Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia z klasą III D

„Matematyka to królowa wszystkich nauk, jej ulubieńcem jest prawda, a prostość i oczywistość jej strojem”, zauważył to już Jędrzej Śniadecki. Jedną z najbardziej kluczowych umiejętności matematycznych jest biegła znajomość tabliczki mnożenia. Można zapytać, ale dlaczego tabliczka mnożenia jest tak istotna? Odpowiedź na pewno nie zdziwi nikogo. Tabliczka to podstawa arytmetyki, niezbędna na geometrii, przy poznawaniu funkcji a także podczas innych przedmiotów i oczywiście każdego dnia w codziennym życiu. Uczeń klasy trzeciej, kończąc pierwszy etap edukacyjny, według podstawy programowej powinien znać biegle tabliczkę mnożenia. Bez tej umiejętności ma utrudnione lub nawet zablokowane możliwości rozwoju matematycznego. Aby dzieci mogły uczyć się tabliczki najpierw powinny być do tej czynności odpowiednio przygotowane, czyli rozumieć, że mnożenie to wielokrotne dodawanie. I oczywiście najważniejsze: mieć wewnętrzną motywację. A jak się tabliczki nauczyć? Najlepiej używając jej na co dzień. Najpierw korzystając z pomocy wizualnych, a później bawiąc się nią. W kształtowaniu tej umiejętności bardzo ważną rolę pełnią Rodzice. Nie chodzi tyko o odpytywanie, co też jest ważne, ale niech tabliczka stanie się przygodą, grą i zabawą. W sieci można znaleźć wiele inspiracji do tych zabaw. Mogą to być na przykład ukryte w domu karteczki z działaniami, samodzielnie wykonane memory tabliczkowe albo lubiane i popularne fiszki.

Z okazji Światowego Dnia Tabliczki mnożenia uczniowie klasy III D przygotowali dla nauczycieli pewną niespodziankę. Postanowili sprawdzić, jak radzą sobie z tabliczką mnożenia nasi nauczyciele oraz Dyrekcja Szkoły. Uczestnicy dobrowolnie zgodzili się wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Zadaniem  było napisanie iloczynów do 39 działań z zakresu tabliczki mnożenia. W skład Komisji kontrolującej przebieg zadania weszli uczniowie klasy III D: Aleksander, Leonard i Szymon. Zadanie wywołało wiele emocji. Zwycięzca musiał wykonać zadanie w jak najkrótszym czasie.

Po ostatecznym sprawdzeniu i weryfikacji uzyskanych wyników zwycięzcą zespołu nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej została pani Beata Grzegorczyk, wychowawczyni klasy II F, a kadry zarządzającej pan Dyrektor Lucjan Miciuk. Osoby te wykonały zadanie nie tylko w najkrótszym czasie, ale także całkowicie bezbłędnie. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim odważnym uczestnikom. Poziom był bardzo wysoki i wyrównany, więc i konkurencja była duża!!! Test został także przeprowadzony w klasie III D i mistrzem tabliczki mnożenia został Szymon Wnuk. A jeśli ktoś ma ochotę zmierzyć się z kolegą, koleżanką lub kimś z Rodziny zapraszamy do pobrania zadania tutaj

Marzanna Lebedziuk

Edyta Wiśniewska