Nasze inicjatywy

 CZERWIEC

II C NA WYCIECZCE W ŻANDARMERII WOJSKOWEJ

5 czerwca uczniowie klasy II C przeżyli niesamowitą przygodę zwiedzając Żandarmerię Wojskową w Lublinie. Mogli obejrzeć, dotknąć, a nawet w nieszkodliwy sposób wypróbować sprzęt wojskowy. Dowiedzieli się  jak odnaleźć  odciski palców, poznali psa wyszkolonego do zadań specjalnych. Mogli też sprawdzić swoje umiejętności na symulatorze jazdy samochodem. Oczywiście na koniec nie obyło się bez wojskowej grochówki. Dziękujemy za pomoc w organizacji wyjścia mamie naszej koleżanki Neli.

 

 Wychowawczyni:

Małgorzata Kędzierska

Galeria

 

MAJ

ZWIEDZANIE LOTNISKA? Dlaczego nie!

Międzynarodowy port lotniczy położony 10 km na wschód od centrum Lublina, w mieście Świdnik obsługuje głównie aglomerację lubelską. Jest to najmłodszy w Polsce port lotniczy. Niewiele osób wie, że można go zwiedzać!

Uczniowie z klasy 1b uczestniczyli w takiej wycieczce, gdzie zobaczyli infrastrukturę portu lotniczego w strefie ogólnodostępnej i zastrzeżonej. Zapoznali się z pracą lotniska jak i elementami „ścieżki pasażera” wraz z przejściem przez kontrolę bezpieczeństwa. Zwiedzili m. in. bazę Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej oraz bazę Techniczno-Garażową. Dzieci obserwowały również start i lądowanie samolotu Wizz Air oraz elementy jego obsługi na płycie lotniska.

Dla wszystkich wycieczka była ciekawym doświadczeniem, dostarczyła wiele emocji oraz nauczyła uczniów korzystania i poruszania się po lotnisku.

Po powrocie do Lublina nie zabrakło słodkości z cukierni Williams.

Dziękuję Rodzicom klasy 1b za zorganizowanie wycieczki oraz p. Ryszardowi Hendzlowi i Dominikowi Ociasowi za pomoc w opiece nad dziećmi.

Galeria

                                                                Wychowawczyni

                                                               Aneta Łukasiewicz

1 f i 2c na warsztatach

17 maja uczniowie klas I F i  II C wykazali się kreatywnością podczas zorganizowanych warsztatów przy ulicy Lubartowskiej w Lublinie. Spotkanie z prowadzącymi rozpoczęło się od rozgrzewki przy muzyce. Później dzieci zostały podzielone na grupy. Każda grupa realizowała wyznaczone zadanie. Uczniowie tworzyli piękne maskotki z filcu, mieli okazję własnoręcznie przygotować pizzę, którą potem ze smakiem konsumowali. Atrakcję stanowiły też warsztaty gier planszowych i ciekawe zabawy zaproponowane przez prowadzących. Pomimo niesprzyjającej pogody wszyscy wrócili do szkoły z radością i uśmiechem na twarzy.

Galeria

 

 Wychowawczynie:

Małgorzata Kędzierska

Beata Grzegorczyk

1e z wizytą w Muzeum Wsi Lubelskiej

10 maja uczniowie klasy 1e pod opieką wychowawczyni oraz Pani Izabeli Wróbel udali się na wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej. Na lekcji muzealnej ”Salon i izba” dzieci poznały otoczenie i warunki w jakich żyli i bawili się niespełna 100 lat temu, Kazio z Marysią – dzieci wiejskie oraz Januszek z Zosią – dzieci z rodziny ziemiańskiej. Uczniowie wcielając się w te postaci, poznali ich dzieciństwo, a także wyposażenie mieszkań głównych bohaterów. W izbie wiejskiej dzieci dostały do ręki przykładowe zabawki wykonane na wzór zabawek Kazika (kółko toczone, wózek czterokołowy, tarapat). Przy pomocy rekwizytów, chociażby takich jak nosidła do wody czy maselnica, poznały niełatwą codzienność życia dzieci wiejskich. Następnie uczniowie odwiedzili dwór ziemiański. W pokoju chłopięcym i w salonie dzieci poznały m.in. zainteresowania Janusza. Lekcję kończył spacer po parku dworskim, częstym miejscu zabaw dzieci ziemiańskich. Podczas całej wycieczki towarzyszył wszystkim dobry humor wzmacniany przez piękną, słoneczną pogodę.

Galeria

Agnieszka Nikołajuk

KWIECIEŃ

„Czarodziejski flet” – zajęcia muzyczne w SM

 

Uczniowie klasy 1d po raz kolejny mieli okazję uczestniczyć w zajęciach muzycznych, w szkole muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego. Dzieci poznały rodzinę instrumentów dętych drewnianych. Uczniowie SM zaprezentowali piękne ich brzmienie, wykonując różne utwory muzyczne pod kierunkiem Pana Tomasza Krawczyka, pianisty i kompozytora, nauczyciela SM. Koncert solowy na flecie poprzecznym najmłodszej uczennicy SM wprowadził nas w czarodziejski świat muzyki. Natomiast podczas występu Zespołu fletowego mogliśmy podziwiać muzykę graną na sześć fletów, w oparciu o jedną z najsłynniejszych oper Mozarta pt. „Czarodziejski flet”. Usłyszeliśmy również muzykę filmową, tworzoną przez kompozytora brytyjskiego Malcolma Arnolda, graną na klarnecie. Poznaliśmy budowę fagotu i oboju oraz ich brzmienie w połączeniu z klarnetem. Na koniec wysłuchaliśmy wspaniałego, zabawnego koncertu wykonanego przez najstarszych uczniów SM, z saksofonem w roli głównej. Spotkanie z żywą muzyką po raz kolejny dostarczyło nam niezapomnianych wrażeń, wzbogaciło o nową muzyczną wiedzę rozwijając naszą wrażliwość i wyobraźnię.

Dziękujemy Pani Monice Rybak mamie Renatki za nieocenioną pomoc i zaangażowanie w organizację wycieczki oraz Pani Dominice Serafin za wsparcie i opiekę.

Galeria

Wych. Anna Lis

 

 

„Od multimediów do książki z rozszerzoną rzeczywistością” – wizyta klasy 1d w Bibliotece Pedagogicznej

W ramach projektu “Zaproś rodzica na swoją lekcję” uczniowie klasy 1d odwiedzili Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Komisji Edukacji Narodowej, w której pracuje mama Zuzi. Pani Agnieszka Chaber wprowadziła dzieci w świat książek interaktywnych, sensorycznych, z kolorowymi soczewkami oraz z rozszerzoną rzeczywistością. Korzystając z tabletów dzieci mogły zobaczyć obrazy 3D w świecie rzeczywistym. Uczniowie byli pod wrażeniem połączenia nowoczesnej technologii z tradycyjnymi książkami. Uczestniczyliśmy w prezentacji zbiorów na nośnikach archiwalnych: przeźroczy, płyt winylowych, kaset magnetofonowych, videokaset oraz najnowszych mediów na płytach CD i DVD. Odwiedziliśmy również podziemia biblioteki, w których znajdują się zbiory biblioteczne dostępne dla czytelników, korzystających z biblioteki.

To była bardzo pouczająca i ciekawa lekcja. Dzieci zostały obdarowane słodkimi smakołykami oraz otrzymały zaproszenie na kolejne zajęcia. Wróciliśmy do szkoły uśmiechnięci i w dobrych humorach. Dziękujemy Pani Agnieszce za zaproszenie oraz Pani Dominice Serafin – wychowawcy świetlicy za wsparcie i pomoc.

Galeria

 

Wych. Anna Lis

 

Uczniowie klasy 1e “Odkrywają Lublin”

26 kwietnia uczniowie klasy 1e w towarzystwie wychowawczyni oraz Pani Izabeli Wróbel wybrali się na spacer po lubelskim Starym Mieście.  W ramach programu “Odkryj Lublin-zainspiruj się historią naszego Miasta” uczniowie mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę na temat rodzimego miasta. Na “Koziołkowe opowieści” czyli spacer pełen legend, ciekawostek i zabaw dla dzieci zabrała grupę przewodniczka-animatorka oraz jej kolega-lubelski koziołek. Wycieczka rozpoczęła się od wysłuchania hejnału granego z lubelskiego Ratusza. Następnie wędrując uliczkami Starego Miasta pacynka – koziołek opowiadała uczniom najciekawsze lubelskie legendy. Wyjaśniła również jak to się stało, że koziołek znalazł się w herbie Lublina. Oprócz legend na spacerze pojawiły się ciekawostki o Lublinie oraz zadania i zabawy. Dzieci szukały ukrytych koziołków, wizerunków wielkich pisarzy na kamienicach, a nawet przechodziły po linie niczym Sztukmistrz z Lublina. Wycieczka dostarczyła wszystkim mnóstwo pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń.

Dziękujemy Pani Izie Wróbel za jak zawsze nieocenione wsparcie w opiece nad uczestnikami wycieczki!

Galeria

Agnieszka Nikołajuk

 AKCJA ŻONKILE

Społeczność edukacji wczesnoszkolnej wraz Samorządem Uczniowskim z zaangażowaniem wzięła udział w  Akcji Żonkile organizowanej corocznie przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. W ramach akcji zostały przeprowadzone zajęcia mające na celu oswojenie sytuacji trudnych, poznanie sposobów na radzenie sobie z tęsknotą, smutkiem czy żalem. Jako wychowawcy zwróciliśmy szczególną uwagę, że niektóre wspomnienia mogą nieść ze sobą zarówno radość i smutek naraz. Wszystkie te uczucia są naturalne i przypominają nam o ważnych przeżyciach z naszego życia, które składają się na nasze doświadczenie i ostatecznie na to kim jesteśmy i jakie wartości są dla nas istotne. Kierując się taktem i dostosowaniem zajęć do poziomu emocjonalnego dzieci podzieliliśmy się z nimi informacją nt. waleczności i odwagi Żydów, która miała odzwierciedlenie w Powstaniu w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku. Symbolem tych wydarzeń został żonkil, który dzieci samodzielnie wykonały w 80 rocznicę Powstania.  Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do udziału w akcji.

Galeria

Koordynatorzy:

Aneta Dams – opiekun SU, wicedyrektor szkoły

Agnieszka Tokarska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

Prezydium Samorządu Uczniowskiego

 

Wielkanocny klimat w klasie 3 d

Wielkanoc – to piękne i urokliwe święta, wyjątkowy czas łączący świat przyrody z tradycją ludową. Wtedy natura zaczyna żyć na nowo. Każde państwo, każdy region ma swoje tradycje świąteczne. Nasi uczniowie również pieczołowicie kultywują tradycje świąt. W salach lekcyjnych i na korytarzach coraz bardziej pachnie Wielkanocą. Są już świąteczne dekoracje: własnoręcznie wykonane ozdoby wielkanocne. Obowiązkowa obecność jajek w te święta jest sprawą niepodlegającą dyskusji. Jajko to symbol wieczności, nieśmiertelności i nieprzemijalności człowieka. To także początek nowego życia. Zgodnie z pewnym obyczajem do kołyski nowonarodzonego dziecka wkładało się jajko jako symbol rozpoczęcia czegoś nowego, powstania nowego człowieka. Jajko jest też symbolem wiosennego przebudzenia się przyrody. Jajka malowane na jeden kolor zazwyczaj czerwony to kraszanki, malowanki lub byczki. Jajka ozdobione jedno lub wielobarwnym deseniem, naniesionym na jednolite tło nazywa się pisankami.

Galeria

                                                 Nauczyciel wychowawca Anna Marzec Błasik

                                                                     Nauczyciel   Natalia Cieplak

Czarowane z drewna w 3d

W tym tygodniu uczniowie mieli okazje poznać prace stolarza, ponieważ na zajęcia zaprosiliśmy gościa Pana Daniela Rozdzialika z Montowni Zabawek, który umożliwił uczniom dokładne poznanie zawodu w jakim pracuje – stolarz. Uczniowie dowiedzieli się iż zajmuje się on wykonywaniem różnych typów mebli i zabawek. Na podstawie gotowej dokumentacji, bądź też według własnych pomysłów klientów. Poznały także narzędzia ręczne do obróbki drewna tj. młotek, piła, dłuto, strug. Oglądały różne wzorniki, z których można było wybrać kolor płyty. Frajda była tym większa, że za sprawą zaproszonego gościa przy jego pomocy skręcać i rozkręcać i rozkręcać szafkę. Uczniowie dowiedzieli się również, że rzeźbienie w drewnie inaczej nazywane scycerstwem to stara sztuka zdobnicza i rodzaj rzemiosła artystycznego. Dziś nawet majsterkowicz – amator może spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Wystarczy kawałek drewna, odpowiednie narzędzia i zapał do pracy. Nasz gość opowiadał uczniom jakie narzędzia wykorzystuje w swojej pracy obecnie, a jakie wykorzystywali stolarze dawniej. W części praktycznej uczniowie w grupach, składali z elementów zajączka. Na zakończenie spotkania każdy dostał zajączka wielkanocnego. To były ciekawe zajęcia.

Galeria

 

                      Nauczyciel wychowawca Anna Marzec Błasik

 

MARZEC

“Wielkanoc w słoiku”- warsztaty dla uczniów klas 1e i 2c

 

31 marca uczniowie klas 1e i 2c przy wsparciu i pomocy pań z “Fabryki Fantazji” mieli okazję stworzyć niepowtarzalną kompozycję wielkanocną w szkle z roślin i dekoracyjnych motywów. Dzieci były bardzo zaangażowane w pracę. Chętnie wykonywały wszystkie polecenia krok po kroku, aby finalnie otrzymać piękną kompozycję w szkle nawiązującą do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Była to lekcja przyrody dla ciekawych świata dzieci i okazja na stworzenie modnej i oryginalnej ozdoby do domu. Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji tego wydarzenia. Dziękujemy paniom za ciekawe warsztaty, a szczególnie pani Natalii, która jest mamą naszego kolegi Alana z klasy II c.

Galeria

 

            wychowawczynie:

Agnieszka Nikołajuk

Małgorzata Kędzierska

Zdrowo i kolorowo w klasie 1d

 Wraz z nadejściem wiosny  postanowiliśmy wykonać wiosenne kanapki. Do przygotowania ich potrzebowaliśmy przyniesionych przez dzieci  ulubionych i  zdrowych produktów spożywczych, a przede wszystkim wiosennych  warzyw, które mają największe znaczenie w naszym codziennym jadłospisie. Przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa przystąpiliśmy do pracy. Samodzielnie wykonaliśmy kanapki, które były nie tylko kolorowe i zdrowe, ale przede wszystkim bardzo smaczne. Trudno było  im się oprzeć, szybko znikały z talerzy. Nasze zajęcia kulinarne poprzedziło przeprowadzone doświadczenie przyrodnicze,  podczas którego wspólnie posadziliśmy rzeżuchę, a następnie obserwowaliśmy jaki wpływ na jej wzrost  mają: ziemia, woda, światło i powietrze. Wychodowaną rzeżuchę, bogatą w witaminy wykorzystaliśmy podczas wykonania kanapek. Dzieci miały też okazję spróbować nowych produktów pochodzenia roślinnego.

 To była niesamowita eksplozja zapachów i smaków. Dzieci wykazały  się niezwykłą kreatywnością i pomysłowością. Zwieńczeniem zajęć była wspólna degustacja pysznych, zdrowych, wiosennych  kanapek.

Galeria

Wych. Anna Lis

 Wiosenne warsztaty w 1F

23 marca uczniowie klasy 1f brali udział w warsztatach prowadzonych przez Pana Daniela Rozdzialika z Montowni Zabawek.  Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jakich narzędzi używa się w stolarni, na czym polega prac stolarza oraz czym zajmuje się dendrologia. Dużą wiedzą o drzewach wykazał się Jaś, który jako jedyny potrafił wyjaśnić, dlaczego pierścienie na ściętym drzewnie są jasne i ciemne. Wszyscy uczniowie znakomicie odpowiadali na pytania prowadzącego, wymieniając nazwy wielu gatunków drzew, a sami także zadawali wiele pytań, na które pan Daniel cierpliwie odpowiadał. Po części teoretycznej dzieciaki wykonały ozdobę na zbliżające się święta – drewnianego króliczka ozdobionego mchem.

Panu Danielowi dziękujemy za przeprowadzone warsztaty, a Rodzicom za organizację takich zajęć!

Galeria

Beata Grzegorczyk

 Pierwszy Dzień Wiosny w klasie 3D

21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. W tym dniu uczniowie klasy 3d pożegnały zimę i powitały wiosnę. Czekały na ten dzień z niecierpliwością, ponieważ w tradycji szkoły pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób.

Wiosna to czas kiedy wszystko budzi się do życia, świat z dnia na dzień robi się kolorowy. Tego dnia uczniowie zaangażowali się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej, przygotowali wiosenne stroje i dekoracje. W szkole od rana zrobiło się kolorowo i wesoło, rozpoczęły się obchody pierwszego dnia wiosny. Punktem kulminacyjnym wiosennego święta było pożegnanie zimowej pory roku. W kolorowym korowodzie z Marzanną, przy dźwiękach instrumentów perkusyjnych wyruszyliśmy, aby przywitać wiosnę. Zabawa rozpoczęła się na szkolnym boisku. Dzieci  prezentowały wiosenne piosenki i wiersze, były wspólne pamiątkowe zdjęcia, następnie symbolicznie pożegnały zimę tańcem w kole i wspólnie wykonaną z Panią postacią Marzanny.

W tym dniu wszyscy bawili się doskonale, ruch na świeżym powietrzu sprawił uczniom wielką radość. Cieszymy się, że już przyszła wiosna.

Galeria

Nauczyciel wychowawca: Anna Marzec Błasik

Klasa 1e z wizytą w Polskim Radiu Lublin

Uczniowie klasy 1e pierwszy dzień wiosny przywitali udając się na wycieczkę do Polskiego Radia Lublin. W magiczny świat radia wprowadził nas Pan Michał Kostecki. Dzieci miały możliwość poznania tajników radiowej sztuki, zobaczyć, jak funkcjonują studia nagraniowe i montażowe. Uczestnicy mogli po raz pierwszy w swoim życiu zobaczyć prawdziwy stół emisyjny oraz mnóstwo innych urządzeń potrzebnych w pracy realizatora dźwięku. Dzieci z zaciekawieniem odwiedziły także Radio Freee i były bezpośrednimi obserwatorami audycji  nadawanej na żywo. Dużo emocji towarzyszyło uczniom podczas zwiedzania Studia im. Budki Suflera. Uczniowie mieli okazję z bliska zobaczyć wielką scenę i efekty specjalne wykorzystywane podczas nagrań kultowych przebojów. Wycieczka po rozgłośni zakończyła się pokazami wielkanocnych tradycji prezentowanych przez panie z Muzeum Wsi Lubelskiej. Dzieci oglądały z bliska jak powstaje tradycyjna palma wielkanocna oraz zobaczyły czym dawniej barwiono jajka i w jaki sposób malowano pisanki.

Okazuje się, że praca w radiu jest bardzo ciekawa. Uczniowie zainspirowani tym co zobaczyli i usłyszeli stwierdzili, że jest to praca ich marzeń! Zobaczymy:)

Dziękujemy za pomoc w organizacji wycieczki mamie Kuby – Pani Małgorzacie Goluch.

Galeria

                                                                                         wychowawczyni

                                                                                         Agnieszka Nikołajuk

 

 1b nadaje z Radia Lublin!

Pierwszy Dzień Wiosny, kojarzy się ze spacerem, beztroskimi chwilami, pogodą ducha i uśmiechem. 1b właśnie spędziła ten dzień w takiej atmosferze z Radiem Lublin, które otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających.

Z okazji pierwszego dnia wiosny uczniowie poznali pracę radiowców, usiedli przed mikrofonem i zobaczyli na czym polega praca realizatora. Zwiedzili również Taśmotekę, w której są oryginały archiwalnych nagrań, zobaczyli studio Radia Freee oraz studio Polskiego Radia Lublin, z którego prowadzone są audycje na żywo.

Na koniec wycieczki uczestnicy odwiedzili Studio Muzyczne im. Budki Suflera, w którym to, ku naszemu zaskoczeniu odbyły się warsztaty Skansenu Lubelskiego związane z obrzędami Wielkiej Nocy.

Wycieczka była super!.. Było słychać w drodze powrotnej od dzieci.

Dziękuję pani Dominice Serafin, za pomoc w opiece nad dziećmi.

 

Galeria

                                                      wychowawczyni: Aneta Łukasiewicz

 

  Kosmiczny projekt klasy 3e

Która planeta jest pierwszą planetą od słońca? Ile mamy planet w Układzie Słonecznym? Która z nich jest największą, a która najmniejsza?
Na te pytania klasa 3e starała się opowiedzieć podczas projektu grupowego pt.,, Układ Słoneczny”. Wszyscy uczniowie przyłożyli się do zadania, a efekty ich pracy można oglądać na korytarzu edukacji wczesnoszkolnej i w galerii.

Galeria

Wych. Klaudia Szpot

Wirtualny świat – co nam daje, a co zabiera?

W klasie 3 d na prośbę rodziców została przeprowadzona lekcja na temat właściwego korzystania z aplikacji, które najczęściej mamy w telefonie. Zrobiliśmy też specjalne pudełka na przechowywanie telefonów tak aby nie było słychać żadnych powiadomień kiedy chcemy odpocząć. Wirtualny świat albo cyfrowa rzeczywistość to wszystko, co dzieje się w Internecie lub programach komputerowych. Możliwości jest tak wiele, że każdy znajduje tu coś dla siebie: media społecznościowe, gry, serwisy informacyjne i tematyczne, blogi, filmy, podcasty, aplikacje służące rozwijaniu zainteresowań. Teraz właściwie wciąż przechodzimy od świata realnego do świata wirtualnego a ich granice się zatarły. Nic dziwnego, że wpływ Internetu na życie człowieka to m.in. ograniczenie spotkań twarzą w twarz, mniej rozmów, aktywności fizycznej. Wirtualny świat dla dzieci jest bardzo ważny. Jest tym samym, czym kiedyś były kluby, boiska, szkolne korytarze, wyjścia do kina. Wirtualny świat niesie ze sobą szanse i zagrożenia.

  1. Złudzenia związane z mediami społecznościowymi. Media społecznościowe pozwalają na kreowanie swojego wizerunku, poprawianie zdjęć, wybieranie takich informacji, którymi chcemy się pochwalić.
  2. Hejt, prześladowanie. W mediach społecznościowych i komentarzach pełno jest negatywnych opinii, poniżających uwag, porównań, ocen. Obrażanie innych to dla wielu dzieci jedyny sposób na poprawienie swojego samopoczucia. W mediach społecznościowych dziecko może stać się ofiarą lub sprawcą takiej przemocy.
  3. Negatywny obraz świata. W Internecie panują dość bezlitosne zasady – lepiej klikają się i szerują złe, szokujące wiadomości. Łatwo przez to wpaść w przygnębienie i lęk. Dlatego bardzo ważne jest kogo się śledzi w wirtualnym świecie.
  4. Ograniczenie kontaktów w świecie rzeczywistym. To dobrze, że Internet daje nam możliwości poznawania nowych ludzi i kontaktowania się z nimi. Rozmowy on-line nigdy nie zastąpią spotkania. Możemy porozmawiać z koleżanką czy z kolegą twarzą w twarz, nasz organizm czuje się inaczej niż przy kontaktach tylko przez Internet.
  1. Problemy z postrzeganiem własnego ciała. Im dłużej dzieci przebywają w sieci, tym mniej mają bliskie relacje w świecie rzeczywistym, tym może być im trudniej akceptować swoje ciało.
  2. Kłopoty z koncentracją i snem. Przez dużą liczbę bodźców dzieci są zmęczone i mają problemy ze snem.

Odgrywanie ról, okłamywanie, manipulowanie. Dla dzieci, które bardzo lubią być podziwiane, Internet a szczególnie media społecznościowe to miejsce w którym mogą kreować swój wizerunek, wrzucać dziwne, zwracające uwagę treści, publikować (czasem szkodliwe i głupie) wyzwania w ten sposób mogą wyrządzić krzywdę  innym dzieciom.

Galeria

Anna Marzec-Błasik

LUTY

   KARNAWAŁ NA BĘBNY Z 1D

W dniu 21 lutego uczniowie klasy 1d uczestniczyli w zajęciach muzycznych, które odbyły się w szkole muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego. Tematem spotkania był świat instrumentów perkusyjnych,
w który wprowadzili nas starsi uczniowie SM. Podczas ich występu poznaliśmy metodę Body Percussion, polegającą na wykorzystaniu ciała do przedstawienia muzyki. Dzieci mogły usłyszeć dźwięki, które nie są wydobywane z instrumentów muzycznych. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. W czasie zajęć poznaliśmy styl muzyczny Ragtime, popularny w latach 90. Była to muzyka grana głównie na fortepianie przez czarnoskórych muzyków amerykańskich. Dowiedzieliśmy się, że pierwszą perkusistką na świecie oraz kompozytorem muzyki perkusyjnej była Pani Maxine Lefever. Kolejnym punktem zajęć był występ młodszych uczniów SM na instrumentach perkusyjnych. Mogliśmy podziwiać muzykę graną między innymi na marimbie, ksylofonie, tamburynie oraz agogo instrumencie afrykańskim, którego nazwa oznacza „dzwonki”. Na koniec wysłuchaliśmy niesamowitego koncertu na „bębnach”, uczniowie zagrali na wiaderkach po farbie wykazując się pomysłowością i kreatywnością. Poprzez kontakt z żywą muzyką uczyliśmy się rytmu, dynamiki, barwy dźwięku, stymulującej do tworzenia świata przeżyć, kształtującej emocjonalność i wrażliwość.

 Wiadomo już od dawna, że muzykowanie ma ogromny wpływ na rozwój człowieka, ale najwięcej korzyści przynosi, gdy jest to wczesne muzykowanie do czego zachęca Szkoła Muzyczna zapraszając dzieci na różnorodne i bardzo inspirujące spotkania. Dziękujemy Pani Monice Rybak za pomoc w zorganizowaniu zajęć muzycznych oraz Pani Dominice Serafin za opiekę i wsparcie.

Galeria

 

 

Wych. Anna Lis

PODARUJ DOBRE SŁOWO – POCZTA WALENTYNKOWA

                                                           

 14 lutego to dzień miłości i przyjaźni. Dla uczniów klas I – III ten dzień stał się okazją do wspólnej zabawy oraz pokazania, że można podarować drugiej osobie dobre słowo. Uczniowie klasy 3 c zorganizowali w swojej sali „Pocztę walentynkową”. Każdy kto miał ochotę, mógł napisać kilka miłych słów osobie którą lubi. Przez cały tydzień  uczniowie do specjalnej skrzynki mogli wrzucać walentynkowe liściki, serduszka lub wykonane przez siebie kartki dla swoich sympatii.

We wtorek  – 14 lutego ruszyła walentynkowa poczta. Wybrani kurierzy z klasy 3 c rozdawali kartki adresatom. Wiele radości sprawiły otrzymane walentynki osobom obdarowanym, ale nie tylko. Uśmiech również było widać na twarzach dzieci, które je ofiarowały. Wśród społeczności szkolnej królował kolor czerwony.

 Krystyna Szerzeniewska

 

 Klasa 3d piecze zapiekanki

,Zdrowo jem, więcej wiem”

­­­­­Warsztaty kulinarne dla uczniów są wyjątkową okazją do odkrywania nowych smaków, poznawania zapachów i eksperymentowania z naturalnymi składnikami używanymi na co dzień w kuchni. Głównym celem tych zajęć było kształtowanie u uczniów praktycznych umiejętności kulinarnych oraz poznawania zasad prawidłowego odżywiania się, które są bardzo ważne w dorosłym życiu. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonały kolejne czynności i z pomocą Pani przygotowały pyszne, zdrowe zapiekanki. Podstawą naszych zapiekanek były warzywa. Dowiedzieliśmy się, jakie ważne składniki dla naszego zdrowia zawierają. Pokroiliśmy w plasterki: pomidory, ogórki, paprykę żółtą, czerwoną, pieczarki, żółty ser i wędline. Bardzo dokładnie umyliśmy zieloną sałatę. Uczniowie, którzy lepiej posługują się nożem, drobno pokroili szczypiorek potem uruchomiliśmy naszą wyobraźnię i powstały zapiekanki, które zjedliśmy ze smakiem. Nauczyliśmy się również bezpiecznego posługiwania się opiekaczem do kanapek. Całość posypaliśmy startym żółtym serem i tak przygotowane tosty kolejno wkładaliśmy do opiekacza. Ciepłe i chrupiące zapiekanki zjedliśmy ze smakiem. Zajęcia zakończyła wspólna degustacja.

Galeria

                                                        wychowawca Anna Marzec Błasik

                                                                               Natalia Cieplak

 

 

Lapbooki 1f

Uczniowie klasy 1f stworzyli sowoje pierwsze lapbooki. Okazją do tego był “Plastusiowy pamiętnik”. Podczas omawiania lektury, do swoich prac uczniowie wklejali kolejne informacje.  W lapbookach zamieścili portret głównego bohatera, metryczkę lektury, informacje o autorce, rysunek z wybraną plastusiową przygodą  oraz  wklejkę o mieszkańcach piórnika. Dopełnieniem projektu było ulepienie własnego plastelinowego ludzika.

Galeria

Wych. Beata Grzegorczyk

 

Zabawy na śniegu 1d

 

Zimowa aura sprzyja zabawom ruchowym na śniegu, jest wdzięcznym czasem do organizowania ulubionych dziecięcych śnieżnych zabaw. Dzieci z klasy 1d oddawały się śniegowym szaleństwom lepiąc bałwany, rzucając śnieżkami i odbijając kolorowe balony. Pomysłom nie było końca. Wspaniałe śnieżne bałwanki pojawiły się na boisku szkolnym, przypominając ile trudu i pracy uczniowie włożyli podczas budowania i toczenia śniegowych kul. Szczęśliwi i z uśmiechem na twarzach wróciliśmy do obowiązków szkolnych.

 

Galeria

Wych. Anna Lis

Magia Starożytnego Egiptu z 3d

 

 W dwusetną rocznicę odczytania hieroglifów i setną rocznicę odkrycia grobowca Tutanchamona. Muzeum Narodowe w Lublinie otworzyło ekspozycje poświęconą sztuce starożytnego Egiptu. Znaleźliśmy tam nie tylko zabytki związane z historią, kulturą, religią i obrzędami pogrzebowymi a także te pokazujące nam życie codzienne dawnych Egipcjan. To właśnie piramidy, jedne z najpiękniejszych budowli na świecie stały się inspiracją do stworzenia wystawy. Sakkara – właśnie tam powstała pierwsza piramida schodkowa świata, zaprojektowana i wykonana przez Imhotepa, legendarnego architekta i lekarza, jako grobowiec dla faraona Neczericheta (znanego jako Dżeser-święty). Ten gigantyczny kompleks grobowy robi wrażenie do dzisiaj. Na wystawie znaleźliśmy prawie dwieście artefaktów, których część pokazywana była publicznie po raz pierwszy. Najstarsze liczyły sobie aż pięć tysięcy lat. Najmniejszy z nich to amulet skarabeusza mieszczący blisko 1 cm, a największy – sarkofag o długości blisko 3 metrów. Nie umknął naszej uwadze z pewnością potężny fragment grobowca ważący blisko tonę czy też prawdziwa mumia wypożyczona z Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu. Oglądaliśmy też labirynt jak we wnętrzu piramidy, a w nim pustynny piasek, fragment Nilu i rozliczne tajemnicze zakątki – a każdy wypełniony po brzegi ciekawymi eksponatami. Przewodnikami po tych starożytnych ścieżkach były skarabeusze, które symbolizowały odrodzenie w postaci wschodzącego słońca, boga Re. Wycieczka była ciekawą lekcją historii dla naszych uczniów. Uczniowie bogatsi o nową wiedzę wrócili do domu w doskonałych humorach. Magia starożytnego Egiptu zostanie z nami na dłużej.

                                                                                                  Galeria

    Anna Marzec Błasik

                                                                                                       Natalia Cieplak

1b w Muzeum Cebularza

Lubelski cebularz jest jednym z najważniejszych symboli naszego miasta. To właśnie w lubelskich piekarniach żydowskich powstała jego wyjątkowa receptura, a smak do dziś rozpieszcza podniebienia mieszkańców i przyjezdnych. Żeby dowiedzieć się więcej o naszym przysmaku, 1b wybrała się do Muzeum Cebularza w Lublinie przy ul. Szewskiej. Podczas wizyty dzieci poznały legendę i tradycyjny przepis na cebularza oraz na chwilę stały się piekarzem, przyczyniając się do powstania aromatycznego specjału.
Cieszymy się, że takie miejsca powstają w Lublinie i z całego serca wszystkim będziemy je polecać!

Galeria

Aneta Łukasiewicz

ŚWIĘTO PIZZY W KLASIE II C

 

Międzynarodowy Dzień Pizzy przypada na 9 lutego. To jedno z najpopularniejszych dań początkowo było potrawą najbiedniejszych warstw społecznych, jednak później zajadali się nim również członkowie rodzin królewskich w wielu zakątkach Europy, w tym sam Zygmunt Stary. Ulubioną pizzą uczniów klasy II C jest MARGHERITA. Tego dnia każdy uczeń naszej klasy delektował się smakiem świeżej pizzy, dzięki Rodzicom, którzy zamówili to przepyszne danie. Dziękujemy mamie Agatki za dostarczenie zamówienia.

 

Galeria

                                                                  Wychowawca: Małgorzata Kędzierska

KREATYWNIE W KLASIE II C

W ramach projektu KREATYWNA SZKOŁA – TWÓRCZY UCZEŃ, dzieci z klasy II C wykonały pomysłowe prace z wykorzystaniem surowców wtórnych. Mając do dyspozycji fragment plastikowej butelki, karton, plastelinę, włóczkę oraz rózne ozdoby: koraliki, cekiny, guziki, wyczarowały prepiękne żółwie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Galeria

  Wychowawca:

Małgorzata Kędzierska

 

 Bal Karnawałowy Klas 1-3

Karnawał to tradycja związana z muzyką, tańcem i ucztami.  Jest to czas zimowych balów i maskarad. Uczniowie klas 1-3 wspólnie bawili się na wielkim balu karnawałowym. Nie brakowało wspaniałych strojów, masek, tańca i muzyki.  Atmosfera zabaw była fantastyczna, a po wyczerpującej zabawie na uczniów czekał drobny poczęstunek, który zawdzięczamy rodzicom i ich aktywnemu włączeniu się w przygotowania.

Galeria

Wychowawcy klas 1-3

Rozstrzygnięcie Konkursu Krawieckiego

5 I 2023 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na wykonanie skarpety Świętego Mikołaja. W konkursie wzięły udział dzieci uczestniczące w warsztatach krawieckich naszej szkoły. Skarpety wyróżniły się oryginalnością i kreatywnością. Każda skarpeta Świętego Mikołaja była inna i widać, że była tworzona z zaangażowaniem. Jury kierując się kryteriami oraz doceniając pomysłowość, samodzielność, estetykę wykonania i uwzględniając temat konkursu, przyznało uczennicy klasy 3 d Paulinie Piotrowskiej trzecie miejsce. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa  nr 10 im. Henryka Sienkiewicza, która przyznała nagrodę rzeczową dla zwyciężczyni.

 

                                                   Nauczyciel Anna Marzec-Błasik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

STYCZEŃ

Klasa 1d z wizytą w Muzeum Narodowym

W dniu 13 stycznia odwiedziliśmy Muzeum Narodowe w Lublinie. Uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej „Poznajemy muzeum”. W czasie zajęć dowiedzieliśmy się czym jest muzeum i co można w nim zobaczyć oraz jak inaczej nazywają się zabytki. Lekcję prowadziła p. Marzena Bury, kustosz w Dziale Edukacji. W muzeum poznaliśmy wybrane ekspozycje. Zwiedziliśmy wystawę archeologiczną poznając najstarsze zabytki odkryte przez archeologów na terenie naszego miasta i województwa. Zwróciliśmy uwagę na ciekawe rekonstrukcje. Na ekspozycji historycznej Trybunał Koronny obejrzeliśmy zabytkowy stół sędziowski i poznaliśmy Legendę o czarciej łapie. W zamkowej kaplicy Trójcy św. podziwialiśmy namalowane przez mistrzów sprowadzonych ze wschodu malowidła nazywane freskami. Ufundował je król Władysław Jagiełło, a namalowane zostały ponad 600 lat temu. Na ekspozycji etnograficznej poznaliśmy pracę garncarza i tkacza. Mogliśmy dotknąć materiału-płótna lnianego, z którego na wsi gospodarze szyli ubrania, pościel i worki, natomiast mistrzom malarstwa służył do malowania obrazów. Szczególnie spodobała nam się wielka księga z zapisaną na kartkach z płótna legendą. Piękne obrazy mieliśmy również okazję zobaczyć w Galerii Malarstwa polskiego XIX i XX wieku. Największym i najważniejszym obrazem na tej ekspozycji jest Unia Lubelska Jana Matejki. Jest to obraz niezwykły, ważny dla historii naszego miasta, bo to właśnie w Lublinie zawarta została Unia między Polską i Litwą.

Na zakończenie mogliśmy narysować zabytki, które nam się szczególnie spodobały. Poczuliśmy się jak prawdziwi mistrzowie. Nasze rysunki ozdobiły złote ramy i zostały powieszone na szkolnej tablicy, niczym na muzealnej ekspozycji. To była bardzo wartościowa i pouczająca lekcja.

GaleriaWych. Anna Lis

Gry planszowe w klasie 3 b i 3 d. Dlaczego warto grać?

Kiedy dni robią się pochmurne i chłodniejsze dzieci już nie spędzają tyle czasu na dworze, częściej pada deszcz, wieje wiatr i ogólnie aura nie służy. Jest wiele sposobów by spędzić mile czas w domu, w szkole. Istnieje dużo gier i zabaw, które umilą nam czas w domowym zaciszu. Z pewnością należą do nich gry planszowe. Będą jak znalazł na długie zimowe wieczory. Gry planszowe towarzyszą człowiekowi od tysiącleci urozmaicają mu czas od powstania pierwszych starożytnych cywilizacji. Gry planszowe nie straciły na znaczeniu. Grają w nie ludzie bez względu na to skąd pochodzą, czy ile maja lat. Okazuje się, że gry planszowe to nie tylko sposób na zabicie nudy, wypełnienie czymś czasu – ale i droga do tego, aby być zdrowszym i szczęśliwszym. Warto odejść od komputera czy konsoli, odłożyć smartfona, aby dołączyć do rodzinnej zabawy. Gry planszowe redukują stres. Przy okazji tego rodzaju zabawy odprężamy się, znajdujemy się w nieco innym świecie i powracamy do rzeczywistości z energią i nowymi pomysłami. Dodatkowo wiele gier planszowych usprawnia naszą pamięć oraz rozwija zdolności poznawcze.

Galeria

          Anna Marzec-Błasik

                                                                     Beata Mącik

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

Już 16 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe dla naszych podopiecznych, które będą trwały do 29 stycznia. Uczniowie klas młodszych doskonale wiedzą jak zdrowo i bezpiecznie wypoczywać podczas wolnego czasu zimą. Koledzy i koleżanki z klasy II „c” oraz z klasy  „III f” pod opieką swoich wychowawczyń pani Małgorzaty Kędzierskiej oraz pani Agnieszki Tokarskiej, poprzez wykonanie pomysłowych prac plastycznych, przypomniały nam  o obowiązujących zasadach bezpiecznego wypoczynku.

 

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA:

  1. Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne.
  2. Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu dróg lub zamarzniętych zbiorników wodnych.
  3. Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu i nie popychaj ich na ślizgawkach.
  4. Korzystaj jedynie ze specjalnie przygotowanych lodowisk.
  5. Zadbaj o swoją widoczność na drodze – po zapadnięciu zmroku zawsze miej przy sobie odblaski.
  6. Nie strącaj sopli zwisających z dachu lub z drzew.
  7. Nie rzucaj śnieżkami w nadjeżdżające auta.

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac plastycznych, która znajduje się w holu przy głównym wejściu do szkoły ZS 12 w Lublinie.

 

 

                                                                                                       Organizatorzy wystawy:

                                                                                                        Małgorzata Kędzierska

                                                                                                        Agnieszka Tokarska

GRUDZIEŃ

1f i 2b w pracowni Mikołaja

Tuż przed świętami uczniowie klas 1f i 2b odwiedzili Pracownię Mikołaja, gdzie pomagały Elfom w przedświątecznych przygotowaniach. Najpierw  musiały przygotować aromatyczne pierniki. W czasie kiedy ciasteczka były w piekarniku, dzieciaki z kolorowego papieru tworzyły ozdoby choinkowe. Powstały chyba najdłuższe na świecie łańcuchy, który ozdobiły klasowe choinki. Potem był czas na zabawy i tańce ze śnieżynką, a potem na dekorowane pachnących pierników. Po obiedzie trzeba było zadbać jeszcze o zwierzęta. Uczniowie bardzo chętnie karmili alpaki, króliki, owce i kozy. Po chwili zabawy na śniegu, całkowicie przygotowani do świąt, zakończyliśmy wycieczkę.

Galeria

Agnieszka Rzedzicka

Beata Grzegorczyk

 

Wigilia w 3d

Klasowe przygotowanie potraw wigilijnych, łamanie się opłatkiem, wspólne kolędowanie oraz kiermasz świąteczny złożyły się na ostatnie przedświąteczne dni w naszej szkole. 22 XII tradycyjnie wszystkie klasy wraz z wychowawcami zasiedli do wigilijnego stołu, na którym znalazły się potrawy przez nich przygotowane. Wszyscy podzielili się także opłatkiem, składając sobie życzenia. Całą klasę 3d zgromadził wspólny śpiew kolęd, biesiadowanie przy pięknie przygotowanym stole oraz udekorowaną choinką. Nie zabrakło sianka pod białym obruskiem i malutkiej szopki. Składane życzenia napełniły nas radością.

Galeria

Anna Marzec-Błasik

Natalia Cieplak

 

“Bożonarodzeniowe bombki decoupage” – warsztaty plastyczne w I a

Wszyscy bardzo lubimy świąteczne ozdoby, które podkreślają niezwykły urok Świąt Bożego Narodzenia. A jak święta, to choinka. A jak choinka, to bombki. To własne te ostatnie stały się elementem nadrzędnym podczas prac twórczych.

Dziękujemy Pani Karolinie!
Poniżej fotorelacja.

Galeria

Uczniowie 1 a z wychowawcą

 

Piernikowe szaleństwo w 3c

  Przedświąteczny czas kojarzy się nam nie tylko z ubieraniem choinki, ale również z pieczeniem i dekorowaniem pierniczków. W każdym niemalże domu roznosi się zapach przypraw korzennych i świeżo upieczonych pierniczków. Uczniów klasy 3 c również opanowało piernikowe szaleństwo. Upieczone w domu z rodzicami pierniczki dzieci samodzielnie dekorowały na zajęciach w klasie. Na stolikach pojawił się kolorowy lukier, polewy, pisaki cukrowe oraz różnego rodzaju posypki i ozdoby, które okazały się bardzo przydatne.  Zabawa była doskonała, a pierniczki wyszły przepiękne. Wszystkie dzieci wykazały niebywały talent plastyczny i zmysł dekoratorski. Każdy z pierników był zupełnie inny, miały one bowiem różne kształty, były także udekorowane rozmaitymi polewami i posypkami. Po udekorowaniu, każde z dzieci miało okazję skosztować swojego dzieła. Pozostałe, pięknie udekorowane pierniki dzieci zabrały do swoich domów. Będą ozdobą świątecznego stołu lub zostaną powieszone na choince.

Galeria

wychowawczyni

Krystyna Szerzeniewska

Wioska Mikołaja z klocków Lego

Dzieci z klasy 1d z okazji mikołajek otrzymały wyjątkowy prezent. Uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez Mikołaja i Śnieżynkę, w świątecznej atmosferze pełnej uśmiechu i klocków Lego. Wspólnie budowały, tworzyły i eksperymentowały. Bawiąc się klockami uczyły się logicznego myślenia, planowania, rozwijały swoją wyobraźnię i kreatywność.  

Dzieci zbudowały elementy wioski Mikołaja oraz pojazdy z klocków Lego Technic, które następnie wprowadziły w ruch. Było przy tym dużo radości, zabawy i satysfakcji. Ogromną frajdę sprawiły dzieciom eksperymenty chemiczne, podczas których wykonały własnoręcznie śnieżnego slimea 

To były niesamowite chwile twórczej zabawy. Nie zabrakło również słodkich smakołyków. Dziękujemy pomocnikom Mikołaja za niezapomniane mikołajki?

Galeria

 Wych. Anna Lis

 MAGIA STAROŻYTNEGO EGIPTU

 

Uczniowie klasy 3 c mieli przyjemność zwiedzić niecodzienną wystawę w Muzeum Narodowym na Zamku Lubelskim.

Wystawa „Magia Starożytnego Egiptu” nawiązuje w swej konstrukcji do labiryntu – jest podzielona tematycznie na kilka sekcji obrazujących historię i życie codzienne starożytnego Egiptu oraz wierzenia dawnych Egipcjan, w tym ówczesne obrzędy pogrzebowe.

      Naszą podróż rozpoczęliśmy od wejścia na kamienistą ścieżkę wijącą się przez piaski pustyni. O codziennym życiu Egipcjan w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam Pani Małgosia. Wyjaśniła do czego służyły gliniane i alabastrowe naczynia oraz inne artefakty znajdujące się na wystawie. W przystępny sposób przedstawiła nam wyjątkowe zwyczaje pogrzebowe. Opowiedziała o procesie mumifikacji, orszaku pogrzebowym oraz Sądzie Ozyrysa, na którym ważyły się losy zmarłego. Kulminacyjnym etapem zwiedzania była sala, w której przedstawiono komorę grobową z przykładem sarkofagów z różnych okresów istnienia państwa faraonów wraz z mumia małego chłopca oraz mumiami zwierząt.

      Spotkanie w muzeum zakończyły warsztaty plastyczne, w czasie których dzieci samodzielnie wykonały z gliny amulety. Ciekawostką jest, że w odkrytym sto lat temu grobowcu najmłodszego z faraonów Tutenchamona było aż pięćset różnych amuletów.

Wystawa wywarła na trzecioklasistach ogromne wrażenie, dostarczyła wiele wspaniałych przeżyć oraz była interesującą lekcją historii.

Galeria

wych. Krystyna Szerzeniewska

 

PIERNICZKI W 3D

 

Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierników i ich zapachem. Uczniowie klasy 3d postanowili trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły. W dniu 14 grudnia miało miejsce wielkie pieczenie świątecznych pierników przez klasę 3d. W miłej ( i nieco gwarnej) atmosferze uczniowie przygotowali ciasto na pierniki, podzielili się na grupy odpowiedzialne za poszczególne zadania: wałkowanie ciasta, wycinanie pierników z foremek, wkładanie pierników do piekarnika, mierzenie czasu pieczenia. Ta kulinarna zabawa zaowocowała również nawiązaniem koleżeńskich relacji między uczniami.

        Uczniowie z zajęć wychodzili bardzo zadowoleni, ponieważ mieli okazję nauczyć się w praktyce jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia piec pyszne pierniki. Po ostygnięciu pierniczków wszyscy uczniowie zabrali się za dekorowanie. Pomysłów na najpiękniej udekorowany pierniczek było tysiące – efekty owej pracy mogą zobaczyć i posmakować rodzice i ich pociechy.

Galeria

                                          Anna Marzec Błasik

                                          Natalia Cieplak

                                    KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

Wizyta 1b i 1d w Muzeum Bombek Choinkowych

Uczniowie z klas 1b i 1d wybrali się na wspólną, całodniową wycieczkę szkolną do Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie. Podróż autokarem była okazją do integrowania się dzieci. Były  wspólne rozmowy, śpiewanie znanych, lubianych piosenek oraz dużo uśmiechu i dobrego humoru.

Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie muzeum. Pani przewodnik wprowadziła nas w cudowny, bajkowy świat pełen wyjątkowych i ponadczasowych bombek. Poznaliśmy historię założenia muzeum, które zajmuje się produkcją ręcznie malowanych ozdób choinkowych. Mogliśmy obserwować proces tworzenia bombek, etap srebrzenia, a następnie ozdabiania w dekoratorni. Praca ta wymaga niezwykłej precyzji i skupienia oraz talentu i kreatywności, o czym przekonały się dzieci na warsztatach, podczas których samodzielnie ozdabiały swoje bombki. Ostatnim etapem były zakupy, dzieci mogły wybrać bombkę w kształcie fiata 126p, straży pożarnej lub policji, bombki – zwierzątka, serduszka, domki, mikołaje, bałwanki, makaroniki itd. Wybór był bardzo trudny!

Wizyta w muzeum bombek była niewątpliwie ciekawym doświadczeniem. Poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Dziękujemy Rodzicom za wspaniałą organizację wycieczki oraz wychowawcom świetlicy Pani Majce Donicy i Pani Adriannie Wiechnik za pomoc i wsparcie.

Galeria

Wychowawcy:
Anna Lis
Aneta Łukasiewicz

Mikołajki w klasach I-III 

6 grudnia wszystkie dzieci czekają na wyjątkowego gościa. Do wyjątkowo grzecznych dzieci Mikołaj przychodzi nawet kilka razy, a przecież wszyscy uczniowie w klasach I-III  właśnie tacy są! Tego dnia dzieciaki uczestniczyły w przedstawieniu przygotowanym przez szkolną grupę teatralną “Ambaras”, a potem najprawdziwszy Mikołaj rozdał każdej klasie worek prezentów!!!

Galeria

 

Mikołajki  przez zabawę z klockami lego w klasie 3d

Uczniowie uwielbiają wszelkiego rodzaju klocki, bo według nich to najbardziej kreatywna zabawa świata. Klocki uczą myślenia, planowania, umiejętności odtwarzania, ale też tworzenia i eksperymentowania. To zabawa najbardziej pobudzająca do aktywności, twórczej zabawy, a nawet nauki. Z pozoru kawałek plastiku z wypustkami, które umożliwiają łączenie z innymi elementami. To właśnie ta możliwość łączenia, budowania i kreowania dziecięcej rzeczywistości umożliwia małym konstruktorom nieograniczone możliwości zabawy i nauki. Klocki umożliwiają dodatkowe możliwości zabawy, poprzez tworzenie nowych konstrukcji lub rozbudowywanie już posiadanych. W trakcie tych niesamowitych chwil zabawy postacie jakby ożywają, a pojazdy tworzą sceny niczym z najlepszych filmów przygodowych. Dzieci zawsze je uwielbiają nie tylko do tworzenia budowli, wielkich wież i pojazdów ale również do nauki. To były niezapomniane mikołajki.

Galeria

Anna Marzec-Błasik

Natalia Ciepak

 

Choinka w klasie 1e

Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka. W klasie 1e również nie mogło zabraknąć tego rytuału. Tuż przed wizytą św. Mikołaja dzieci z wielkim zapałem zabrały się do ubierania żywej choinki, którą podarował nam tata Gabrysi. Zawieszały bombki, gwiazdki, łańcuchy. Choinka wygląda prześlicznie, a ile było przy tym radości wśród dzieci…i w sali od razu zrobiło się świątecznie.

Agnieszka Nikołajuk

1c i 2a w Sandomierzu i Nowej Dębie

Nic nie integruje bardziej, niż wspólna przygoda. Uczniowie klas: 1c i 2a, dnia

29 listopada 2022 r. wybrali się zatem na wspólną wycieczkę, w trakcie której bogatsi w doświadczenia drugoklasiści wspierali swoich młodszych kolegów w wyprawie, ponieważ dla klasy 1c była to pierwsza, całodniowa wycieczka poza miasto w szkole podstawowej.

            Pierwszym punktem zwiedzania było miasto Sandomierz. Pod okiem przewodnika grupa odbyła spacer po rynku, a następnie odwiedziła słynną Zbrojownie Rycerską Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Okazało się to niesamowitą atrakcją, tym bardziej, że o zwyczajach rycerskich opowiadał naszym uczniom prawdziwy rycerz w kompletnej zbroi. Uwierzcie – było tam mnóstwo dostępnych dla nas średniowiecznych kostiumów, które mogliśmy przymierzyć, obejrzeć dokładnie z bliska. Jakby wehikuł czasu teleportował nas w czasie… 🙂 Zajrzeliśmy też do Bazyliki katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Klimatyczne i bogate wnętrze zrobiło na nas wrażenie.

            Jednak najbardziej wyczekiwaną atrakcją było Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Kto już odwiedził to magiczne miejsce na pewno zgodzi się, że panuje tam bajkowy, świąteczny, niepowtarzalny klimat. Bombki, jakie tam można zobaczyć, nie powtarzają się nigdzie indziej! Czy widzieliście np. Fiata 126p na choince? Albo cała Stajenkę Świętej Rodziny? W fabryce znajduje się także wystawa inspiracji do udekorowania wnętrz w stylach pochodzących z różnych krajów, np. Anglii, Francji, Stanów Zjednoczonych.

Zostaliśmy zapoznani z procesem produkcji szklanej bombki choinkowej, od A do Z 🙂 Wszystko widzieliśmy! Od momentu kiedy to bombka jest przezroczysta, aż do ukończenia ręcznego jej pomalowania. Był czas i na warsztaty, w trakcie których uczniowie samodzielnie ozdabiali swoje bombki, a na końcu… czas na zakupy! Nieśmiało poradzimy, żeby jednak przypomnieć sobie słowo „rozsądek”, ponieważ przy kasie może być ciekawie 🙂 Ciężko się oprzeć takiej sztuce!

            Bardzo dziękujemy Rodzicom, którzy zajęli się organizacją wyjazdu, zadbali o kontrolę autokaru i biuro podróży. Szczególne podziękowania należą się także nauczycielom świetlicy. Pani Anna Nowakowska-Kudrel i i pani Dominika Serafin genialnie wspierały nasze grupy i jak zawsze stanęły na wysokości zadania.

Galeria

Joanna Śnieżek

                                                                                               Jagoda Zielonka

 

LISTOPAD

Andrzejki 2022 w klasie 3D

Andrzejki to doskonała okazja do zabawy. Święto to obchodzi każdy z nas niezależnie od wieku. Dzieci uwielbiają wróżby andrzejkowe, takie jak: lanie wosku, odmierzanie butów czy zabawę w ,, Kim będę w przyszłości”. W polskiej tradycji to ostatnia okazja do zabawy przed adwentem. W naszej klasie zabawa andrzejkowa odbyła się 30 XI. Uczniowie świetnie bawili się przy muzyce współczesnej oraz kultywowali tradycje związane z wigilią św. Andrzeja – losowali wróżby, które przygotowała dla wszystkich chętnych Pani Natalia. Zabawy radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następne andrzejkowy bal. Była to bardzo udana zabawa, długo wyczekiwana przez całą klasę. Spędzony wspólnie czas przepełniony był dużą dawką uśmiechu i był wspaniałą okazją do integracji. Po zakończonej zabawie uczniowie zmęczeni jednak pełni radości wrócili do domów z nadzieją, iż te dobre wróżby spełnią im się. O andrzejkowy wystrój zadbały Panie Anna Marzec Błasik i Natalia Cieplak.

Galeria

Anna Marzec Błasik

Natalia Cieplak

SZYJEMY MISIE

       25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Chyba nie ma domu, w którym na półce nie siedzi miś.

Uczniowie klas 3 a, 3 b i 3 c z tej to właśnie okazji postanowili samodzielnie uszyć misia. Było to nie lada wyzwanie. Należało samodzielnie przyszyć guziki, tak aby pluszak miał oczy i nos. Wypchać go specjalnym wypełniaczem oraz zszyć główkę misia na okrętkę. Wszystkie dzieci doskonale poradziły sobie z wykonaniem zadania. Widać było bardzo duże zaangażowanie w pracę, pomoc koleżeńską oraz wsparcie.

Taki miś to najwspanialsza przytulanka, bo zrobiona samodzielnie. Będzie ona towarzyszyła dzieciom przez dłuższy czas.

Zapraszamy do obejrzenia efektów naszej pracy.

Galeria

ŚNIEŻNE SZALEŃSTWO W 1F

Uczniowie klasy 1f korzystali z zimowej aury tocząc bitwy na śnieżki i lepiąc igloo albo bałwanka. Mimo chłodu każda buzia była uśmiechnięta, bo pierwszy śnieg cieszy najbardziej!

GaleriaBeata Grzegorczyk

 DZIEŃ OWOCOWO-WARZYWNY

Warzywa i owoce oprócz witamin mogą stać się źródłem dobrej zabawy. Dla uczniów klasy 1d stały się inspiracją do stworzenia kolorowych ludzików, zwierzątek i pojazdów. Dzieci chętnie zamieniły znane i lubiane, świeże i zdrowe owoce i warzywa w jeże, panią i pana bulwę, tancerkę pietruszkę, pająka czy stonogę. Mogły wykazać się kreatywnością, umiejętnościami manualnymi oraz realizowaniem własnych pomysłów. To był bardzo miły, wspólnie spędzony czas.

Galeria

 

Wych. Anna Lis

ANDRZEJKI W 2C

 

   Andrzejki obchodzone są w Polsce z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Z biegiem czasu stały się pretekstem do udziału w imprezach tanecznych. Uczniowie klasy II „c” z wielkim entuzjazmem przyjęli wiadomość o organizacji takiego wydarzenia w naszej klasie w dniu 23 listopada. W niecodziennych kreacjach wszyscy świetnie się bawili przy muzyce i nie tylko. Był też pyszny poczęstunek w postaci różnych przekąsek i napojów przyniesionych przez dzieci. Zabawa była udana, a wszystkim uczestnikom andrzejkowej imprezy dopisywał dobry humor.

                                                                                                                        Galeria

 Wychowawczyni:

Małgorzata Kędzierska

 

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

  

      Uczniowie klasy 3 c doskonale wiedzą jak zachować się w bibliotece szkolnej, w jaki sposób korzystać z księgozbioru oraz gdzie szukać książek dla dzieci. Jednak zawsze w czasie wędrówek pomiędzy regałami zastanawiali się co oznaczają sygnatury znajdujące się na bibliotecznych półkach. Tę zagadką wyjaśniła im Pani Zosia Jakóbczak – bibliotekarka. Szczegółowo wytłumaczyła dzieciom znaczenie sygnatur na regałach z książkami, podpowiedziała gdzie szukać ulubionych pozycji oraz dzięki barwnym opowieściom przybliżyła im postać- niedźwiedzia Wojtka; bohatera książki „Dziadek i niedźwiadek”.

Bardzo dziękujemy Pani Zosi Jakóbczak za interesującą lekcję czytelniczą.

Krystyna Szerzeniewska

ŚWIĘTO 11 LISTOPADA W KLASIE II C

W listopadzie 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada. Już z dużym wyprzedzeniem przystroiliśmy naszą salę lekcyjną pracami w barwach narodowych. Ten dzień uczciliśmy, biorąc udział w uroczystym apelu. Każdy z nas był w odświętnym stroju ozdobionym własnoręcznie zrobionymi kotylionami. Wiedzę o dziejach Polski jeszcze bardziej usystematyzowaliśmy oglądając film historyczny oraz przedstawienie w wykonaniu starszych kolegów i koleżanek. Jesteśmy małymi patriotami i chcemy znać historię naszego kraju.

 Wychowawczyni:

Małgorzata Kędzierska

 

ZIELNIKI UCZNIÓW KLASY 3B

Uczniowie klasy III b w miesiącu październiku otrzymali zadanie do wykonania: zebrać i oznaczyć liście drzew i krzewów. Liście należało wysuszyć i wykonać z nich zielnik. Wykonanie zielnika miało na celu nabycie umiejętności rozpoznawania rodzajów i gatunków drzew i krzewów. Liście były zbierane w parkach, nad Zalewem Zemborzyckim, w przydomowych ogrodach, a także na alejkach prowadzących do szkoły. Trzeba przyznać, że uczniowie bardzo starannie i oryginalnie  wykonali swoje zielniki. Poznali łacińskie nazwy drzew. Wiedzą jakie drzewo kryje się pod nazwą acer albo betula…A ty?
Zapraszamy do obejrzenia galerii prac.
Galeria
Beata Mącik

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI W 3D

Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. 12.12.1995 r z inicjatywy UNESCO przyjęły Deklaracje na temat zasad tolerancji. 16 XI na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Klasa 3d obchodziła ten dzień pod hasłem ,,Każdy inny wszyscy równi”. Przeprowadzona została pogadanka na temat tolerancji, której podsumowaniem były serduszka oraz inne prace wykonane przez uczniów przedstawiające tolerancje. Pamiętajmy – Tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia. Szanujmy się nawzajem.

Anna Marzec-Błasik

EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO ODŻYWIANIA I GOTOWANIA

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki i siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.

8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Dzień ten został zainagurowany w 2007 roku przez europejskiego komisarza odpowiedzialnego za zdrowie Markosa Kiprianou. Celem tego święta jest promowanie wśród najmłodszych i osób dorosłych zdrowego jedzenia, dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków i informowanie o konsekwencjach złej diety. Uczniowie klasy 3 c doskonale wiedzą jak należy zdrowo się odżywiać, znają piramidę żywieniową oraz potrafią samodzielnie przygotować zdrowe kanapki i sałatki owocowo-warzywne. Przygotowane przez dzieci kanapki i sałatki szybko znikały z talerzyków. Wszystkim bardzo smakowało. Dzieci wymieniały się między sobą przepisami.

      Było to ciekawe doświadczenie i świetna zabawa dla dzieci, dzięki której najmłodsi uczą się jak ważny jest zdrowy i bogaty w witaminy posiłek.

Galeria 

Krystyna Szerzeniewska

 2C W FILHARMONII LUBELSKIEJ

Magia dźwięku – „Poloneza czas zacząć”, tak brzmiała nazwa spotkania w Filharmonii Lubelskiej w dniu 13 listopada, w którym mieli przyjemność uczestniczyć uczniowie z klasy  II „c”. W programie audycji edukacyjnej były utwory Fryderyka Chopina oraz tańce  w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Ciekawa i przystępna forma prezentacji dostosowana do wieku odbiorcy połączona została  z zabawą, zachęcając do aktywnego udziału, budując jednocześnie szeroką przestrzeń do zapamiętywania. Uczniowie poznali tańce polskie, mieli możliwość zobaczenia dawnych strojów oraz poznania nazw poszczególnych części garderoby damskiej i męskiej. Po wysłuchaniu brzmienia melodii polskich kompozytorów oraz obejrzeniu tańców w wykonaniu studentów Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor”, część uczniów już zadeklarowała chęci wstąpienia w przyszłości do takiego zespołu tanecznego.

Galeria Wychowawczyni:

Małgorzata Kędzierska

 

DZIEŃ JEŻA W 1 F

Dokąd tupta nocą jeż? Uczniowie klasy 1f dowiedzieli się tego 10 listopada. Tego dnia, z okazji Dnia Jeża, odwiedzili nas wyjątkowi goście. Pani dr Sylwia Sajdak i Pani Anna Witczyńska – studentka weterynarii – z Oddziału Drobnych Ssaków Uniwersytetu Przyrodniczego przedstawiły nam różne informacje i ciekawostki z życia tych sympatycznych ssaków.  Dzięki nim wiemy, że są jeże europejskie i afrykańskie, że jeż to raczej nie jest zwierzak, którego można przytulać, że spotkanego w ogródku jeża nie poimy mlekiem, bo możemy mu zaszkodzić, a jeśli chcemy nakarmić jeża, to zamiast jabłuszka ten kolczasty zwierzak woli karmę dla psów lub kotów. Uczniowie mieli mnóstwo pytań, na które Panie cierpliwie odpowiadały, a dzieciaki słuchały z wielką uwagą.  Największe wrażenie na uczniach zrobił jednak Skarabeusz   –  jeż pigmejski, którego Panie przyniosły do klasy. Uczniowie mieli okazje posłuchać jakie dźwięki wydaje jeż i sprawdzić jak ostre są jego kolce.  Na pamiątkę Paniom podarowaliśmy przygotowane przez nas jeżyki. Mamy nadzieję, że będą się miło kojarzyć i przypominać o wizycie w naszej klasie.

 Bardzo serdecznie dziękujemy Paniom Ani i Sylwii za poświęcony czas i przygotowane zajęcia.

Galeria

Beata Grzegorczyk

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

  4  listopada w naszej szkole obchodziliśmy jedno z najsympatyczniejszych świąt: Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci oraz bardzo dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bohaterowie różnych bajek pojawili się już od samego rana. Można je było spotkać w salach lekcyjnych, na korytarzach, na stołówce oraz w świetlicy szkolnej. Dzieci zaprezentowały swoje stroje podczas wspólnych zabaw, rozwiązywania zagadek, quizów oraz rebusów. Wykonały również prace plastyczne związane z ich ulubioną bajką lub baśnią.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to nie tylko świetna zabawa, ale również okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.

Galeria

                                                                                                        Koordynatorzy:

Maciej Harasim

Krystyna Szerzeniewska

1F w ĆWIERĆLANDZIE

Z okazji Dnia Postaci z Bajek uczniowie klasy 1f odwiedzili  Ćwierćland.  W tej magicznej krainie rządzą kolory, a dzieciaki przekonują się, że tak jak potrzebujemy wszystkich kolorów, tak potrzebny jest każdy z nich.

Galeria

Beata Grzegorczyk

 

Jesienne inspiracje w klasie 1d

W naszej klasie dużo się dzieje, dzieci poczuły jesienną atmosferę. Dary  jesieni stały się inspiracją do nauki matematyki oraz zabaw twórczych. Wykorzystaliśmy różne materiały i techniki plastyczne, dzięki którym powstały piękne prace na lekcjach plastyki i techniki. Kolorowe liście wykonane metodą wydrapywanki ozdobiły naszą szkolną gazetkę.
Jesień to również czas zbiorów niezwykle cennych roślin dyniowatych ze względu na ich walory odżywcze. W sali zrobiło się kolorowo od wykonanych z papieru różnej wielkości dyń. Tworząc i malując dynie-królowe jesieni, dzieci doskonaliły motorykę małą i rozwijały koordynację wzrokowo-ruchową.
Jesienny czas był też okazją do świętowania Dnia Pluszowego Misia. Podczas zabawy, dzieci mogły sprawdzić swoje umiejętności manualne oraz spróbować misiowych smakołyków.

Galeria

Wych. Anna Lis

PAŹDZIERNIK

 

DRZEWKO  SZCZĘŚCIA

 Grubosz to wyjątkowa roślina często nazywana „drzewkiem szczęścia” lub „drzewkiem pieniężnym”, gdyż jego liście kształtem przypominają monety. To idealna roślina dla dzieci i początkujących ogrodników, ponieważ szybko się regeneruje i wybacza wiele błędów pielęgnacyjnych.

Klasie 1b przy sadzeniu grubosza towarzyszył wielki zapał. Dzieci dzięki bezpośredniej obserwacji i wspólnemu zaangażowaniu w pielęgnację drzewka,   poznają cykl rozwoju rośliny, żeby na koniec trzeciej klasy zabrać ją na „szczęście” do domu.

Galeria

                                                                            Aneta Łukasiewicz

Trenerzy PEREŁ Lublin na treningu z piłką   w klasach 1e, 1d, 2a, 2c, 3b

           12 października trenerzy dziecięcej i młodzieżowej sekcji piłkarskiej Klubu Sportowego „PERŁY LUBLIN” – pan Paweł Basznianin i pan Paweł Rusinek przeprowadzili kolejne zajęcia z piłki nożnej dla dziewczynek z klas 1e, 1d, 2a, 2c i 3b, zachęcając do udziału w cyklu bezpłatnych zajęć w ramach realizowanego projektu. Uczennice spędziły czas pod okiem trenerów w atmosferze świetnej zabawy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Galeria

 

                                                                                                               Wychowawczynie klas:

                                                                                                            Agnieszka Nikołajuk

                                                                                                                 Anna Lis

                                                                                                    Joanna Śnieżek

                                                                                                                Małgorzata Kędzierska

                                                                                               Beata Mącik

 

Wizyta w Polskim Radiu Lublin

28 października klasa 1d wybrała się na pierwszą szkolną wycieczkę. Towarzyszyły nam wspaniałe humory oraz piękna, jesienna pogoda. Wyruszyliśmy spod szkoły komunikacją miejską, dojechaliśmy do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a następnie spacerkiem dotarliśmy do Polskiego Radia Lublin. Na miejscu przywitał nas redaktor Pan Józef Szopiński, który pokazał nam cudowną magię radia, a także opowiedział o wyjątkowym charakterze swojej pracy. Dzieci mogły uczestniczyć w procesie tworzenia audycji radiowej, poznały wspaniałe osoby prowadzące programy muzyczne, informacyjne i publicystyczne, a także odpowiadające za przygotowanie i jakość nadawanej audycji. Kolejnym etapem było oglądanie pomieszczeń znajdujących się w radiu. Niewątpliwie dużo emocji towarzyszyło nam podczas zwiedzania Studia im. Budki Suflera, kultowego lubelskiego zespołu.  Mogliśmy z bliska zobaczyć wielką scenę i wspaniałe, akustyczne instrumenty wykorzystywane podczas koncertów. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kolorowe upominki, jednak najwspanialszym prezentem  było wspólne nagranie piosenki oraz wiersza w Radiu Lublin. Serdecznie dziękujemy za  niezapomniane wrażenia!
Dziękujemy za pomoc Rodzicom w organizacji wycieczki, szczególne podziękowania dla Pana Piotra Miłkowskiego.

Wych. Anna Lis

POSŁUCHAJ NAGRANIA

 

Galeria

GRZYBORANIE w 1 F

Październik to czas kiedy w lasach można znaleźć najwięcej grzybów. Klasa 1f nie musiała grzybów szukać w lesie, ale zrobiła własne! Uczniowie malowali gipsowe grzybki, przy okazji dowiadując się, które grzyby można jeść oraz w której warstwie lasu najlepiej jest ich szukać.

GaleriaBeata Grzegorczyk

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 17 X 2022.
Nauka poprzez zabawę przynosi najlepsze efekty. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję, a jego celem jest lepsze zrozumienie zasad kierujących się matematyką. Ta inicjatywa skierowana nie tylko dla młodzieży i dzieci ale i dorosłych. Odświeżenie Tabliczki Mnożenia nikomu nie zaszkodzi a może to być Dobry wzór dla młodszych pokoleń. Klasa 3d uczyła się tabliczki mnożenia za pomocą Kart Grabowskiego. Karty te uczą przez zabawę oraz ilustrują figury matematyczne zbudowane za pomocą mnożenia. Dzieci rozwiązywały również łamigłówki i sprawdzały swoją wiedzę przez wykonywanie odwrotności działań. Jednak najbardziej do gustu przypadła klasie gra w karty na fanty. W całym kraju obchodzony jest taki Dzień. Organizatorem akcji jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego, które w ten sposób promuje zabawową formę nauczania matematyki. Jej początek to 2011 rok, dziś jest o niej coraz głośniej nie tylko poza szkolnymi murami ale i granicami Polski. Pomysłodawcą akcji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia jest Andrzej Grabowski założyciel wydawnictwa Karty Grabowskiego. Wielki pasjonat niecodziennego nauczania – uczenia się matematyki. Autor Kart Grabowskiego ,, Tabliczki Mnożenia” i ,, Dodawanie i odejmowania oraz ,, Gry logiczne” (trzy kolory), które opracował z córką Justyną Grabowską.
Wychowawca Anna Marzec Błasik
Nauczyciel wspomagający Natalia Cieplak

Dzień Uśmiechu w klasie III D

W piątek 7 października 2022 r., klasa 3 d obchodziła Światowy Dzień Uśmiechu. Święto to, jest nieco starsze od uczniów naszej klasy, bo istnieje w kalendarzu od 1990 roku.  Dzień ten, obchodzimy zawsze w pierwszy piątek października. W ramach zajęć, uczniowie poznali m.in. ciekawostki związane z uśmiechem, np. przypomnieli sobie, że „ uśmiech jest dobry na wszystko, a nic nie kosztuje”, co wywołało radość, a buzie naszych uczniów wypełniły się po brzegi uśmiechem. Uczniowie pracując w grupach stworzyli własnoręcznie narysowane plakaty pod hasłem: „ Z czym kojarzy Ci się uśmiech?” Efekty przedstawiamy w fotorelacji poniżej.

GaleriaWychowawca klasy: Anna Marzec – Błasik

Nauczyciel wspomagający : Natalia Cieplak

1B KREATYWNIE Z KRÓLOWĄ NAUK

Matematyka w zabawie to najlepszy sposób na naturalne przyswojenie podstaw z tej dziedziny nauki. Wystarczy od najmłodszych lat uczyć dzieci myślenia, porównywania, klasyfikowania i orientacji przestrzennej, aby pokazać im, że matematyka potrafi być przyjemną i ciekawą zabawą. Nie bez powodu matematyka jest nazywana królową nauk.

Zobaczcie jak my- klasa 1b próbujemy od wczesnych lat oswoić cyfry, dodawanie i wiele innych zagadnień w formie prostych zabaw z darami jesieni.

Galeria

Aneta Łukasiewicz

KREATYWNIE NA ZAJĘCIACH TECHNIKI W KLASIE II C

Pewnego dnia na zajęciach techniki uczniowie klasy II c postanowili wyczarować z warzyw różne postacie i stworki. Praca się udała. Pojawiły się słonie, pudelki, baranki, jeżyki, ludziki. Wszyscy zachwycali się naszymi dziełami, a my jesteśmy z nich dumni.

                       Wychowawca: Małgorzata Kędzierska

WRZESIEŃ

Uczniowie klas I E i II C na zajęciach dogoterapii

21 września w ramach „I Międzyszkolnego Turnieju Profilaktycznego” uczniowie klasy I „e”   i II „c” mogli uczestniczyć w ciekawych zajęciach z dogoterapii. Dzieci dowiedziały się wiele na temat psów, czego nie lubią, a co wręcz uwielbiają, jak należy się nimi opiekować i o czym informują nas psy poprzez swoje różne zachowanie. Zajęcia były ciekawe, a ich główny czworonogi bohater bardzo uroczy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

                                                                                                     Wychowawcy:

Małgorzata Kędzierska

 Agnieszka Nikołajuk

 

  DZIEŃ CHŁOPAKA W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

  • 1b

 

Dzień Chłopaka w klasie 1b minął w miłej i sympatycznej atmosferze. W tym dniu dziewczynki oprócz tradycyjnych życzeń wręczyły kolegom dyplomy Super Chłopaka oraz prezenty w postaci imiennych breloczków. Dla osłodzenia święta, zarówno chłopcy jak  i dziewczynki zostali obdarowani kolorowymi smakołykami ufundowanymi przez Rodziców.

Aneta  Łukasiewicz 

  • 1d

Z okazji Dnia Chłopaka dziewczynki z klasy 1d postarały się, żeby chłopcy w tym dniu poczuli się wyjątkowo. Uroczystość  rozpoczęła się od złożenia życzeń i zaśpiewania 100 lat, a także obdarowania ich prezentami. Następnie chłopcy zostali poddani sprawdzianowi  odwagi, wytrzymałości i mądrości, który został pozytywnie oceniony przez dziewczynki. Były również konkursy z elementami rywalizacji, które wywołały wiele uśmiechu i radości na twarzach dzieci. Obchody Dnia Chłopaka zakończyły się wspólnym poczęstunkiem przygotowanym przez Rodziców.

                                                                                                                                                    Wych. Anna Lis

  • 1f

 

Uczniowie klasy 1f Dzień Chłopaka uczcili pierwszym wspólnym wyjściem. Choć pogoda niekoniecznie się spisała, dzieciakom dopisywały humory. Wyjście do kina okazało się niezapomnianą przygodą, a film “Guliwer”  pokazał, że nie trzeba być olbrzymem, by dokonywać wielkich rzeczy.

Beata Grzegorczyk

  • 2c

30 września zgodnie z tradycją, obchodziliśmy Dzień Chłopaka w naszej klasie 2c. W tym dniu wszyscy mieliśmy dobry humor. Dziewczynki odśpiewały swoim kolegom gromkie 100 lat, złożyły życzenia i wręczyły upominki w postaci gry. Pani Małgosia dała nam czas na wspólną zabawę nowymi upominkami. Nie obeszło się też bez słodkiego poczęstunku.

                                                                                                        Wychowawca: Małgorzata Kędzierska

 

DZIEŃ JABŁKA W 1F

An apple a day keeps the doctor away!

Jesień to czas kiedy możemy cieszyć się bogactwem jabłek. Obchodzony 28 września Dzień Jabłka ma służyć przypominaniu o niezwykłych właściwościach i smaku tego owocu. Uczniowie klasy 1f z tej okazji stworzyli tematyczne prace plastyczne oraz wspólnie przygotowali sok z jabłek z dodatkiem marchewek, mango i śliwek. Taki koktajl dostarczył wielu witamin i jeszcze więcej uśmiechu.

Beata Grzegorczyk

PIERWSZA POMOC w 1D i 1F

Niektórych rzeczy trzeba się uczyć od najmłodszych lat i powtarzać przy każdej okazji. Uczniowie klas 1d i 1f mieli okazję poćwiczyć swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Świetnie szło im układanie w pozycji bezpiecznej, ale masaż serca okazał się wcale nie taki prosty. Dzięki  W 1d i 1fuprzejmości pana Patryka, każdy miał okazję go wykonać na specjalnym manekinie.

Patryk Kargul

Anna Lis

Beata Grzegorczyk

1f na I Międzyszkolnym Turnieju Profilaktycznym

Udało się i pierwsi mogliśmy zobaczyć przygotowane na I Międzyszkolny Turniej Profilaktyczny atrakcje! Najbardziej podobała się nam karuzela, do której nie było jeszcze kolejki i mogliśmy się kręcić kilka razy. Fajny był też dmuchany zamek – jeszcze przed deszczem. Chętnie oglądaliśmy też broń i sprzęt wojskowy. A po obiedzie spróbowaliśmy różnych serów i każdy z nas otrzymał mały upominek! Dziękujemy organizatorom za wspaniale spędzony czas.

Beata Grzegorczyk i uczniowie klasy 1f

 

    1B  Z WIZYTĄ W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

 

Wprowadzenie dziecka w świat literatury już od najmłodszych lat jest ważnym elementem wychowania przez sztukę, a także jednym z ważnych celów naszej szkoły. U naszych uczniów kształtujemy nawyki stałego obcowania z książką. Mamy świadomość, że wiek szkolny jest idealnym okresem w rozwoju dziecka, dlatego staramy się zainteresować go literaturą, która pobudzi jego wyobraźnię, wzbogaci mowę o nowe pojęcia, wprowadzi w świat baśni i nauczy zachowań w różnych sytuacjach życiowych.

W tym tygodniu klasa 1b wraz z wychowawczynią p. Anetą Łukasiewicz odwiedziła szkolną bibliotekę. Uczniowie wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Z tematem spotkania zapoznała uczniów Pani Kinga Banicka. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić aby stać się czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachować i jak dbać o książki.

Aneta Łukasiewicz

 

Trenerzy PEREŁ Lublin na treningu z piłką w klasie 1c i 3a

            Gra w piłkę nożną to genialna forma aktywności, nie tylko dla chłopców:)

Rozładowuje ogromne pokłady energii tkwiące w dzieciach. Wszystko dzięki zróżnicowanym elementom treningu, opierającym się na doskonaleniu technicznych umiejętności, takich jak prowadzenie piłki przy nodze oraz elementy ćwiczeń aerobowych połączonych z zabawą.

Trenerzy  dziecięcej i młodzieżowej sekcji piłkarskiej Klubu Sportowego „PERŁY LUBLIN” – pan Paweł Basznianin i pan Paweł Rusinek przeprowadzili wspaniały trening dla uczniów klasy 1c i 3a, którzy pod ich okiem, jak prawdziwi piłkarze, biegali, skakali, ścigali się między przeszkodami. Aktywności tego typu generują zwiększone zapotrzebowanie na tlen, co wzmacnia płuca, serce i narządy wewnętrzne. Regularna gra w piłkę poprawia zdolność koncentracji i jakość snu ucznia.

Bardzo dziękujemy Trenerom „PEREŁ Lublin” za wsparcie w kształtowaniu prozdrowotnych postaw naszych uczniów i niezapomnianą wizytę na szkolnym boisku 🙂

Wychowawcy klas:

Jagoda Zielonka – 1c, Anna Saran-Matuszak – 3a

 

Spotkanie autorskie w klasie 3 d

 

W klasie 3d odbyło się spotkanie z autorem książki ,,Baśń o dębowym sercu” – Arturem Jasińskim. Podczas wizyty Pan Artur rozmawiał z dziećmi nie tylko o książce, fabule i sprawach technicznych związanymi z pracami wydawniczymi. Sporo czasu poświęcił na pogawędkę na temat pasji dzieci i ich zainteresowań. Sam zawodowo zajmuje się muzyką, więc wie, ile w życiu znaczy hobby. W wesoły i przyjazny sposób starał się motywować dzieci do nauki, czytania i spełniania marzeń. Dość szeroko rozwijał najważniejsze przesłania swojej książki, czyli bardzo aktualny temat ochrony przyrody. Pan Artur na koniec czytał fragment opowiadania i włączył kilka minut audiobooka. Spotkanie odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze. Dzieci były zadowolone z wizyty  pisarza. Dziękujemy za odwiedziny i czekamy na dalsze twórcze baśnie Pana Artura. Mamie Mateusza Czarskiego dziękujemy za propozycję zorganizowania lekcji z baśnią o dębowym sercu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wychowawca Anna Marzec Błasik
Nauczyciel wspomagający Natalia Cieplak

 

 

 

 

 

ARCHIWUM  2020/2021

Skip to content