Spotkanie z historią Lublina klasy III D

Klasa III D miała niepowtarzalną okazję zapoznać się z historią Lublina w plenerze. Dzieci poznały wiele legend związanych z najważniejszymi zabytkami naszego miasta w czasie spaceru po Starówce. Naszym przewodnikiem była pani Magdalena Mazur-Ciseł, autorka książki “Legendy Lublina dla dzieci”, która w niezwykle interesujący sposób przybliżyła najmłodszym historię ciekawych obiektów w centrum miasta. Dzieci dowiedziały się z legend między innymi: co miały wspólnego naleśniki z pożarem Lublina, co łączy ryby z nazwą miasta, którego kamienia lepiej nie dotykać, dlaczego Brama Krakowska ma taką a nie inną nazwę, co wzburzyło czartów, że aż postanowili odwiedzić Trybunał i dlaczego skruszony złodziej zwrócił relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą na temat innych legend. Najwięcej z nich znał Hubert i został wyróżniony pochwałą pani przewodnik. Opiekę nad uczniami pełniły siostra Iwonka Kwietniewska i pani Ewa Bogut, za co serdecznie dziękujemy.

Marzanna Lebedziuk