Warsztaty edukacyjno-terapeutyczne “Tworzenie z gliny”

“Dob­ry wycho­waw­ca, który nie wtłacza a wyz­wa­la, nie ciągnie a wzno­si, nie ug­niata a kształtu­je, nie dyk­tu­je a uczy, nie żąda a za­pytu­je – przeżyje wraz z dziećmi wiele nat­chnionych chwil.”

J. Korczak

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i uprzejmości Pani Marzeny Piróg oraz Pana Cezarego Dębczaka w dniu 21. 10.2021r. uczniowie z Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie mieli możliwość  uczestniczyć w warsztatach edukacyjno – terapeutycznych „Tworzenie z gliny”  w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 26 przy ul. Bronowickiej.

Uczniowie poznali historię gliny. Dowiedzieli się, że od zarania dziejów stanowi podstawowy surowiec do wyrobu ceramiki, natomiast do ręcznego formowania wyrobów ceramicznych używane są wysokoplastyczne i plastyczne gliny biało oraz barwnie wypalające się, znane na świecie pod nazwą “ball clay”. Przekonali się, że by rozpocząć przygodę z rzeźbieniem w glinie, wcale nie potrzebujemy różnorodnego sprzętu. Na początek wystarczą: glina, woda, ewentualnie mały patyczek oraz… nasze dłonie. Uczniowie otrzymali możliwość wyboru swojej rzeźby w postaci gotowej foremki. Prace, które wykonali, były przepiękne. Pozostawili je do wyschnięcia i wypalenia w specjalnym piecu. Niebawem będą gotowe do odbioru.

To zadziwiające, jaka zdolna młodzież uczęszcza do naszej szkoły. Ich zapał do pracy i skupienie uwagi były godne podziwu. Uważnie słuchali wskazówek doświadczonych nauczycieli i  kulturalnie podziękowali za wspólnie spędzony czas oraz cenną lekcję.

Jestem bardzo dumna, że nasi uczniowie, pomimo różnicy wieku tak fantastycznie potrafili odnaleźć się w środowisku lokalnym. Taka integracja przynosi wiele korzyści. Uczy empatii, kształtuje umiejętności społeczne, przyczynia się do przełamywania barier komunikacyjnych i środowiskowych, jak również uczy wrażliwości na potrzeby innych. Myślę, że w niedługim czasie będziemy mieli okazję, by uczestniczyć w kolejnych warsztatach – tym razem spróbujemy „tworzyć z wikliny”.

Anna Czubak

Wicedyrektor ZS12 w Lublinie