek i wyjść.

Bezpieczny przedszkolak” rozmowy przypominające o zasadach bezpieczeństwa. Przypominanie dzieciom o właściwym zachowaniu podczas wyjść i wycieczek przedszkolnych.

Zwracanie uwagi na niebezpieczeństwa i sposoby radzenia sobie w trudnej sytuacji.

Cyklicznie – przed wyjściami i wyjazdami poza teren przedszkola

6.

Zbieramy nakrętki – jesteśmy eko! Akcja zbierania nakrętek.

O poranku we Wróblówce” zajęcia z surykatką – Timonem, prowadzone przez Panią Martę Wróbel. Poznanie informacji dotyczących życia tych zwierząt.

Działalność ekologiczna

05.03.2020

Eko-prace” Dzieci przez cały rok tworzą prace plastyczne przy użyciu materiałów ekologicznych. Zapoznają się z pojęciem recyklingu i ponownego wykorzystywania różnych surowców do prac plastycznych.

Cyklicznie prze cały rok

7.

Czyste rączki” Zajęcia poświęcone nauce mycia rączek. Zachęcanie do dbania o higienę osobistą.

Zdrowe ząbki to jest to!” zajęcia dydaktyczne poświęcone higienie jamy ustnej. Nauka prawidłowego schematu mycia zębów oraz sposobów jak dbać o zęby i zapobiegać ich leczeniu.

Zajęcia z cyklu Akademia Młodego Naukowca pt. “Dlaczego Tata każe myć ręce?”

Higiena

09.2019