Zespół Szkół Nr 12

“Z kulturą mi do twarzy”

 EKOINSTRUMENTY
W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego “Z kulturą mi do twarzy”  III edycja uczniowie uczęszczający do naszych świetlic, wykonali eko-instrumenty muzyczne przy użyciu surowców wtórnych. Poszerzając tym samym swoją wiedzę na temat wykorzystania i możliwości samodzielnego przetworzenia materiałów recyklingowych.
Galeria
Dominik Ocias
Cztery Wielkie Wynalazki – Chiny
W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego “Z kulturą mi do twarzy” uczniowie uczęszczający do naszych świetlic, poznali Cztery Wielkie Wynalazki pochodzące z Chin tj. druk, kompas, papier i proch. Dzieci obejrzały filmy edukacyjne nt. wynalazków, aktywnie uczestniczyły w rozmowie kierowanej, aby sprawdzić zdobytą wiedzę oraz spróbowały zaprojektować własny kompas dowolną techniką.
Galeria
Wychowawca świetlicy
Kargul Patryk
Konkurs Plastyczny Polskie Pejzaże

“Nasz patron”

Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego “Z kulturą mi do twarzy” wzieli udział w przygotowaniach do  Dnia Patrona Szkoły czyli Tadeusza Kościuszki. Dzieci obejrzały prezentacje multimedialną poświęconą T. Kościuszce. Później odbyła się dyskusja na temat znaczenia Kościuszki dla społeczności szkolnej: czy szkoła “dobrze wybrała” swojego patrona, czy możemy się wzorować na T. Kościuszce, czy idee którymi się kierował, są ważne w dzisiejszym świecie. Później uczniowie wykonali portrety T. Kościuszki i przygotowali wystawę.

Galeria

Aneta Borkowska

KONKURS SNY ANDERSENA

 

ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA

Dzień Drzewa jest świętem, którego celem jest promowanie ochrony środowiska naturalnego. W tym dniu odbywają się na świecie akcje sadzenia drzew. W Polsce Dzień Drzewa obchodzimy w dniu 10 października. W wielu krajach na świecie uroczystości obchodzone, są
w różnych dniach, zazwyczaj wiosną. Dzień Drzewa obchodzi się przede wszystkim poprzez sadzenie drzew. W tym dniu mogą być również wszelkiego rodzaju działania edukacyjne
i wydarzenia kulturalne oraz artystyczne.

            W Świetlicy Szkolnej uczniowie również zaangażowali się w udział, w tym wspaniałym wydarzeniu. Zajęcia miały charakter edukacyjny oraz integracyjny. Uczniowie zapoznali się
z historią Światowego Dnia Drzewa oraz szukali odpowiedzi na pytanie: Dlaczego drzewa są tak ważne? Uczniowie w trakcie zajęć wykazali się dużą wiedzą na temat drzew. Uczestnicy zajęć wspólnie przypomnieli sobie, że drzewa nie tylko dają cień i chłód w słoneczne dni, ale są też niezbędne do życia produkując tlen. Uczniowie wykonali przepiękne duże plakaty z drzewami. Dzieci według własnych pomysłów pokolorowały swoje dzieła. Uczestnicy zajęć wykonywali pracę w małych grupach. Uczniowie wykazali się wysokim poziomem wrażliwości na otaczającą przyrodę oraz pięknie rozwiniętym zmysłem artystycznym.

Galeria

Małgorzata Brzyszko

“Z kulturą mi do twarzy” 
W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego “Z kulturą mi do twarzy” dzieci z klasy 2a, 2e i 2f w świetlicy nr 4 uczestniczyły w zajęciach związanych z zadaniem: “Z kulturą przy stole.” Dzieci wspólnie przeczytały fragmenty literatury związanej z tematyką savoir-vivre przy stole, zapoznały się z prawidłowym układem talerzy i sztućców na stole.
                          Anna Nowakowska-Kudrel

 Młodsi starszym pomagają

W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy” uczniowie klas trzecich w świetlicy dyskutowali na temat pomocy osobom starszym. W trakcie zajęć przeprowadziliśmy burzę mózgów i zebraliśmy nasze pomysły na plakacie, który teraz możemy podziwiać na ścianie sali świetlicowej.

Pomoc osobom starszym, słabszym i potrzebującym to piękny gest, a doskonale wiemy o tym, że dobro zawsze powraca.

 

Wychowawcy świetlicy nr 5 i 6

 Warsztaty Ludowe

W ramach projektu „Z kulturą mi do twarzy” na terenie Świetlicy Szkolnej zorganizowano Wielkanocne Warsztatach Ludowe. Udział w warsztatach brali uczniowie z klas 1-3 uczęszczający do świetlicy szkolnej. Warsztaty były podzielone na bloki tematyczne, dostosowane do wieku
i umiejętności młodych artystów. W trakcie zajęć uczniowie przygotowali kilka rodzajów: jajeczek (cekinowe, decoupage, kokosowe, ryżowe, filcowe), zajączków, kurczaczków, kartek świątecznych, artystycznych płotków, koszyczków, prasowanek z koralików, słoiczków, wianków. Zwieńczeniem warsztatów, był Wielkanocny Kiermasz, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

GaleriaWychowawcy Świetlicy

 

Moja okolica

W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ” Z kulturą mi do twarzy” dzieci z klasy 1c wykonały makietę  pt. ” Moja okolica”. Praca została wykonana techniką przestrzenną oraz rysunkowo-graficzną (rysowanie, wycinanie, przyklejanie).  Przy użyciu zdjęcia” Ogrodu Botanicznego” oraz Cukierni i Kościoła stworzyły mapę swojej okolicy. Zaznaczyły na niej również Szkołę, boisko szkolne oraz plac zabaw.

Galeria

Dominika Serafin

Tysiąc barw wokół nas

Uczniowie klasy 1e uczęszczający do świetlicy szkolnej mieli okazję uczestniczyć w cyklu zajęć plastycznych pt. ,,Tysiąc barw wokół nas” realizowanych w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ,,Z kulturą mi do twarzy”.

Wspólne działania twórcze pozwoliły dzieciom na zapoznanie się z nowymi technikami plastycznymi. Wraz z niemałą dozą zabawy, poprzez eksperymenty z użyciem kolorów udało nam  się przenieść do wspaniałej krainy tysiąca barw, pełnej fascynujących i zaskakujących przeżyć!

Galeria

                                      Wychowawca świetlicy

                                                    Joanna Kutnik

Makaronowy wyścig

W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy” uczniowie uczęszczający do naszych świetlic szkolnych uczestniczyli w zajęciach tematycznych ,,Makaronowy wyścig”. Z uwagi na to, że makarony mają tak różnorodne kształty, stanowią świetne źródło inspiracji, nie tylko kulinarnych, ale i plastycznych. Podczas zajęć dzieci  mogły dać upust swojej wyobraźni i zręczności. Jedna z grup uczniów wykleiła za pomocą barwionych makaronów kolorowe drzewa, druga segregowała makarony według kolorów, a trzecia nawlekała makarony na patyczki, natomiast czwarta grupa losowała makaron / włóczkę paluszkami spośród innych. Wygrywała grupa, która wykonała zadanie jako pierwsza.

To były bardzo miłe, ciekawe i angażujące zajęcia!

                                                                                         Wychowawca świetlicy Ewa Bogut.

Siła bajek

Dzieci z naszej szkoły wykonały kolejne zadanie z Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”, uczestniczyły w zajęciach tematycznych „Siła bajek”. Podczas tych zajęć uczniowie wspólnie czytali swoje ulubione książki. Przeczytane fragmenty dzieci opowiadały sobie nawzajem, tworząc ilustracje obrazujące przeczytane teksty. Zajęcia  miały na celu uświadomić uczniom, że kontakt z książką  dostarcza wiedzy o świecie, ludziach i sobie samym oraz uwrażliwia dzieci na los innych, uczy tolerancji i empatii.

 

                                                                                                        Wychowawcy świetlicy

 

 

Egipski szyfr

W ramach projektu Z kulturą mi do twarzy, uczniowie świetlicy nr 4 zrealizowali zadanie: Egipski Szyfr. Wychowankowie w trakcie zajęć zapoznali się z wyglądem i historią pisma egipskiego, uczestniczyli w projekcji filmu dokumentalnego na ten temat. Dzieci mogły spróbować swoich sił zapisując hieroglifami swoje imię za pomocą pędzelków lub patyczków zamoczonych
w farbie. W trakcie pracy uczniowie wzór liter i symboli mieli wyświetlony na monitorze, ale jeśli mieli ochotę mogli projektować własne hieroglify.

Galeria

Małgorzata Brzyszko

Kupon Na Dobry Dzień

 

W ramach projektu Z kulturą mi do twarzy uczniowie świetlicy nr 4 zrealizowali zadanie: Kupon na Dobry Dzień. Dzieci przygotowały kupony na przyjemności dla rodziców lub innych bliskich im osób (np. zrobienie herbaty, domowe SPA, pomoc w sprzątaniu). Kupony wyszły wspaniale, dzieci przygotowały je z dużą starannością według własnych projektów i wybranej techniki. Na zakończenie zajęć uczniowie w trakcie rozmowy wspólnie szukali odpowiedzi na pytanie: Dlaczego warto dbać o dobre relacje z bliskimi?

 

Małgorzata Brzyszko

Jaka jest moja Rodzina?

 

W ramach projektu Z kulturą mi do twarzy, uczniowie świetlicy nr 4 zrealizowali zadanie: Jaka jest moja rodzina? Uczniowie w małych grupach lub indywidualnie wykonali prace plastyczne techniką kolażu. Dzieła dzieci były próbą odpowiedzenia, czym jest rodzina za pomocą obrazków powycinanych/wydartych z gazet. Uczniowie na koniec zajęć mogli na forum grupy zaprezentować prace oraz indywidualnie odpowiedzieć na pytanie: Jaka jest moja Rodzina?

 

 

 

Małgorzata Brzyszko

Piasek Pustyni

          W ramach projektu Z Kulturą mi do twarzy, uczniowie świetlicy nr 4 zrealizowali zadanie: Piasek Pustyni. Dzieci rysowały na piasku, wykonywały zadania grafomotoryczne, które rozwijają ich zdolności manualne. Następnie wychowankowie obejrzeli spektakl malowania piaskiem, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Na koniec zajęć dzieci mogły bawić się piaskiem i budować budowle według własnych pomysłów.

Małgorzata Brzyszko

Skip to content