Wycieczka do Wieliczki i Krakowa w ramach programu „Poznaj Polskę”

W ramach programu „Poznaj Polskę” dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, w dniach 20.06.2022 r. – 22.06.2022 r. uczniowie klasy IV d i V c wzięli udział w wycieczce do Wieliczki i Krakowa.

Pierwszego dnia, po przyjeździe udaliśmy się na wycieczkę do Krakowa i zwiedzaliśmy Kopiec Kościuszki z otoczeniem oraz Smoczą jamę na Wawelu. Następnie pojechaliśmy do kopalni soli “Wieliczka” uczniowie podziwiali podziemne komory, w tym Kaplicę św. Kingi, a w niej rzeźby i płaskorzeźby artystów – górników; zobaczyli solankowe jeziora. Poznali specyfikę pracy górników na przestrzeni siedmiuset lat, stosowane narzędzia i maszyny górnicze, metody wydobycia i transportu soli. Uzupełnieniem były legendy górnicze o św. Kindze i Skarbku.

Drugiego dnia zwiedzanie zaczęliśmy od Muzeum Narodowego w Krakowie. Dom Jana Matejki następnie przeszliśmy edukacyjną trasą historycznego zespołu miasta Krakowa: Droga Królewska, plac Jana Matejki, Barbakan, Brama Floriańska, ulica Floriańska, Jama Michalika, Rynek Główny, Sukiennice, Bazylika Mariacka, Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, Dom Długosza.

Trzeciego dnia uczniowie mieli możliwość zwiedzenia obiektu sakralnego znajdującego się na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz wejście na Wieża Widokowa skąd podziwiali widoki.

Koordynator:

mgr inż. Kinga Teterycz – Iwanicka