1e z wizytą w Muzeum Wsi Lubelskiej

10 maja uczniowie klasy 1e pod opieką wychowawczyni oraz Pani Izabeli Wróbel udali się na wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej. Na lekcji muzealnej ”Salon i izba” dzieci poznały otoczenie i warunki w jakich żyli i bawili się niespełna 100 lat temu, Kazio z Marysią – dzieci wiejskie oraz Januszek z Zosią – dzieci z rodziny ziemiańskiej. Uczniowie wcielając się w te postaci, poznali ich dzieciństwo, a także wyposażenie mieszkań głównych bohaterów. W izbie wiejskiej dzieci dostały do ręki przykładowe zabawki wykonane na wzór zabawek Kazika (kółko toczone, wózek czterokołowy, tarapat). Przy pomocy rekwizytów, chociażby takich jak nosidła do wody czy maselnica, poznały niełatwą codzienność życia dzieci wiejskich. Następnie uczniowie odwiedzili dwór ziemiański. W pokoju chłopięcym i w salonie dzieci poznały m.in. zainteresowania Janusza. Lekcję kończył spacer po parku dworskim, częstym miejscu zabaw dzieci ziemiańskich. Podczas całej wycieczki towarzyszył wszystkim dobry humor wzmacniany przez piękną, słoneczną pogodę.

Agnieszka Nikołajuk