Zaproś Rodzica Na Swoją Lekcję

SPOTKANIE Z ORNITOLOGIEM

Ile sikorek wykluło się w tym roku na drzewach wokół szkoły? Klasy 1b i 3d próbowały to sprawdzić razem z ornitologiem panem Sylwestrem Aftyką. Podczas niesamowicie ciekawych zajęć dzieciaki dowiedziały się czym zajmuje się ornitolog, jakie informacje znajdują się na obrączkach i po co obrączkuje się ptaki, jak odróżnić płeć sikorek i jak poznać ich wiek, czy sikorki odlatują czy nie i co trzeba zrobić, żeby ornitologiem zostać. Pan ornitolog przed zajęciami schwytał dla nas ptaki w specjalne pułapki rozłożone na terenie szkoły. Najwięcej było sikorek bogatek, którym później pan Sylwester mierzył skrzydła i ogony, sprawdzał ile mają na sobie tłuszczu, ile ważą  i ile maja lat. Prawie wszystkie schwytane ptaki wykluły się tej wiosny!  Pan ornitolog co chwila mówił nam, że właśnie usłyszał odgłos jakiegoś ptaka, którego my nawet nie wychwyciliśmy. Nie mamy takich wyczulonych uszu, ale teraz wiemy, że przy naszej szkole można na pewno spotkać dzięcioła zielonego i krzywodzioba. Wsłuchać się w odgłosy ptaków mogliśmy za to dzięki uroczym pluszowym maskotkom, które śpiewały tak jak ich żywe odpowiedniki. Sami też próbowaliśmy naśladować sowę i sierpówkę, ale żeby dorównać naszemu gościowi musimy jeszcze dużo ćwiczyć.

Największe wrażenie zrobiło na nas jednak to, że sami mogliśmy wypuszczać schwytane ptaki! Czy zdarzyło się komuś trzymać na dłoni żywą sikorkę? Oprócz bogatek udało nam się też zobaczyć śliczną sikorkę modraszkę, która dziobała najmocniej. Największym ptakiem, którego zobaczyliśmy z bliska i mogliśmy dotknąć jego lotek był dzięcioł średni, ale jego już nie mogliśmy wziąć na dłoń. Na zakończenie zajęć Pan Sylwester pokazał nam jak się łapie ptaki, ale ostrzegł też, że tylko ornitolodzy mający specjalne pozwolenie mogą to robić. Nie wolno łapać ptaków dla zabawy!

Wielu z nas tak podobało się spotkanie, że też chcemy zostać ornitologami i opisywać ptaki!

Wych. Beata Grzegorczyk, Agnieszka Rzedzicka