GRUDZIEŃ 2017

ZESTAWIENIE SZKOŁY PROMUJACEJ ZDROWIE

W ramach poznawania zawodu i obchodzonego Święta Górnika, wszystkie dzieci naszego przedszkola uczestniczyły w spotkaniu z ekspertem Panem Arturem Łukaszczykiem sztygarem z Kopalni Węgla Bogdanka (04.12-05.12. 2017 r.). Podczas tej wizyty zaprezentował się w galowym stroju, omawiając poszczególne elementy, symbole na min przedstawione. Górnik przygotował film edukacyjny o tym jak wygląda praca pod ziemią, zwracając szczególną uwagę na niebezpieczeństwo i trud związany z wydobyciem węgla.Dzieci miały dużo pytań do eksperta, na wszystkie uzyskały odpowiedź.
Na zakończenie spotkania Przedszkolaki wręczyły Ekspertowi słodki upominek, Pan odwdzięczył się tym samym. Dodatkowo do grupy XI – Słoneczka i XII – Gwiazdeczki przyszła babcia Kajtka, pani Krystyna Borkowska, która również opowiadała nam o trudach pracy górnika z perspektywy kobiety. Dzieciom bardzo spodobała się książka, którą gość podarował dzieciom.

Dzieci bardzo długo czekały na takie wspaniałe i niepowtarzalne emocje. Była to wizyta Świętego Mikołaja. W dniu 6 grudnia w grupach: Biedronek, Żuczków, Motylków, Pszczółek oraz Mróweczek ten wyczekiwany przez cały rok Gość sprawił wiele radości. Nasi wspaniali rodzice byli jego pomocnikami, dzięki którym nie byłoby takiej fantastycznej niespodzianki.

Na wycieczkę w dniu 6 grudnia wybrały się grupy: Świerszcze wraz z Gwiazdeczkami. Pierwsza grupa odwiedziła Piekarnię koło Kraczewic. Nakładając fartuchy dzieci zamieniły się w piekarzy. Dowiedzieliśmy się skąd się bierze mąka, co to jest zaczyn, dlaczego rosną drożdże. Wyrabianie ciasta odbywało się z ogromnych misach, ale formowanie z ciasta drożdżowego bułeczek,  chałki oraz drożdżówki w kształcie twarzy Świętego Mikołaja należało już do dzieci. Dzień upłynął nam bardzo szybko a zapachy przywieźliśmy do przedszkola. Grupa Gwiazdeczek wybrała się natomiast do Huty Szkła. Podczas zajęć dowidziały się w jaki sposób można obrabiać szkło, co należy zrobić aby się wyginało i jakie cuda można na szkle grawerować. Dzieci przypomniały sobie tam zasady bezpieczeństwa a przede wszystkim  zasady grupowe podczas wyjazdy na wycieczkę.

Kolejnym gościem, który odwiedził nasze przedszkole mury był  Pan Leśnik (11.12.2017r. – Gwiazdeczki, Słoneczka) – Kazimierz Rogala, myśliwy koła łowieckiego „Miś” w Kocku.  Gość przybył do Gwiazdeczek po to, by opowiedzieć dzieciom o przygotowaniu zwierząt do zimy. Jego opowieść była bardzo interesująca, miała w sobie bardzo dużo humoru, co zachęciło dzieci do uważnego słuchania. Gwiazdeczki miały oczywiście wiele pytań do gościa. Na koniec Pań Leśnik zwrócił również dzieciom szczególną uwagę na zachowanie się w lesie i zachęcił przedszkolaki do dokarmiania zwierząt w zimie. Z kolei dzieci ze Słoneczek wybrały się na spotkanie z Paniami pracującymi w leśnictwie. Panie opowiedziały dzieciom, jak zwierzęta leśne przygotowują się do zimy oraz jak możemy im pomóc przetrwać ten ciężki okres. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale i książeczki.

Słoneczka w grudniu wybrały się na pocztę. Tam mogły bliżej przyjrzeć się pracy na poczcie. W trakcie wyjścia dzieci utrwaliłysobie zasady ruchu drogowego. Przypomniały również jak należy prawidłowo przejść po pasach.

Wszystkie dzieci z przedszkola 86 uczestniczyły w Jasełkach Bożonarodzeniowych, które przygotowały dzieci z grupy Koniczynki. (19.12.2017r). Również w okresie przedświątecznym każda grupa zorganizowała spotkania opłatkowe z Rodzicami.
Na spotkaniach, oprócz wspólnego kolędowania, były warsztaty plastyczne, warsztaty kulinarne i krótkie występy dzieci. Najważniejszy cel to wspólne spędzanie czasu w miłej
i przyjaznej atmosferze, budowanie relacji.

W Motykach (22.12.2017 r.) dzieci dekorowały pierniki upieczone przez mamy:
p. Dominikę i p. Anetę. Poprzez praktyczne kreatywność i dużą samodzielność przepiękne
i pyszne pierniki można było zjeść.

Przedszkolaki bardzo lubią zapraszać do siebie najbliżej im osoby – Rodziców
i Dziadków. W każdej grupie przedszkolnej odbyło się spotkanie Wigilijne.
W młodszych grupach Biedronkach, Żuczkach, Motylkach (18.12.2017r.) oraz Mrówkach miało ono charakter warsztatowy. Stroiki oraz ozdoby choinkowe, wykonane wspólnie
z Rodzicem stanowiły wspaniały element na wigilijnym stole i na choince. Dźwięki kolędo wydobywały się z innych sal: Świerszczy i Gwiazdeczek (19.12.2017 r.).

Każda grupa organizowała sobie gry i zabawy na dworze i na śniegu. W trakcie spacerów dzieci podawały cechy zimowej pogody; zwracały uwagę na konieczność stosownego ubierania się. Wszystkie dzieci utrwalali właściwe zachowanie przy stole podczas wspólnego spożywania posiłków na stołówce szkolnej, kształtowali czynności samoobsługowe, wdrażani byli do utrzymywania ładu i porządku podczas spożywania posiłków.

W grudniu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Akademie Młodego Naukowca, uczestniczyły w nim wszystkie grupy: Biedroneczki, Żuczki, Motylki, Pszczółki, Mrówki, Świerszcze, Słoneczka, Dzwoneczki, Słoneczka, Gwiazdeczki, Koniczynki i Szafirki. Tym razem zajęcia były o: „O kotach prawie wszystko”. Poznawanie przyrody i jej cudów natury bardzo podobało się dziewico. W zajęciach wzięły udział wszystkie grupy
z naszego Przedszkola.

Ewa Kowalik