Zespół Szkół Nr 12

MARZEC 2018

ZESTAWIENIE DZIAŁAŃ W RAMACH
SZKOŁY PROMUJĄCYCH ZDROWIE

MARZEC 2018 r.

 

Głównym przedsięwzięciem, na który skierowaliśmy swoje działania we współpracy grup, to organizacja V Festiwalu Zdrowego Przedszkolaka, który odbył się na Uniwersytecie Przyrodniczym 14 marca 2018 r.  Dzieci z naszego przedszkola przystąpiły do udziału w konkursach (14.03.2018r.) w ramach V Festiwalu  “Jem kolorowo, ale zdrowo” – autorska „Piosenka o Witaminkach” przygotowana przez dzieci i wychowawców w grupie Gwiazdeczek, „Podkładki do posiłków” – konkurs rodziny w którym wzięły udział: Julek G. z mamą (Świerszcze) – otrzymał wyróżnienie, Ania z mamą (Dzwoneczki), Sofia z mama (Koniczynki) oraz przedstawiciel z grupy Szafirków. Aranżacja stolików przedszkolnych Dzieci z Grupy Motylków wraz z Paniami Małgosią Ś. i Beatą K.(dzieci wraz z wychowawcami otrzymali nagrodę – 3 miejsce). Na V Festiwal Zdrowia Przedszkolaka nauczyciele z naszego przedszkola (p. Agata Wójcik , p. Ania Tuczyńska, p. Wioleta Kowalczuk, p. Agnieszka Gronkowska wraz z koordynatorem p. Ewą Kowalik przygotowały i prowadziły podczas festiwalu kącik. W którym dzieci brały udział w różnych sytuacjach edukacyjnych promujących zdrowy styl życia.

  1. Obszar: aktywność fizyczna, ekologia
    Skąd mogę wziąć mleko?

Dojenie Krowy – zabawa z rekwizytami. Podczas jednej rundy
w zabawie biorą udział dwie osoby: zajmują wyznaczone miejsca na krzesełkach przy krowie.  Zadaniem uczestników jest naciskanie pojedynczych palców rękawiczki tak, aby leciało z nich mleko. Uczestnicy zabawy, maja możliwość przekonać
o pochodzeniu i produkcji mleka.

  1. Obszar: profilaktyka, zdrowe odżywania

„ Produkty mleczne” – Domino

Zadaniem uczestników zabawy jest dopasowanie do siebie, takich samych obrazków, związanych z tematem mleka. Dzięki tej zabawie, dzieci kojarzą różne produkty ze słowem nabiał.

  1. Obszar: Kształtowanie Relacji z drugim człowiek podczas wspólnej zabawy – Zdrowie psychiczne, Emocje

„Mleczny wir” Eksperymenty z mlekiem

Zadanie to ukaże, iż mleko można wykorzystać do wielu zabaw. „Mleczny wir” to zadanie, dzięki któremu dzieci poznają sposób łączenia się kolorów i postawania tym samym tęczy.

  1. Obszar: bezpieczeństwo, zdrowe odżywanie

Koktajle – Degustacja

Podczas realizacji tego zadania dzieci będą podejmowały degustacje, aby określić jakie produkty zostały użyte do wykonania koktajlu. Celem tego zadania jest uruchomienie swoich zmysłów, wyobraźni i doświadczeń. Zachęcanie do samodzielnego komponowania zdrowych koktajli (tabliczki do ukazania walorów, witamin które znajdują się w mlecznych kompozycjach).

  1. Obszar: Zdrowe Odżywanie. Kącik ten prowadziła Pani Monika Głowacka – mama Julka z grupy Świerszcze.
    „Kulki Mocy” – zajęcia kulinarne z Super Mamami z Przedszkola 86.

Podczas tych zajęć dzieci będą miały możliwość samodzielnego wykonania dla siebie  bardzo zdrowej kulki, która zawiera wiele witamin. Mamy pokażą działanie urządzenia, którym jest termomiks, ora to co można zrobić z: mleka orzechów, płatków migdałowych, daktyli, orzechów, wiórki kokosowe.

 

Jest nam niezmiennie miło, iż rodzice Birą czynny udział w promowaniu Zdrowego stylu życia. Na festiwal jako delegacja Przedszkola nr 86 przyjechały dzieci z grupy Gwiazdeczek wraz z Paniami. Uczestniczyły one w zajęciach prezentowanych i proponowanych przez inne przedszkola, które należą do Sieci Szkół Promujących Zdrowie i współorganizowały jak my Festiwal Zdrowia Przedszkolaka. Pani Wicedyrektor Beata Owczarek podczas części artystycznej wystąpiła wśród innych Dyrektorów Przedszkoli w stroju policjantki. Festiwal był miejscem, podczas którego odbywały się wykład prowadzony między innymi przez przedstawiciela Sanepidu. W spotkaniu tym z ramienia szkoły uczestniczyła Pani Joanna Gnieciak – inspektor do spraw żywienia w naszej placówce.

W miesiącu marcu nasze działania skierowane były na tworzenie ekologicznych hodowli i kącików przyrodniczych. Wiosna kojarzy się dzieciom z pięknymi kwiatami, wzrostem roślin, zmienną pogoda oraz pracami w ogrodzie. Każda grupa Przedszkola zgłębiała temat sadzenia między innymi: cebulki na szczypiorek, sałaty, rzeżuchy, pomidorków, słoneczników, sałaty. W grupie Świerszczy (15.03), Mrówek, Koniczynek w dniach 19.03 – 23.03.  Dzieci poznawały tajniki wzrostu roślin, oraz tego jakie warunki są niezbędne i sprzyjające roślinom.

Temat nabiału i jego wartości podejmowały dzieci z grupy Szafirków (20.03) i Dzwoneczków (20.03) . Podsumowaniem działań było wykonanie przepysznego twarożku z wiosennymi samodzielnie zasadzonymi dodatkami. Przedszkolaki bardzo aktywnie i chętnie uczestniczą w zajęciach kulinarnych. W grupie Mróweczek (19.03) odbyły się zajęcia na których dzieci wykonały przepyszne zdrowe kanapki. Wiosenna przekąska powstała również w grupie Gwiazdeczek (23.03) – twarożku z wiosennymi dodatkami: rzodkiewką, szczypiorkiem, koperkiem, rzeżuchą, świeżymi ziołami. W zajęciach z Rodzicem po raz kolejny brały udział dzieci z grupy Świerszczy (12.03) „Kulki Mocy”. Przedszkolaki bardzo lubią takie zdrowe
i przepyszne przekąski, Świerszczykowie samodzielnie wykonane śniadanie (16.03).

Cykl zajęć Akademia Młodego Naukowca prowadzony przez przedstawicieli Uniwersytetu Dziecięcego UMCS wprowadził wszystkie przedszkolaki w świat chemii: „Dlaczego czerwona kapusta nie jest czerwona”. Dzieci wykonywały eksperymenty w wykorzystaniem naturalnych i czyszczących środków. Poznały symbole zamieszczone na środkach do prania czy czyszczenia i dowiedziały się jakie mając znaczenie.

Jako II priorytet w naszym przedszkolu podejmujemy działania mające na celu poszerzenie wiedzy na temat Emocji. Zwracamy szczególną uwagę na relaksację dzieci w trakcie dnia oraz po obiedzie. Podczas tych momentów dzieci wsłuchują się w muzykę klasyczną, relaksacyjną, słuchają literatury czytanej przez nauczyciela lub przybyłego gościa np. Rodzica, Dziadka. Przede wszystkim sięgamy po: bajki terapeutyczne, opowiadania/audiobooki autorstwa Grzegorza Kasdebke. Jako stały element dnia dzieci
w grupach opisują i nazywają swoje emocje /uczucia. Ponadto prowadzimy cykliczne zajęcia o emocjach. W grupie Dzwoneczków (12.03) „Emocja i maniery” zajęcia dydaktyczne /„Emocjonalne buzie” – dwuetapowe przyporządkowywanie nazw emocji do sylwety twarzy (wg dr I.Majchrzak)./ Rysowanie emocji zgodnie z wylosowaną wizytówką
(wg dr I. Majchrzak)/Formy grzecznościowe ( wg dr I. Majchrzak).  We wszystkich grupach (13.03) odbyły się zabawy, ćwiczenia, zadania, które poświęcone były RADOŚCI. Dzieci pokazywały jak tę radość można okazywać, jak wygląda człowiek radosny, jak można za pomocą symbolu przestawić radość.

W dniu 15.03.2018r. w naszym przedszkolu odbyły się bardzo ważne spotkania, które miały miejsce dzięki temu, iż należymy do grona Miejskiej Sieci Promującej Szkoły. Na spotkanie
z Panią dr Anną Siudem  (psychologiem, terapeuta rodzinnym) przybyli Rodzice, dzieci z naszego przedszkola aby wysłuchać prelekcji na temat:” Tworzenia zasad prawidłowych relacji  między dziecko-rodzic, dziecko-dziecko, dziecko nauczyciel”. Pani Doktor spotkała się również z nauczycielami z aby porozmawiać o „Emocja i relacjach dzieci”. Na spotkaniu Pani Doktor zwróciła uwagę na pielęgnowanie relacji, rozmawianie
o uczuciach i emocjach, gdyż są one wyznacznikiem dalszego rozwoju dzieci.

W atmosferze szacunku, radości i miłości odbyły się spotkania w  grupie Mróweczek (1.03) dzieci prezentowały swoje umiejętności aktorskie przedstawiając dla swoich Gości „Krainę Lodu”. Grupa Motylków prezentowała się w pierwszy dzień wiosny przez dziadkami i rodzicami w przepięknej inscenizacji pt. „Na wiosennej łące”.

 

                                                                                                                      Opracowała

                                                                                                                      Ewa Kowalik

Skip to content