Zespół Szkół Nr 12

Luty

Opis działań zrealizowanych w Przedszkolu nr 86 w Lublinie
w ramach programu ,,Szkołą Promująca Zdrowie”.
Luty 2017

Dnia 09.02.2017r. do grupy Pszczółek i Świerszczy przyszła pani doktor ortopeda- traumatolog – Pani Alinka Blacha, mama Bartka z grupy Pszczółek.  Na zajęciach dzieci dowiedziały się, czym się zajmuje lekarz ortopeda. Odgadywały zagadki obrazowe np. miednica, kość ogonowa, kości piszczelowa, kości palców, stopa, kręgosłup. Dowiedziały się wiele ciekawostek: na przykład, że człowiek na każdym etapie swojego życia ma inną ilość kości. Pani Doktor opowiedziała również jak postępuje się w przypadku urazów kości i jak się robi podstawowe opatrunki. Ważne jest, aby na urazy i opuchlizny przykładać zawsze zimny okład a nie ciepły!!! Ważnym doświadczeniem było przymierzanie i oglądanie stroju, którego używa lekarz na sali operacyjnej i jak ważna jest czystość. Na zakończenie naszego spotkania, Pani Alinka pokazała nam jak zakłada się gips na złamane kończyny.

,,Pszczółki” przygotowywały „Zdrowy sok owocowy” z pomarańczy za pomocą sprzętu domowego – sokowirówki. Dzieciom przypomniano zasady higieny oraz bezpiecznego użytkowania sprzętów elektrycznych. Ponadto przygotowywali „Owocowe galaretki kolorowe”. Następnie ozdabiali je smacznymi owocami. Na koniec odbyła się degustacja smakołyków oraz porównywanie smaków i kolorów.

Dnia 15.02.2017r. odbył się Dzień Przyjaźni – wspólna zabawa z dziećmi z Przedszkola nr 15 z grupy Motylków wraz z Panią Ewą i Panią Iwonką oraz z Przedszkola nr 25 – Przedszkolaki z Grupy Biedronek (3 – latki) pod opieką Pani Marzenki. Z naszego przedszkola brały udział dzieci z grupy ,, Biedronki” pod opieką p. Eweliny Mazurek oraz z grupy ,, Świerszcze” pod opieką p. Ewy Kowalik. Dzieci integrowały się spędzając miło czas podczas wspólnej zabawy i tańców. W przerwie wszystkich gości zaproszono na poczęstunek przygotowany przez rodziców i dzieci, z pomocą pani intendentki.

W ty miesiącu nasze przedszkolaki odwiedzały panią stomatolog. Dzieciom został sprawdzony stan jamy ustnej, dowiedziały się, czym dokładnie zajmuje się pani doktor i dlaczego tak ważne jest codzienne mycie zębów i co może grozić nie dbając o swój stan jamy ustnej.

Grupy zerówkowe realizowały podczas codziennych zajęć edukacyjnych tematy : ,, Zdrowie jest najważniejsze”:
1) Dzieci zapoznano z tworzeniem prawidłowego jadłospisu – optymalna ilość posiłków w ciągu dnia oraz prawidłowy skład posiłków;
2) Walka z chorobą – odpowiedni strój w zależności do pory roku, naturalne sposoby walki z przeziębieniem np. herbata z sokiem malinowym, mleko z miodem, owoce, warzywa;
3) Zdrowy ruch dla każdego – zachęcanie do aktywności na świeżym powietrzu;
4) Kraina zdrowego uśmiechu – dbanie o higienę jamy ustnej)
5) Z górki na pazurki – zachęcanie dzieci do spędzania czasu na świeżym powietrzu – (Na lodowisku, na sankach, Zimowe spacery, Zimowa olimpiada)

Dnia 17.02.2017 ,, Stokrotki” przygotowywały owocową wodę – dzieci poznały jak samemu można zrobić smakową wodę i co jest potrzebne. Przedszkolaki przygotowywały 3 różne smaki – pomarańczową, cytrynową i jabłkową ze świeżych owoców. Przypomniano ponadto zasady higieny.

W grupie ,, Świerszcze” i ,, Stokrotki” / 22.02.2017r./  odbyło się spotkanie z ekspertem : „Muzycy” – zabawy przy akompaniamencie . Spotkanie z niewidomym od urodzenia Marcinem, który gra na pianinie. Rozmowa na temat kompensacji zmysłowej oraz tolerancji.

W piątek 24.02.2017r. grupę ,, Żuczki” odwiedzili nietypowi goście. Przyjechali ubrani w mundury z wieloma interesującymi urządzeniami strażacy OSP z Nasuwowa. Byli wyposażeni m.in.: w kaski, torbę ratunkową, butlę   z powietrzem, maski gazowe. Tego dnia przyjechali po to, by przybliżyć naszym przedszkolakom specyfikę swojego zawodu. ,, Żuczki” z wielkim zainteresowaniem słuchały prezentacji Strażaków. Oczywiście miały również możliwość przymierzenia prawdziwego kasku strażackiego.

Grupa „Motylki” 16.02.2017r. obchodziła „Dzień Jabłuszka” w ramach realizacji projektu „Przedszkolna Rodzina Witaminiaków”. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły ubrane do przedszkola na „jabłuszkowe kolory”: czerwony, zielony, żółty. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji, zagadek i zadań. Największym wyzwaniem było przygotowanie soku z jabłek.

Dnia 28.02.2017r w ramach realizacji projektu „Przedszkolna Rodzina Witaminiaków” odbył się  Dzień Gruszki w grupie ,, Biedronki”. Dzieci ubrane  w kolory gruszki- żółty i zielony uczestniczyły w ciekawych zajęciach poświęconych temu owocu. Dowiedziały się, na jakim drzewie rosną gruszki, jakie są jej odmiany, jak smakują i jakie przetwory można z nich zrobić oraz dlaczego warto jeść te owoce. Były zagadki, łamigłówki, nauka wiersza o gruszce. Dzieci malowały farbami gruszki na drzewie, a także robiły sobie zdjęcia w ogromnej gruszce. Na zakończenie zajęć była degustacja tego owocu oraz wspólnie z panią zrobiony sok z gruszek.

Pracowite ,, Dzwoneczki” przygotowywały upominek dla Babci i Dziadka – „Obrazek ze zdrowym akcentem” – wykorzystanie łupin po orzechach oraz pestek dyni do stworzenia upominkowych kompozycji.

Ponadto realizowały tematy zajęć: „Witaminy – co to takiego?” – zapoznanie z witaminami i ich działaniem, następnie wybierały dla nich nazwy. Zajęcia zakończono zabawą konstrukcyjną w małych zespołach. Zadaniem dzieci było tworzenie modeli witamin z różnego rodzaju klocków; Drugim tematem realizowanym przez grupę ,, Dzwoneczki” razem z dziećmi z grupy ,, Szafirki” było Kto pomaga i ratuje? Rozmowa na temat zawodów policjanta, strażaka i lekarza – dzieci zapoznały się z ich codzienną pracę i sprzętem jakiego używają w swojej pracy.

Zakończeniem miesiąca w grupie ,, Dzwoneczki” było napisanie pamiętnika śliwki.

W grupie ,, Świerszcze” przeprowadzono zajęcia, podczas których dzieci mogły przygotować własnoręcznie zdrowy sok. Pomarańcze, marchew, kiwi i jabłka to bohaterowie „BOMBY WITAMINOWEJ”. Do wykonania soku dzieci użyły sokowirówki, dlatego też zachowywały wszelkie środki ostrożności i bezpieczeństwa, aby nikomu nic się nie stało. O pomoc poprosiły Panią Marysię, aby obsługiwała to urządzenie. Przypomniały sobie również zasady bezpiecznego korzystania z tego typu sprzętów.

Skip to content