Nowe Horyzonty Filmowe

„Cały świat Romy” to film o byciu dzieckiem, o płynnych granicach dojrzałości, która niespodziewanie wnika do życia głównej bohaterki. Romy, na oko dziesięcioletnia dziewczynka, wychowywana jedynie przez mamę, po szkole spędza czas z babcią, właścicielką salonu fryzjerskiego. Z dnia na dzień dziewczynka przejmuje obowiązki pomocniczki w rodzinnym zakładzie. Co więcej, świetnie sobie radzi. Zajmuje się klientkami, parzy kawę, myje kobietom włosy. Pewnego razu wszystko się zmienia. Lekarze diagnozują u babci chorobę Alzheimera. Kobieta staje się zupełnie niesamodzielna, a mała Romy, wbrew naturalnej kolei rzeczy, postanawia być główną opiekunką staruszki. Dzieckiem kieruje nadzwyczajne poczucie obowiązku i odpowiedzialności.

Historia skłania do pytań o dojrzałość, o to, kiedy ona się zaczyna i czy przedwczesne wkroczenie w dorosłe życie jest dla Romy dobre? Na te i inne pytania uczniowie klasy 5F starali się odpowiedzieć tuż po projekcji filmu z cyklu „Nowe Horyzonty” filmy dobrze wybrane w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin. Pracowniczka domu kultury omówiła z dziećmi problematykę „Całego świata Romy”. My zaś dokończyliśmy dyskusję o filmie na lekcji polskiego. Dzieci chętnie włączyły się w projekt. To tylko jeden z cyklu filmów, które realizując podstawę programową, nie tylko oferują interesującą fabułę, ale poruszają też kwestie współczesnych zmagań młodych ludzi z codziennością, skłaniają do refleksji. Już za miesiąc powtórzymy wycieczkę do kameralnego kina.

Anna Jasińska