Opis działań zrealizowanych w Przedszkolu nr 86 w Lublinie
w ramach programu ,,Szkołą Promująca Zdrowie”.
Marzec 2017

Dnia 02.03.2017r. grupa ,, Koniczynki” założyła pamiętnik swojego Witaminiaka – Ogórka Pimpusia i dokonała wpisów. Uroczysty ,, Dzień Ogórka” w ramach realizacji projektu ,, Przedszkolna Rodzina Witaminiaków” odbył się dnia 28.02.2017r. – zajęcia dotyczyły kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych, poznania wartości odżywczych ogórka, degustacja i wykonanie potraw z ogórka.

Dnia 01.03.2017r. przedszkolaki z grupy ,, Świerszcze” odwiedziły panią pielęgniarkę, która opowiedziała o swojej codziennej pracy. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda gabinet pani pielęgniarki. W tym miesiącu również odbyło się czytanie bajek przez logopedę – warsztaty mające na celu wyciszenie i relaksację dzieci. Zajęcia prowadzone były przez studentki UMCS.

Dzieci z grupy ,, Pszczółki” odwiedziły Panią stomatolog / 27.03.2017r./. Wizyta dotyczyła przeglądu stanu zdrowia jamy ustnej i ząbków również dzieci miały wykonany zabieg lapisowania ząbków.

Stokrotki realizowały scenariusz zajęć „Stawiam na śniadanie” z projektu – „Zdrowo jem, więcej wiem”. Głównym celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że śniadanie jest podstawowym posiłkiem w ciągu dnia. Uczenie dzieci odpowiedzialności za własne zdrowie.

W miesiącach marzec i kwiecień grupy przedszkolne realizowały tematykę zajęć z programu „Kubusiowi przyjaciele natury”:

Scenariusz 1.  ,,Kubusiowi przyjaciele natury”.
Dzieci poznają podstawowe zachowania proekologiczne. Dowiadują się, jak dbać o przyrodę. Uczą się zasad pielęgnacji roślin.

Scenariusz 2.  ,,Ruch to ważna sprawa, Kubuś dzieciom podpowiada”.
Propagowanie wartościowego spędzania czasu wolnego poprzez korzystanie z szerokiej gamy aktywności fizycznych, jak zabawa ruchowa, spacer, wybrana dyscyplina sportowa, gra zespołowa czy gimnastyka. Dzieci dowiadują się jak ważną rolę odgrywają różne formy ruchowe dla ich zdrowia. Kształtują nawyk aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, jak i w domu, rozwijają swą sprawność ruchową. Potrafią zaproponować, a następnie wykonać ćwiczenia gimnastyczne, wymienić dyscypliny sportowe, współdziałać w grupie.

Scenariusz 3 ,,Dzień Marchewki”
Dzieci dowiadują się, że marchew jest zdrowa i lubiana nie tylko przez ludzi – to przysmak wielu zwierząt. Dzieci kształtują sprawność manualną i spostrzegawczość. Rozpoznają różne owoce i warzywa. Rozwijają umiejętność pracy w grupie, formułowania pytań i odpowiadania na nie.

Scenariusz 4 ,,Jak zrobić coś z niczego czyli recyclingowy zawrót głowy”
Dzieci poznają pojęcie recyklingu. Uczą się rozpoznawać materiał, z jakiego zrobiony jest dany przedmiot i efektywnego segregowania odpadów. Dowiadują się, jak wygląda proces powstawania surowców i przetwarzania ich. Kształtują sprawność manualną i umiejętność współdziałania w grupie.