Opis działań zrealizowanych w Przedszkolu nr 86 w Lublinie
w ramach programu ,,Szkołą Promująca Zdrowie”.
Styczeń 2017

Dnia 11.01 2017 w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy dla wszystkich przedszkolaków. Dzieci uczestniczyły w zabawach przy muzyce, tańcach. W przerwie balu dzieci miały czas na zjedzenie poczęstunku w postaci świeżych owoców.

Nasza najmłodsza grupa ,, Biedronki” promowała zdrowy styl życia poprzez jedzenie warzyw i owoców. Panie z grupy zachęcały dzieci podczas zajęć teoretycznych jak również podczas prezentacji multimedialnej pod hasłem „Jem warzywa i owoce”. Zajęcia zakończono przygotowaniem smacznych soków, sałatek z owoców i warzyw.

,,W zdrowym ciele zdrowy duch” – Panie ze wszystkich grup zachęcają dzieci do kształtowanie nawyku potrzeby ruchu dla zdrowia poprzez działania mające zachęcić do jego uprawiania po przez codzienną gimnastykę, zabawy ruchowe, spacery oraz organizowanie zajęć ruchowych na świeżym powietrzu.

W dniach 16 – 20.01.2017r. dzieci z grup zerówkowych realizowały tygodniowy blok tematyczny – ,, Zimowe zabawy”. Dzieci poznawały jak można ciekawie spędzić czas zimą na świeżym powietrzu oraz zasady bezpieczeństwa podczas zabaw.

19.01.2017r. – w grupie ,, Stokrotki” przeprowadzono zajęcia według scenariusza z programu „Zdrowo jem, więcej wiem” – ŹRÓDŁO ŻYCIA I ZDROWIA – WODA! Celami zajęć było: zebranie i porządkowanie informacji na temat wpływu wody na świat roślin, zwierząt i ludzi, przekazanie dzieciom wiedzy na temat funkcji i znaczenia wody w organizmie człowieka, omówienie, w jaki sposób organizm traci wodę i jak należy uzupełniać wodę w organizmie, zwrócenie uwagi dzieci na wartość zdrowotną wody, zachęcanie dzieci do picia wody i świadomego wybierania wody zamiast kolorowych napojów gazowanych. Na zakończenie zajęć dzieci malowały postać wodoludka.

W ramach realizacji projektu „Przedszkola Rodzina Witaminków” w grupie Dzwoneczki 31.01.2017r. odbył się ,, Dzień Śliwki” – Dzień Fiolci – bo właśnie tak ona się nazywa. Motywem przewodnim był kolor fioletowy – śliwka węgierka, żółto-pomarańczowy – śliwka mirabelka oraz różowy – chińska śliwka liczi. Dzień śliwki był pełen interesujących zajęć i zabaw. Dzieci dowiedziały się na jakim drzewie rosną śliwki, jakie są gatunki śliwek na świecie oraz dlaczego warto jeść te owoce. Wszyscy wspaniale się bawili podczas gry ściganki „Uwolnić witaminy” oraz nauki „śliwkowej polki”. Na zakończenie dnia dzieci degustowały śliwkowe powidła oraz mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w ogromnej śliwce lub śliwkowych okularach.