Symulowana rozprawa sądowa w klasie 3d

Symulowana rozprawa sądowa dla dzieci to wspaniałe narzędzie edukacyjne, które pomaga zrozumieć, jak działa system sądowniczy w Polsce. To doskonały sposób na rozwijanie umiejętności wystąpień publicznych i argumentacji. Dzięki naszym gościom, Państwu Milenie i Rafałowi Myciom, prywatnie Rodzicom Aleksandra, podczas symulowanej rozprawy, w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie, dzieci z klasy 3D mogły wcielić się w role: sędziego, prokuratora, obrońcy oraz świadków, ławników, a nawet oskarżonych. Nad porządkiem na sali rozprawy czuwał woźny sądowy. Oskarżonymi byli: Głośny, Bałaganiarz i Niszczyciel. Przez lekkomyślne działania tej trójki zając stracił słuch, mrówka i żaba swoje domki. Ucierpiał tak naprawdę cały las. Odważni świadkowie: mały jelonek, wiewiórka i leśniczy doprowadzili o oskarżenia złoczyńców. Widząc do czego doprowadzili, trzej oskarżeni zrozumieli swoje złe uczynki, konsekwencje z nich wynikające. Okazali  skruchę, toteż zostali potraktowani przez Sąd łaskawiej, w ten sposób uniknęli surowej kary. Biorący udział w przewodzie sądowym uczyli się w sposób praktyczny, jak działa proces sądowy, w jaki sposób formułować argumenty i jak przekonywać innych. Symulacja jest jedną z bardziej skutecznych metod aktywizujących, w dodatku bardzo lubiana przez najmłodszych. Tym razem pozwoliła lepiej zrozumieć zagadnienia prawne. Dzieci mogły wykazać się kreatywnością i ekspresją. Zajęcia prowadzone przez panią Milenę i pana Rafała, przedstawicieli jednej z lubelskich Kancelarii Adwokackich, zajmującej się sprawami z zakresu prawa cywilnego, administracyjnego, karnego oraz wielu innych, wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród uczniów. Dzięki życzliwości Okręgowej Rady Adwokackiej dzieci mogły posługiwać się profesjonalnymi akcesoriami i przymierzyć prawdziwe togi. Być może w klasie 3D kształcą się już przyszli sędziowie, prokuratorzy lub adwokaci. Sądząc po profesjonalnie zadanych pytaniach, wiele na to wskazuje.

Marzanna Lebedziuk

Edyta Wiśniewska