Zespół Szkół Nr 12

LISTOPAD 2017

7 Listopada społeczność Naszego Przedszkola odebrała na Festiwalu Szkół Promujących Zdrowie Miejski Certyfikat. Zosia, Krzysio i Patrycja z grupy Gwiazdeczek – reprezentacja wraz z Panią Wicedyrektor Beata Owczarek i Ewą Kowalik (koordynatorem) w imieniu Przedszkolaków i Rodziców oraz Grona pedagogicznego odebrali Certyfikat z rąk Prezydenta Lublina Pana Krzysztofa Żuka.

Rozpoczynamy tym samym nowy etap, w kierunku zdrowego trybu życia. Rozszerzamy nasze działania o nowe Witaminiaki w praktycznych odsłonach, oraz zaglądamy w głąb nas samych – emocji i współdziałania. Rodzice ze społeczności 86 bardzo chętnie i dzielnie pomagają, angażują się, służą radą, pomocą
i uśmiechem.

 

 

Miesiąc listopad bogaty był w spotkania z ciekawymi osobami, odbył się również wyjazd do teatru. Głównym projektem, który zrealizowaliśmy we wszystkich grupach naszej społeczności to “Hałas i jego skutki“. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli Studenci z Wydziału Logopedii i Audiologii (Studenckie Koło Naukowe) wraz z opiekunem z ramienia UMCS Panią mgr Magdalena Kozłowską. Zajęcia odbywały się w każdej grupie i dotyczyły przyczyn hałasu oraz tego jakie skutki ze sobą niesie. Bardzo ważnym zagadnieniem, które podjęliśmy, to „jak można unikać hałasu”, oraz „jak wprowadzić się w stan relaksu i odpoczynku”. Jedną z metod okazał się śpiew i ruch. Dzieci podczas zajęć poznały budowę ucha, uczestniczyły w zabawach i zagadkach słuchowych, poznały jaką drogę pokonuje fala aby stała się dźwiękiem. Po zajęciach ze studentami: my nauczyciele oraz dzieci: mamy dużo większą świadomość, co możemy zrobić aby dźwięk był przyjemny i nie robił nic złego.

 

 

 

W starszych grupach: Szafirkach, Dzwoneczkach, Koniczynkach, Stokrotkach, Słoneczkach, Gwiazdeczkach, Świerszczach i Mrówkach, dzieci (za zgoda Rodziców) brały udział w Ogólnopolskim Programie „Dziel się uśmiechem” – przegląd stomatologiczny (08.-0911). Dbając o higienę, utrwalamy podczas codziennych czynności, nawyki czystości, porządku i kultury zachowania. W grupie Pszczółek oraz Motylków szczegółowo realizowano tematykę „W łazience”” – wyrabianie nawyków higienicznych. Kształtowanie umiejętności samodzielnego korzystania        z toalety oraz poprawnego mycia rąk. „Czyste zęby mam”- kształtowanie          nawyku codziennego mycia zębów.
Chętnie uczestniczymy w życiu kulturalnym naszego miasta. Dlatego Dzieci z grup: Motylków, Pszczółek, Mrówek, Świerszczy, Szafirków, Dzwoneczków, Koniczynek, Gwiazdeczek, Słoneczek wybrały się w dniach 22 – 24 oraz 28 Listopada 2017 r. do Teatru Andersena na spektakl pod tytułem „Calineczka”. Przed wyjazdem,           w każdej z grup odbyły się pogadanki i burza mózgów na temat kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym, oraz o bezpiecznym poruszaniu się w parach podczas przejścia od autokaru do Teatru. Na spektaklu dzieci bardzo uważnie obserwowały sceny, aktorów, żywiołowo reagowały na akcję i przebieg wydarzeń. Powrót był bardzo emocjonujący. Nie pozostawił on wątpliwości, że dzieci bardzo chciały podzielić się swoimi odczuciami po wycieczce. Nazywaliśmy uczucia, które towarzyszyły temu wydarzeniu. Podczas wycieczki grupy integrowały się podczas wspólnej jazdy oraz spaceru wokoło Centrum Spotkania Kultur.

 

 

Kontynuując spotkania z ekspertami w grupach Koniczynek, Świerszczy i Mrówek realizowaliśmy temat ciepło i miło – praca krawcowej. Zagościli u nas eksperci.
Pani Asia wprowadziła dzieci w trudne pojęcia związane z tematem
Krawcowa, samodzielne szycie wybranym ściegiem na maszynie sprawiło dużo radości.

 

 

Fascynujący Świat Mrówek” to zajęcia edukacyjne, które odbyły się we wszystkich grupach Naszego Przedszkola w dniach 29-30 Listopad. Dzieci poznawały przyrodę najmniejszą, bardzo pożyteczną. Podczas zajęć poznawaliśmy zwyczaje mrówek, ich siłę i moc, patrzyliśmy „Mrówczymi oczami” oraz poznaliśmy Królowa Mrówek. Zaglądaliśmy do mrowiska i podglądaliśmy pracę mrówek                  z drugiego szeregu. Na zakończenie wykonaliśmy ekologiczną pracę plastyczną          z użyciem materiału przyrodniczego. Mrowisko dla mrówek wygląda przepięknie.

 

 

 

W miesiącu listopadzie w grupach Szafirki, Motylki, Pszczółki, Żuczki, Koniczynki, Świerszcze  podjęły temat – Dynia „Bogusia”, która dołączyła do Przedszkolnej Rodziny Witaminiaków. Przedszkolaki zaglądały do wnętrza, poznały jej budowę, degustowały ziarna. W grupie Koniczynek dzieci ułożyły opowiadanie pt. „Przygody dyni Bogusi”, oraz wykonały pracę plastyczną
z wykorzystaniem ziaren dyni „Listopadowe drzewko”.  W grupie Motylków, dzieci ozdobiły swoją piękną dynię metodą decoupage  oraz wykonały prace plastyczną „dyniowe słone jeże”

 

 

Kontynuujemy działania praktyczne, propagujące zdrowe odżywianie wśród przedszkolaków i Rodziców. Grupa Żuczków i Biedroneczek  – najmłodsze przedszkolaki naszej społeczności, uczestniczyły w wykonaniu soku owocowego. Zanim jednak przystąpiły do działań, utrwalały swoją wiedze na temat pysznych owoców i ich walorów odżywczych. W grupie Świerszczy dzieci po raz drugi (30.XI) samodzielnie wykonały pyszne i zdrowe śniadanie. Dzieci w grupie Mróweczek (10.11.2017r.) samodzielnie wykonały „Sałatkę owocową”.

 

 

 

Kontynuujemy czytanie bajek terapeutycznych, słuchamy audiobooków oraz uczestniczymy w zajęciach pt. „Logopeda czyta dzieciom”. Studenci przez cały miesiąc odwiedzają i czytają ciekawe opowiadania poruszające temat emocji
i uczuć.  Przedszkolaki lubią ten czas, gdyż jest to sposób na relaksacje .
W grupie Stokrotek odbyło się spotkanie z rodzicami pt.  „Jesienne wiersze” – przygotowanie wspólnego deseru  (Jeż – gruszka, winogrona, borówki) (30.11.2017 r.)

W grupie Koniczynek, Dzieci wraz z Paniami kontynuują zajęcia „Przedszkolaki Krok Drugi – wybrane scenariusze: Radzenie sobie z negatywnymi emocjami                 i nastrojami, Rozwiązywanie konfliktów, Czujemy się grupą oraz Cykl wychowawczy „Rozmawiamy z dziećmi o emocjach i uczuciach” (strach przed ciemnością). Dodatkowo zapraszamy naszych Rodziców do wystąpienia w roili eksperta                   w zakresie wykonywania  zawodu. W związku z tym grupę  Świerszczy odwiedziła Mama Julka – Pani Monika. Podczas zajęć dzieci poznały
i uczestniczyły w zajęciach warsztatowych pt. „Kulki mocy” czyli zdrowe odżywianie z użyciem Termomixu.

Dzieci z grupy Koniczynek zaprosiły swoich Rodziców do udziału w projekcie przyrodniczym, pt.  „Zwierzęta duże i małe” – dogoterapia. Kiedy pies gryzie? Kiedy kot drapie?: Spotkanie z weterynarzem w ramach cyklu „Ciekawe zawody naszych rodziców”

 

We wszystkich grupach stawiamy na aktywność fizyczną. W grupach młodszych realizowany jest szereg zabaw ruchowych w Sali oraz na świeżym powietrzu  wg K. Wlaźnik „Wychowanie fizyczne w przedszkolu”. W starszych grupach znaczące są słowa” rywalizacja, szybkość, współpraca  – które znalazły swoje zastosowanie podczas zajęć ruchowych, sprawnościowych, zawodów sportowych. Najwięcej emocji było podczas rywalizacji grupy Szafirków i Słoneczek.

 

 

 

Do Przedszkola w dniach 29.11 (starsze grupy) i 30.11 listopada (grupy młodsze”) przybyła wróżka Agnieszka, która wprowadziła dzieci w świat magii. Integracja między grupami, podczas fantastycznych zabaw wywołała dużo radości. Zaciekawienie tematem naszej przyszłości wywoływało wiele emocji, przejawiały się one za pomocą uśmiechu, podskoków, ruchu a nawet przytulania.
Ważny i Wyjątkowy jest Każdy a dowodem na to jest uśmiech.

 

 

Ciąg dalszy nastąpi …

Skip to content