Warsztaty edukacyjno – terapeutyczne „Tworzenie z wikliny”

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i uprzejmości Pani Karoliny Karpińskiej oraz Pana Cezarego Dębczaka w dniu 09.05.2022 r. uczniowie z klas: 4 d, 6c i 7g z  Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie mieli możliwość już po raz drugi  uczestniczyć w warsztatach edukacyjno
– terapeutycznych. Motywem przewodnim warsztatów było „Tworzenie z wikliny”

Uczniowie poznali rys historyczny wikliniarstwa. Dowiedzieli się, że do najważniejszych cech wikliny przemysłowej należą między innymi: gładkość prętów, elastyczność, giętkość, brak uszkodzeń powierzchniowych i wewnętrznych, ładna jednolita barwa prętów, charakterystyczna dla danego asortymentu surowca, a także całkowita zdrowotność prętów i brak odgałęzieni oraz możliwie najmniejsza średnica rdzenia. Ważnym czynnikiem jest również właściwa wilgotność odpowiednia dla określonego asortymentu surowca i wysmukłość prętów oraz długość w granicach 50-400 cm.

Pani Karolina z pasją opowiadała o wikliniarstwie i przekonywała, że wykonane z niej przedmioty są nie tylko praktyczne i ekologiczne, ale stanowią też środek artystycznego wyrazu. Artystka z wikliny plecie prawdziwe cuda. Od lat uczy innych, jak zrobić z niej przedmioty nie tylko użytkowe, ale i piękne. Wyplatanie to dla niej prawdziwa sztuka. Zainspirowała naszych uczniów i nauczyła jak zrobić kotka. Wszyscy poradzili sobie wyśmienicie. Prace uczniów były przepiękne. Wszystkie swoje arcydzieła zabrali do domu.

Nasza młodzież godnie reprezentowała Zespół Szkół nr 12 w środowisku lokalnym. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą, kulturą osobistą i zaangażowaniem. Przyjemnie było obserwować ich pracę i ciekawość. Myślę, że w przyszłości będziemy mieli jeszcze więcej okazji, żeby podejmować współpracę i uczestniczyć w kolejnych warsztatach, jakie oferują nam nauczyciele pracujący w Specjalnej Szkole Podstawowej nr 26 w Lublinie.

mgr Anna Czubak

wicedyrektor ZS12 w Lublinie