Zespół Szkół Nr 12
strona

Klasa II D Dzień Otwarty Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Dnia 30 marca 2023 r. uczniowie klasy II D Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie wraz z wychowawcami Panią Marzanną Lebedziuk, Angeliką Kawecką oraz Panem Patrykiem Kargulem, uczestniczyli w Dniu Otwartym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie pod hasłem: „Dobre perspektywy na przyszłość”. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Zgromadziło uczniów ze szkół Lublina oraz całego województwa, a nawet z miast takich jak: Łódź, Bytom, Warszawa, Rzeszów. Przeprowadzono m.in. 49 warsztatów popularnonaukowych, oraz 51 stoisk wystawienniczych, w ramach których zaprezentowały się Wydziały, kierunki studiów i organizacje studenckie. Uczniowie klasy IID brali udział w dwóch warsztatach przeprowadzonych przez pracowników Instytutu Gleboznawstwa, Inżynierii i Kształtowania Środowiska przy ulicy Leszczyńskiego 7.

Warsztat pierwszy pt. „Tempo przemieszczania się zanieczyszczeń w środowisku” prowadzony przez dr inż. Magdalenę Myszura-Dymek oraz mgr Alicję Strzałka dotyczył tempa przemieszczania się zanieczyszczeń w środowisku. Część teoretyczna dotyczyła informacji na temat zanieczyszczeń w środowisku. Uczniowie dowiedzieli się także co to jest zjawisko sorpcji i jakie mamy rodzaje sorbentów stosowanych do neutralizacji zanieczyszczeń. W części praktycznej, w sali laboratoryjnej, uczniowie mogli samodzielnie wykonać proste analizy laboratoryjne dotyczące przemieszczania się zanieczyszczeń w różnych typach gleb jak i odpadów. Na podstawie uzyskanych wyników dowiedzieli się, jak właściwości sorpcyjne wpływają na zatrzymywanie się zanieczyszczeń w glebach i odpadach.

Drugi warsztat pt. „Odpady – materiały pożyteczne. Czy zniszczone tereny pokopalniane mogą przemienić się w łąki?!” prowadzony przez dr hab. Martę Bik-Małodzińską, prof. Uczelni, a prywatnie mamy Mateusza, ucznia klasy II D, dotyczył odpadów zastosowanych w rekultywacji gleb zdegradowanych przez przemysł siarkowy w Jeziórku. Podczas warsztatu wygłoszony został krótki wykład dotyczący wydobycia siarki w kopalniach Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego, która spowodowała ogromną degradację i dewastację środowiska glebowego oraz możliwości jej rekultywacji oraz zagospodarowania odpadów w Jeziórku. Uczniowie klasy II D mogli samodzielnie wykonać doświadczenie i  dokonać oceny właściwości ekotoksykologicznych odpadów za pomocą testów biologicznych. Uczniowie mieli także możliwość odbyć krótki spacer po laboratorium i zobaczyć w jaki sposób wykonywane są podstawowe analizy do badań środowiskowych. Na zakończenie wszyscy otrzymali upominki. Można sądzić, że wśród uczniów są przyszli studenci Uniwersytetu, pasjonaci i wybitni naukowcy.

Galeria

 

Marzanna Lebedziuk

Angelika Kawecka

Patryk Kargul

.

Skip to content