Zdrowe odżywianie

W dniach 16.05-21.06.2023 roku w Świetlicy Szkolnej został zrealizowany cykl zajęć profilaktycznych „Zdrowe Odżywianie”- gra planszowa -Edycja II. Zajęcia odbywały się w formie wielkiej gry planszowej na holu Świetlicy, była to zabawa ruchowa z elementami edukacji na temat zdrowego odżywiania.

Celem gry było zapoznanie uczniów z zasadami zdrowego odżywiania, integracja uczniów uczęszczających do świetlicy szkolnej, nauka poprzez zabawę, sprawdzenie wiedzy dotyczącej zdrowego odżywiania na poziomie klas 1-3 oraz wzbogacenie słownika o nowe pojęcia dotyczące zdrowego odżywiania.

Plansza gry została przygotowana na podłodze, do wykonania użyto taśmy izolacyjnej.
Pola gry były w różnych kolorach, które oznaczały styl poruszania się po planszy. Uczniowie byli podzieleni na drużyny, w jednej rozgrywce zazwyczaj brało udział 3 do 4 drużyn. W składzie było od 3 do 5 graczy. Dzieci dzieliły się samodzielnie na grupy. Każda drużyna wyznaczyła jedną osobę, by była pionkiem na planszy. Dzieci z drużyny wspólnie opowiadały na pytania, a uczestnicy – pionki przemieszczali się po planszy według podanej legendy. Prowadzący w razie potrzeby uzupełniał wypowiedzi uczniów. Wygrywała drużyna, która pierwsza dotarła do mety.

Gra cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem dzieci. W zajęciach wzięło udział ponad 80 uczniów z klas 1-3 uczęszczających do świetlicy szkolnej. Uczniowie otrzymywali nagrody za swoje osiągnięcia, każdy uczestnik otrzymał smaczną przekąskę.

Z racji dużego zainteresowania formą zabawy jaką jest gra planszowa zajęcia będą realizowane ponownie kolejnym roku szkolnym.

Małgorzata Brzyszko