Genetyka – tajemnicze słowo

W dniu 28 listopada 2023 roku uczniowie klasy 5 b uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Pani dr Magdaleny Dyduch-Siemińskiej uczniowie poznali cele i metody pracy naukowców.
Ideą warsztatów dla uczniów jest popularyzacja nauk przyrodniczych i pomoc w ich nauczaniu, poprzez prezentację tematycznie dobranych eksperymentów. Atrakcyjna forma przekazywanej wiedzy pozwoliła przybliżyć uczestnikom zagadnienia, z którymi na co dzień mają kontakt na lekcji. Część teoretyczna dotyczyła wiedzy na temat działu nauki zwanej genetyką. Uczniowie dowiedzieli się także jak pracuje uniwersytecka biblioteka. W części praktycznej mogli samodzielnie wykonać proste analizy laboratoryjne i zobaczyć w jaki sposób wykonywane są analizy do badań naukowych. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali upominki. Warsztaty dla uczniów to nowoczesne rozwiązanie, które pozwoliło w przyjazny sposób realizować podstawę programową nauczania. Uczniowie uczą się najlepiej poprzez doświadczenie, dzięki możliwości zobaczenia przedmiotu lekcji i wejścia z nim w interakcję. Wizyta na uniwersytecie zachęciła uczniów do dalszej nauki i otworzyła w ich umysłach nową przestrzeń.

Aneta Borkowska
Jacek Ogorzałek