Zespół Szkół Nr 12

PAŹDZERNIK 2017

ZDROWE ODŻYWIANIE

Przedszkolaki z grupy Koniczynek w Październiku rzuciły wyzwanie SURÓWOM
i podpisały zobowiązanie „Od Dzisiaj jem surówki”. Inne grupy, również chcą się przyłączyć – więc zaczynamy realizację. 5 – latki z Koniczynek poszerzają swoją wiedzę na temat wartości, jakie niesie ze sobą spożywanie ziół. Uczestniczą              w zajęciach „Odżywiam się zdrowo – witaminy, Robimy jesienne przetwory”,
„Zioła i przyprawy to nie dla zabawy” (09.2017, 10.2017 r.).
W grupie Dzwoneczków dzieci samodzielnie wykonywały sok jabłkowy, wypiły go
ze smakiem (26.10.2017).

 

Słoneczka zainteresowały się tematem dyni. Co kryje? Zajęcia dydaktyczne poświęcone dyni i pestkom. Suszenie pestek oraz degustacja.

Spotkanie z Panią Intendentką i Paniami pracującymi na kuchni – w rozmowie  na temat zdrowego odżywiania uczestniczyły dzieci z grupy Słoneczek
i Gwiazdeczek (23.10.2017r.).

 

Kolorowo i smacznie (23.10.2017 r.) – Świerszcze przygotowały poczęstunek
w postaci galaretki z owocami dla dzieci z grupy sąsiadujących  Mrówek. Wspólną degustacje z pewnością powtórzymy J

W grupie Szafirków dzieci wraz z Panią  zrobiły świeżo wyciskany sok z jabłek  oraz Marchwi. Oraz stworzyły w swojej Sali : „Kącik Przedszkolan Spiżarnia” (23.10.2017 r.)

 

W grupie Motylków i Pszczółek  (25.10.2017 r.) dzieci wzięły udział w zajęciach dydaktycznych z wykorzystaniem obrazków. Podczas takich działań uczestniczyły w wyborze zdrowych produktów, klasyfikowały wg określonych kategorii, odnosiły swoje spostrzeżenia do Piramidy Zdrowego Żywienia.

 

Rodzice bardzo chętnie włączają  się w zajęcia i propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Grupę Gwiazdeczek odwiedziła i wykonała wspólnie z dziećmi sok Pani Monika, mama Patrycji. (27.10.2017r.)

 

W każdej sali (Biedronkach, Żuczkach, Motylkach, Pszczółkach, Świerszczach, Mrówkach, Dzwoneczkach, Stokrotkach, Słoneczkach, Szafirkach, Gwiazdeczkach Koniczynkach) stworzony został  kącik wody, który ma na celu kształtowanie pozytywnego, zdrowego nawyku picia wody.

PROFILAKTYKA

Do grupy Świerszczy (23.10.2017 r.) w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom przybyła Mama Kai wraz z Jasiem. Wysłuchaliśmy opowiadań pt. „Bon czy Ton…”,  „Wielka Księga uczuć”  autorstwa Grzegorza Kazdebke, które wywołały szereg rozmów na temat uczucia: wstydu, akceptacji i radości.

 

W grupie Świerszczy podczas realizacji projektu edukacyjnego: “Mamo, Tato Wolę Wodę” (16.10 – 20.10. 2017 r.) dzieci wysłuchały „Bajki o Zdrojku”, rozwiązały zagadki dydaktyczne związane z wodą. Brały udział w zabawach badawczych                i doświadczeniach: oczyszczanie wody, zaklinacz deszczu, co potrafi woda?            W oparciu o tablice projektową, którą otrzymaliśmy od przedstawicieli MPWiKU  w Lublinie poznaliśmy obieg wody w przyrodzie. Dzieci wspólnie
z Rodzicami wykonały prace konstrukcyjno – plastyczną pt. Ile jest Wody w ….?

ZDROWIE PSYCHICZNE/EMOCJE/RELACJE

Koniczynki wraz z Paniami (17.10.2017r.) zaprosiły swoich Rodziców
na uroczystość pasowania „Na Żaka Przedszkolaka” –  realizując tym samym tematykę: dobrze czuję się w przedszkolu, znam swoje mocne i słabsze strony, pracuję nad sobą.

 

„Jesteśmy Słoneczka!” Zajęcia poświęcone współpracy w grupie oraz wszystkim emocjom, jakie na co dzień towarzyszą dzieciom i paniom. Praca na podstawie wierszy “Rady nie od parady” (18.10.2017 r.)

 

Środowisko Rodzinne – członkowie Rodzin naszych przedszkolaków to temat Projektu edukacyjnego realizowanego w grupie Gwiazdeczek. Dzieci nazywały swoich członków Rodziny, bardzo chętnie opowiadały o kochanych Rodzicach, Rodzeństwie, Babciach, Dziadziach, Ciociach, Wujkach itd. Czuły się w tym temacie ekspertami. Doświadczenia takie pozwalają nabierać pewności siebie, podnosić swoją wartość, czuć się sprawcą i współorganizatorem zajęć. Na zakończenie Współpraca ta przybrała formę prezentacji Domowniczków
pt. „- Rodzinny Album – Moje Drzewo Genealogiczne” (30.10 – 03.11.2017 r.)

AKTYWNOŚC FIZYCZNA

W grupach Koniczynkach, Świerszczach i Mróweczkach realizowana była tematyka: „Ruch to Zdrowie – w zdrowym ciele zdrowy duch” (02.10 – 06.10.2017r.)

Przedszkolaki brały udział w zawodach Sportowych w Grupach.

 

 

BEZIECZEŃSTWO

Dzieci z grup Koniczynek i Dzwoneczków uczestniczyły w wycieczce pt.” Szlakiem Legend Lubelskich”, po której oprowadzał Koziołek Lubelski. Przedszkolaki zastosowały się do wszelkich zasad bezpieczeństwa realizowanych podczas zajęć edukacyjnych w przedszkolu (18.10.1017 r.).

 

DZIAŁALNOŚĆ EKOLOGICZNA

Na pieszą wycieczka do Ogrodu Botanicznego – „Święto Drzewa” wybrała się grupa Koniczynek (12.10.2017 r.). Edukacja ekologiczna jest niezwykle ważna
w uświadomieniu potrzeby i konieczności ochrony środowiska. Celem jest kształtowanie przekonań u dzieci, że stan środowiska zależy od działalności człowieka oraz ukazanie przedszkolakom możliwości wpływania na zmiany
w najbliższym otoczeniu.

 

Korzystając z dobrej pogody, Przedszkolaki z grup Biedronek, Żuczków, Motylków, Pszczółek, Mrówek i Świerszczy (25.10.2017 r.) a następnego dnia kolejne 6 grup: Gwiazdki, Szafirki, Dzwoneczki, Koniczynki, Stokrotki, Słoneczka i Koniczynki  (26.10.2017 r.) wybrały się na Jesienny Pochód zorganizowany przez Panią Dorotę i Beatę. Wspólne spotkanie przedszkolaków na spacerze, uwieńczone było śpiewem piosenek o tematyce jesiennej oraz prezentowaniem kolorowych, oryginalnych liści  – wykonanych z ekologicznych materiałów wspólnie z Rodzicami. Dzieci czerpały dużo radości ze wspólnej inicjatywy.

 

W grupie Motylków i Pszczółek dzieci uczestniczyły w zajęciach ,,Robimy zakupy”. Segregowały opakowania po produktach, do właściwych pojemników na odpadki. Przedszkolaki podejmowały tematy o segregacji śmieci (23.10.2017r.).

Udział chętnych dzieci ze wszystkich grup w konkursie Międzyprzedszkolnym organizowanym przez nasze przedszkole : „Kasztanowe Ludziki” pod patronatem Pani Jadwigi Mach – Doradcy Prezydenta. Wykorzystanie do plac plastycznych ekologicznych i przyrodniczych materiałów. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród w dniu 09.11.2017r. po uroczystej akademii z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Cd. Nastąpi…..

Skip to content