MAJ 2018

ZESTAWIENIE DZIAŁAŃ W RAMACH
SZKOŁY PROMUJĄCYCH ZDROWIE

Przepiękny miesiąc maj zagościł w naszym przedszkolu pod znakiem prac w ogrodzie. Jest to czynność, która wpływa na ciało i duszę poprzez obcowanie z roślinami oraz fizyczna aktywność podczas plewienia i kopania w ogrodzie. W grupie Świerszczy (24.05.2018 r.) Przedszkolaki zasadziły rosnące w Sali pomidorki, fasola oraz kwiaty: bratki, słonecznik, lilie, cebulę, zasiane zostały buraczki.  Prace w ogródku przedszkolnym bardzo podobały się dzieciom. Gwiazdeczki zadbały o większą ilość posadzonych kwiatów aby w lecie upiększały naszą przestrzeń obok szkoły.

W tym miesiącu dzieci z grup Biedronek, Żuczków, Motylków oraz Pszczółek uczestniczyły (16.05) w warsztatach pt. „Pociąg uczuć” prowadzonych przez Panią Izabelę Madeja
z Biblioteki Miejskiej przy ulicy Relaksowej w Lublinie. Starsze grupy 5 latków  – Świerszcze oraz Mrówki (10.05) wyruszyły do Biblioteki na zajęcia o tej tematyce. Pani Natalia wprowadziła dzieci w świat różnorodności. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania
o uczuciach. A następnie wyruszyły pociągiem w świat różnorodnych dźwięków. Zadaniem dzieci było odgadniecie z jakim uczuciem kojarzy Ci się ta melodia, piosenka, czy muzyka. „Zgadnij jakie” – to zabawa dramowa, która polega na odgadnięciu uczuć prezentowanych przez wybrane dziecko za pomocą ciała, mimiki, gestu na końcu symbolu. Na zakończenie chwila relaksu, pokazała wszystkim jak w życiu każdego człowieka ważny jest odpoczynek
i odprężenie.

Bardzo ważne dla dzieci jest bycie z rodzicem. W naszym przedszkolu bardzo często Rodzice zamieniają się w ekspertów. Do grupy Biedronek w maju przybyła na zajęcia mama p. Jolanta Wróbel, aby poczytać bajki, ponadto maluszki wybrały się do szkolnej biblioteki gdzie uczestniczyły w zajęciach poznaję zawód bibliotekarza. W grupie Żuczków: dzieci słuchały bajki terapeutycznej pt. „Tajemnica tausiowej szuflady” po wysłuchaniu odbyła się rozmowa na temat tego jak radzić sobie ze strachem. „Rodzic w todze” to poznanie zawodu sędziego, podczas wizyty Rodzica. Wszystkie te spotkania mają na celu poznanie najbliższego otoczenia aby czuć się bezpiecznie w szkole i poszerzać wiedze na temat środowiska dziecka.  Do grupy Świerszczy przyszedł pan Marcin tata Jacka (17.05) – który na co dzień uczy w Liceum. Wykorzystując swoją wiedzę wyjaśnił dzieciom jak działa „Mikroskop”, przybliżył świat, którego „gołym okiem nie widać”. Dzieci oglądały różne preparaty, na zakończenie zajęć uczestniczyliśmy w wykonaniu preparatu z płatka kwiatu „bratka”. Była to niesamowita podróż w świat dużej nauki.

Wszystkie grupy z naszego przedszkola uczestniczyły w kolejnym spotkaniu z cyklu Akademia Młodego Naukowca (18.05.2018 r.), realizowany temat to „Perfumy dla Mamy”. Świat zapachów rozbudził nasz zmył. Realizując comiesięczne zajęcia kulinarne w każdej grupie Biedroneczki (3 – latki) po hasłem „Zdrowo jemy”  – przygotowały, poczęstowały
i degustowały owocowe szaszłyki. oraz Żuczki.

W grupie Motylków Rodzic zaprezentował swój zawód „Farmaceuty” w ramach realizacji tygodniowego projektu (30.05) pt. „Moi rodzice”.

W ramach dnia Dziecka i integracji grup do „Naturalexu” na wycieczkę wybrały się  dzieci
z grup: Pszczółek, Mrówek i Motylków. Podczas wyjazdu przyświecało dzieciom i opiekunom motto: W zdrowym ciele zdrowy duch. (25.05.2018r.).

Muzyka relaksująco wpływa na człowieka, a gra na instrumentach integruje grupę, zespół. Celem spotkania z panem Michałem i Łukaszem była dobra zabawa oraz gra na ukulele (wszystkie grupy) i bębnach (starsze dzieci 5-6 letnie). (7-9.05.2018r.).

Grupa Świerszczy (28.05) wybrała się autobusem MPK do Muzeum Wsi Lubelskiej. Dzieci uczestniczyły w warsztatach powstania swojego miasta pt. „Budujemy Lublin”. Po wspaniałej lekcji rodzice zaprosili Przedszkolaków wraz z opiekunami na niespodziankę w formie ogniska z okazji Dnia Dziecka. Było to cudowne i fantastyczne przeżycie dla przedszkolaków.