Zespół Szkół Nr 12

ŚWIERSZCZE

Zestawienie zadań Przedszkola Promującego zdrowie w grupie Świerszcze 2019/2020

OBSZARY DZIAŁALNOŚCI:

  1. Zdrowe odżywianie
  2. Aktywność fizyczna
  3. Profilaktyka
  4. Zdrowie psychiczne
  5. Bezpieczeństwo
  6. Działalność ekologiczna
  7. Higiena
Lp. Rodzaj zajęć Obszar działalności Termin realizacji

/ miesiąc lub konkretne daty/

1. “Koktajl owocowy”- robienie z dziećmi pysznego i zdrowego koktajlu z przyniesionych owoców. Wyrabianie nawyków higienicznych, wdrażanie do przestrzegania bezpieczeństwa przy użyciu sprzętu kuchennego.

„Co to za warzywo?” zorganizowanie ekspozycji warzyw w kąciku przyrody, rozmowa o kolorach, kształtach i właściwościach zdrowotnych warzyw.

Przygotowywanie zdrowych kanapek z różnorodnych warzyw, degustacja – pobudzanie zmysłu smaku i zapachu u dzieci.

Przygotowywanie wraz z mamą Hani pysznego koktajlu z pietruszki i owoców oraz kulek mocy z daktyli, orzechów i wiórek kokosowych w ramach Przedszkola Promującego Zdrowie.

„Świąteczny czas” – ozdabianie pierniczków przez dzieci, wspólne ubieranie choinki oraz śpiewanie kolęd .

“Festiwal Pizzy”- Własnoręczne robienie pizzy przez dzieci z przygotowanymi wcześniej składnikami. Samodzielne dbanie o higienę podczas przygotowywania posiłków, oraz kształtowanie umiejętności poprawnego mycia rąk.

Zdrowe odżywianie O4.10.2019r

07.10.2019r

11.10.2019r.

19.11.2019r.

17.12.2019r.

14.02.2020r.

2. Zestaw ćwiczeń wg K. Wlaźnik wychowanie fizyczne w przedszkolu?

Dzień Pluszowego Misia – spotkanie i zabawy z misiem Teddy Eddie -szkołą  językowa Columbus

“TALERZYK MOŻLIWOŚCI techniki cyrkowe w edukacji”- trening koncentracji, uwagi i motoryki prowadzony przez Pani?Katarzyn?Kurowsk?

BAL KARNAWAŁOWY – Zabawy muzyczno – ruchowe w trakcie balu karnawałowego.

Gimnastyka korekcyjna? cykliczne zajęcia dwa razy w tygodniu prowadzone

Aktywność fizyczna Cyklicznie przez cały rok

25.11.2019r.

Cyklinie, raz w miesiącu

28.01.2020r.

Cyklicznie/ dwa razy w tygodniu/ przez cały rok

3. Codzienne spożywanie wody – przyniesionej przez rodziców – zamiast słodzonych napojów.

Warsztaty Udzielania Pierwszej Pomocy z Misiem Edziem. Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci dowiedziały się, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nie w domu lub przedszkolu. Nauczyły się opatrywać lekkie urazy oraz zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Poznały bezpieczną dla poszkodowanego pozycję i trenowały na misiu prawidłowe ułożenie. Ćwiczyły też masaż serca i sztuczne oddychanie na specjalistycznym fantomie LED.

-Wietrzenie sali przedszkolnej, spacery na świeżym powietrzu – dotlenienie organizmu, hartowanie, obserwacje przyrodnicze.

Profilaktyka Cyklicznie przez cały rok

1.10.2019

cyklicznie przez cały rok

4. “Jest mi smutno…”- Zapoznanie dzieci z różnymi emocjami. Wdrażanie do rozumienia uczucia smutku oraz radzenia sobie z nim.

“Dzień Chłopaka”- Wspólne świętowanie Dnia Chłopców, wręczenie przez dziewczynki drobnych upominków. Stworzenie przyjaznej atmosfery w grupie.

Wyjazd do Centrum Kongresowego w Lublinie na spektakl pt. “Smocze opowieści”-poznawanie legend i baśni polskich.

Spotkanie z panią bibliotekarką Biblioteki przy ulicy Relaksowej w Lublinie. Czytanie bajek terapeutycznych.

Czytanie ulubionych książek przez p. Sylwię Ferenc mamę Gabrysi w ramach akcji “Cała Polska czyta dzieciom”

Czytanie ulubionych książek przez p. Paulinę Wnuczek mamę Janinki w ramach akcji “Cała Polska czyta dzieciom”

Spotkanie Bożonarodzeniowe z rodzicami, przedstawienie z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem i wykonywanie ozdób świątecznych.

Zdjęcia w “pudle kartonowym” wykonane przez p. Kasię, mamę Jasia z naszej grupy.

Przedstawienie dla Babci i Dziadka. Wspólne śpiewanie piosenek oraz recytowanie wierszy dla babć i dziadków.

“Dzień Kobiet”- Wspólne świętowanie Dnia Dziewczynek, wręczenie przez chłopców drobnych upominków i kwiatów. Stworzenie przyjaznej atmosfery w grupie.

“Kiedy wpadam w złość” – zajęcia w ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie. Praca z programem “Tyci Tukan” i z przygodami Tomka i Beatki. Zajęcia prowadzone przez Sylwię Smyk.

Warsztaty organizowane przez Akademię Młodego Naukowca UMCS.

Koncerty w przedszkolu organizowany przez “Centrum Rozwoju Dziecka”.

Zdrowie psychiczne 16.09.2019r

30.09.2019r.

07.11.2019r.

13.11.2019r.

11.12.2019r.

16.12.2019r.

19.12.2019r.

06.02.2020r.

19.02.2020r.

09.03.2020r.

10.03.2020r.

Cyklicznie/ raz w miesiącu/ przez cały rok

Cyklicznie/ raz w miesiącu/ przez cały rok

5. „Policjant” – omówienie zasad funkcjonowania i pracy policjanta; rozmowa o zasadach bezpieczeństwa na drodze, demonstracja munduru i akcesoriów, np. policyjnego lizaka; Wdrażanie do przestrzegania zasad bezpiecznego poruszania się po drodze i poznanie wybranych znaków drogowych.

“Finansowy elementarz”- warsztaty mające na celu promowanie postawy otwartości, charytatywności, aktywności i kreatywności. Rozbudzanie u dzieci ciekawości świata finansów. Przekazywanie wiedzy o szeroko pojętej edukacji matematyczno-ekonomicznej.

Założenie kącika lekarskiego. Wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad zażywania leków tylko pod opieką osoby dorosłej. Zapoznanie się z różnymi rodzajami opakowań po lekach. Zabawy z bandażowaniem i leczeniem ran na misiach i lalkach.

Bezpieczeństwo 16.09.2019r.

14.11.2019r.

11.02.2020r.

6. Spacery w okolicy przedszkola połączone z obserwacją przyrody oraz uwrażliwianiem dzieci na zachowanie czystości w otoczeniu, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego.

Wycieczka autokarowa do MUZEUM WSI LUBELSKIEJ- Jesienny spacer z przewodnikiem. Zwiedzanie domów i miejsc pracy naszych przodków

Warsztaty artystyczne prowadzone przez “PRACOWNIĘ ARTYSTYCZNĄ AS.”- wykonywanie przez dzieci lasu w słoiku.

Z wizytą u Świętego Mikołaja – wyjazd do Muzeum Wsi Lubelskiej. Poznawanie tradycji “Mikołajkowych” w czasach naszych przodków.

Mobilne warsztaty kulinarne dla dzieci -“Akademia Małego Kuchcika”- KUCHNIA MOLEKULARNA-Kształtowanie umiejętności kulinarnych, kulinarne eksperymentowanie oraz tworzenie zróżnicowanych potraw.

“O poranku we Wróblówce”- zajęcia z surykatką- Timonem prowadzone przez p. Martę. Poznanie specyfiki życia zwierząt mało znanych. Zapoznanie się ze środowiskiem, w jakim żyją oraz czym się odżywiają.

Działalność ekologiczna Cyklicznie przez cały rok

3.10.2019r.

22.10.2019r.

5.12.2019r.

31.01.2020r.

05.03.2020r.

7. „Czyste ręce” – przypomnienie instrukcji mycia rąk, uświadomienie konieczności oszczędzania wody, obserwacja brudnych i czystych rąk, porównywanie, wyciąganie wniosków

„Chusteczki” – Zapoznanie różnego rodzaju chusteczek do nosa: z tkaniny, ozdobionych wzorem, haftowanych, jednorazowych. Dmuchanie na chusteczkę ustami, dmuchanie w chusteczkę nosem, uczenie misia poprawnego korzystania z chusteczki.

„Ząbek” – rozmowa z dziećmi na temat pracy lekarza stomatologa, odniesienie się do doświadczeń dzieci, czynności profilaktyczne, pokaz kolejnych czynności wykonywanych podczas mycia zębów, rozmowy na temat sposobu dbania o zęby.

„Moje ręce” – nabywanie umiejętności samodzielnego mycia rak po zabawie i przed posiłkiem.

Higiena 23.09.2019r.

24.09.2019r.

26.09.2019r.

Cyklicznie/codziennie/cały rok

 

Skip to content