ZESTAWIENIE DZIAŁAŃ PRZEDSZKOLA W RAMACH PROJEKTU SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

ZDROWE ODŻYWIANIE

• Codzienne spożywanie warzyw i owoców.
  • „Kącik wody” w każdej grupie przedszkolnej.
  • „Zapachy świątecznej kuchni” – zajęcia w grupie „Pszczółki” na temat zdrowego odżywiania się. Pszczółki
  • „A to feler, westchnął seler…” – poznajemy zastosowanie i odkrywamy właściwości selera. Zajęcia w grupie „Koniczynki”

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

• „Zimowa gimnastyka” –  zajęcia gimnastyczne na śniegu.
  • We wszystkich grupach przedszkolnych prowadzona jest gimnastyka poranna między innymi według zestawu ćwiczeń K. Wlaźnik „Wychowanie fizyczne w przedszkolu”. Dodatkowo realizujemy ćwiczenia gimnastyczne –  metoda zdaniowa oraz metody niekonwencjonalne (R. Labana, W. Scherborne, A. i M. Kniessów, K. Orffa) – zgodnie z planowaniem miesięcznym (dwa razy w tygodniu)
  • Spacery na świeżym powietrzu.
  • Gry i zabawy w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem sprzętu terenowego oraz naturalnego ukształtowania terenu
  • “Teatrzyk Możliwości – Techniki Cyrkowe w Edukacji” –  zajęcia cyrkowe w Przedszkolu (grupa „Mrówki”, „Szafirki”, „Słoneczka”, „Stokrotki”)

PROFILAKTYKA

• Działania profilaktyczne prowadzone przez stomatologa, zgodnie z wyborem i decyzją rodziców.
  • Wietrzenie sali przedszkolne.
  • Codzienne mycie zębów.
  • Spacery na świeżym powietrzu – dotlenienie organizmu, hartowanie, obserwacje przyrodnicze
  • „Jak i czym dziś oddychamy?” – „sprawdzanie” i oznaczanie (skala kolorystyczna)  stanu czystości powietrza, podejmowanie decyzji – Czy wyjdziemy dzisiaj na dwór?
  • „Kąciki wody” w każdej sali przedszkolnej.

ZDROWIE PSYCHICZNE

•  „Emocje i my” – projekt edukacyjny w grupie „Koniczynki”
  • Warsztaty Bożonarodzeniowe u „Żuczków” – wspólne zajęcia muzyczne; Wspólne kolędowanie i granie na instrumentach. Wykonanie dwóch ozdób choinkowych przy współpracy rodziców.
  • „Miłe słowa”– kształtowanie umiejętności odnoszenia się z szacunkiem do innych dzieci oraz dorosłych.
  • „Żywe zdjęcie: – zabawa z elementami dramy. Odgrywanie różnych ról.
  • Miś Teddy Eddy – spotkanie ze wszystkimi grupami przedszkolnymi.  Przełamywanie lęku w stosunku do osób i postaci nieznanych (04.12.2018)
  • „Niespodzianka od Mikołaja” – zabawa z emocjami. Rozpoznawanie i charakteryzowanie różnych emocji  06.12.2018 r.
  • „Co czuję?” – zabawa edukacyjna . Ćwiczenie adaptacji emocjonalnej w różnych sytuacjach. Ćwiczenie w identyfikowaniu stanów emocjonalnych
  • Spotkanie ze Świętym Mikołajem – zabawy i niespodzianki we wszystkich grupach przedszkolnych (06.12.2018)
  • „Butelka pełna uczuć” – zabawa w skojarzenia. Zwrócenie uwagi dzieciom, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania natychmiastowego działania (grupa „Słoneczka” i „Szafirki”) 14.12.2018 r.
  • „Warsztaty Bożonarodzeniowe” – spotkanie z Rodzicami w grupie „Stokrotki”, robienie ozdób choinkowych (13.12.2018).
  • Spotkanie z rodzicami – warsztaty bożonarodzeniowe. Przygotowanie stroika bożonarodzeniowego. Kultywowanie tradycji świątecznych. Zacieśnianie więzi rodzinnych. (grupa „Słoneczka” i „Szafirki” 17.12.2018r.)
  • “Dziadek mróz” – przedstawienie dla całej społeczności przedszkolnej w wykonaniu aktorów z Tatru lalek Pinokio z Nowego Sącza. Obcowanie ze sztuką jako forma relaksu i wyciszenia. Kształtowanie postaw kulturalnego zachowana się podczas prezentacji przedstawienia.
  • „Rockowa gwiazdeczka” – przedstawienie dla całej społeczności Przedszkola 86 w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 37. Zbiórka słodyczy dla lubelskich Domów Dziecka. Nawiązanie współpracy z Przedszkolem nr 37, udział w akcji charytatywnej pt. „Gwiazdka dla dzieci z Domu Dziecka”, jako bilet wstępu słodycze przekazane dla dzieci. 17.12.2018 r.
  • „Europo nie da się żyć bez Boga” – Przedstawienie jasełkowe w wykonaniu grupy „Gwiazdeczki” dla społeczności przedszkolnej, przestawienie z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia dla Rodziców i Dziadków. Wręczenie wykonanych przez dzieci upominków. Łamanie się opłatkiem składanie sobie życzeń. Poczęstunek. Prezentowanie swoich zdolności aktorskich przed szeroka publicznością, zaproszenie na jasełka społeczności przedszkolnej oraz gości honorowych. Przezwyciężanie nieśmiałości i stresu związanego  występami. 18.12.2018 r.
  • „Moja wymarzona ozdoba choinkowa” – międzygrupowy konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców (grupa „Szafirki”, „Słoneczka”, „Stokrotki” 19.12.2018)

BEZPIECZEŃSTWO

• „Rowerowy Lublin” – 12 grudnia Przedszkolaki z całego naszego przedszkola uczestniczyły w zajęciach z Ekspertem w ramach programu „Rowerowy Lublin”. Pan Ekspert szczegółowo opowiedział i pokazał dzieciom z czego składa się rower. Dzieci mogły dotknąć i sprawdzić jak pracują poszczególne elementy wyposażenia roweru. Dodatkowo była to wspaniała okazja, aby przypomnieć sobie zasady ruchu drogowego oraz gdzie należy jeździć rowerem i o jakim wyposażeniu roweru trzeba pamiętać, aby nasza podróż była bezpieczna. Na zakończenie Pan Ekspert zachęcił dzieci do częstej aktywności rowerowej, np. do przyjeżdżania na rowerze do przedszkola w sezonie wiosenno – letnim.

DZIAŁALNOŚĆ EKOLOGICZNA

•  „Zbieramy nakrętki – jesteśmy eko!” – kontynuacja akcji zbierania nakrętek przez wszystkie grupy przedszkolne.
  • Zbieranie nieużytków – wykorzystanie w różnorodnych działaniach, np. pracach plastyczno – technicznych.

HIGIENA

• „Moje ręce” – nabywanie umiejętności samodzielnego mycia rak po zabawie i przed posiłkiem (grupa „Biedronki”, grupa „Żuczki”)
  •  „Czyste rączki”, „Myjemy zęby” – Kształtowanie codziennych nawyków higieniczno – kulturalnych: mycie rąk przed posiłkami, trening czystości osobistej, mycie zębów

Ciąg dalszy nastąpi …