Warsztaty kulinarne „Wypiekanie cebularzy”

W dniu 8 maja 2023 r. uczniowie z klasy 6e z Zespołu Szkół nr 12
w Lublinie wzięli udział w warsztatach kulinarnych, które odbyły się w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie, przy ul. Krochmalnej. Dzięki uprzejmości nauczycielom mieliśmy możliwość wziąć udział w fantastycznej lekcji o kulturze naszego regionu oraz oczywiście zrobić i upiec lubelski przysmak – cebularze.

W ramach krótkiego streszczenia warto nadmienić, iż historia tego przysmaku sięga przełomu XIX wieku. W tych czasach Żydzi prowadzący piekarnie na terenie lubelskiego Starego Miasta, wypiekali cebularze w piecach opalanych drewnem, a następnie układali je           w wiklinowych koszach i sprzedawali na ulicach. Ich niepowtarzalny zapach i smak sprawił, że w niedługim czasie stał się on także specjałem ludności polskiej i zaczęto go wypiekać również w innych pobliskich miejscowościach. Po zakończeniu II wojny światowej cebularze stanowiły jeden ze stałych elementów asortymentu niemalże każdej lubelskiej piekarni, a
w 2007 roku wpisano je na Listę Produktów Tradycyjnych. Siedem lat później cebularz lubelski został objęty certyfikatem przez Komisję Europejską i zarejestrowany jako wypiek o chronionym znaczeniu geograficznym. Odznaczenie to pozwoliło na zachowanie autentyczności produktu, wprowadzając obowiązek wypiekania tego smakołyku według oryginalnej receptury z zachowaniem określonej listy składników.

Nasi uczniowie są niezmiernie zadowoleni z oferowanych zajęć. Są bardzo ciekawe
i stanowią innowację pedagogiczną połączoną z lekcją historii, jak również umiejętności kulinarnych.  Zabawa połączona z nauką przyniosła wiele radości i satysfakcji. Nasi uczniowie poznali przepis na przepyszne cebularze. Sami wykonali ciasto, pokroili cebulę, podsmażyli na patelni, a następnie upiekli uformowane cebularze i degustowali swoje przysmaki. Wszyscy byli zadowoleni i usatysfakcjonowani.

Warsztaty, to świetna okazja do zacieśnienia więzi i zintegrowania uczniów
w środowisku lokalnym ale również przełamywanie wszelkich barier związanych
z nieśmiałością.  Dzieci uczą się poprzez doświadczenie, a wszyscy doskonale wiemy, że tylko metody oparte na działaniu przynoszą najlepsze efekty.

Bardzo serdecznie dziękujemy za tak miłą atmosferę pełną życzliwości!

mgr Anna Czubak

wicedyrektor ZS12 w Lublinie