Zespół Szkół Nr 12

ŻUCZKI

Zestawienie działań realizowanych w grupie I „ŻUCZKI”
w miesiącach IX 2019 r. – III 2020 r.

w ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie

1) 10.09.2019 r. ” Bo ja tańczyć chcę”  Ważną sprawą jest ruch, dlatego przedszkolaki z grupy Żuczków korzystają z szerokiej gamy aktywności fizycznych, jak zabawa ruchowa, spacer, taniec, gry zespołowe czy gimnastyka.

 

 

2) 18.09.2019 r. Zajęcia z zakresu bezpiecznego zachowania się na chodniku, podczas spaceru. Dzieci miały możliwość zapoznania się z zasadami obowiązującymi na przejściu dla pieszych. Uczyliśmy się rozpoznawania kolorów – świateł na skrzyżowaniu lub przejściu dla pieszych: zielony – idź, pomarańczowy – uwaga, czerwony – stój. Na koniec dzieci nauczyły się piosenki „Światło czerwone, światło zielone”. Wspólny śpiew piosenki zakończył zajęcia.

 

3)  2.10.2019 r. Warsztaty Pierwszej Pomocy z Misiem Edziem. Centrum Twórczej Zabawy „Zabawiarka” zorganizowało warsztaty, podczas których dzieci z grupy „Żuczki” miały możliwość przymierzyć strój lekarza i pielęgniarki. Wspólnie z Misiem Edziem śpiewając piosenkę, gimnastykowaliśmy się. Następnie Miś Edzio pokazał, jak można zatamować krwotok z nosa. Potem, z pomocą Misia, dzieci nauczyły się, jak udzielić pomocy, gdy ktoś się zadławi lub straci przytomność a także gdy ktoś złamie rękę – jak można zrobić temblak z chustki i łyżki. Na koniec, pokazano dzieciom, jak wykonuje się masaż serca, gdy ktoś straci przytomność. Chętni mieli okazję spróbować tego samodzielnie. Zapraszamy do galerii.

 

4) 03.10.2019 r. ” Robimy zdrowe soki” Dzieci robią zdrowe soczki, po czym je degustują.

 

5)  11.10.2019 r. Akademia Młodego Naukowca Uniwersytet Dziecięcy UMCS.  ASIC  Warsztaty chemiczne. Zadaniem dzieci z grupy „Żuczki” było uzyskanie proszku do kąpieli z podanych składników: sól, zapach, olej. Po wymieszaniu, otrzymały substancję chemiczną, którą zabrały ze sobą do domu.

 

6)  15.11.2019Akademia Młodego Naukowca Uniwersytet Dziecięcy UMCS. Kolorowa chemia. Warsztaty miały na celu zapoznanie dzieci z podstawowymi pojęciami chemicznymi i fizycznymi. Zachęcały do poznawania otaczającego nas świata, rozwijania analitycznego myślenia i dedukcji, wyrabiania sprawności manualnej, niezbędnej w nauce pisania i dalszej edukacji. Ponadto, wyrabianie nawyków poprawnego i bezpiecznego zachowania w laboratorium. Zadaniem dzieci z grupy „Żuczki” było nalanie porcji różnokolorowych substancji do probówek: sok z kapusty, ocet, woda i soda. Obserwowały, jak zmieniał się kolor cieczy w probówce po dodaniu składnika chemicznego. Pani prowadząca pokazała dzieciom symbole graficzne, ostrzegające przed gorącą, żrącą lub palną substancją, używaną w laboratorium chemicznym. Dzieci uczestniczyły w zajęciach w białych fartuchach ochronnych.

 

8)  19.11.2019 r. Dzieci z grupy Żuczki na spacerze, wśród kolorowych liści. Dowiadują się, że dla wzmocnienia odporności przed zimą, warto jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu.

 

9)  29.11.2019 r. “Andrzejki” Dzieci z grupy Żuczki zorganizowały zabawę andrzejkową, podczas której same inicjowały wspólne gry i zabawy.

 

10)  Wizyta Mikołaja. Prezenty to nie wszystko. Dzieci uczestniczyły w poczęstunku – zdrowa żywność, owoce, babeczki upieczone przez Rodziców, soki owocowe. Warto zdrowo się odżywiać!

 

11)  28.01.2020 r. “Bal karnawałowy ”

Grupa Żuczków uczestniczyła w balu karnawałowym, zorganizowanym przez przedszkole. Dzieci mogły przebrać się za swoich ulubionych bohaterów z bajek i nie tylko.

 

12) 30.01.2020 r. ” Młody naukowiec”

Dzieci poznają zastosowanie ciekłego azotu. Biorą czynny udział w zajęciach.

 

13) 13.02.2020 r. ” Robimy kanapki”

Dzieci samodzielnie robią kanapki z białym serem i szczypiorkiem. Ucząc się przy tym, jak ważne jest spożywanie różnorodnych i dobrze zbilansowanych posiłków.

 

14) 14.02.2020 „Młody naukowiec” UMCS. Zadaniem dzieci było wykonanie mydełka z materiałów, które przygotowały prowadzące zajęcia. W mikrofalówce rozpuszczono glicerynę, dodano do niej zapach, kolorant i wodę, po czym wylano mieszaninę do formy.

 

Skip to content