Czarowane z drewna w klasie 3d

W tym tygodniu uczniowie mieli okazje poznać prace stolarza, ponieważ na zajęcia zaprosiliśmy gościa Pana Daniela Rozdzialika z Montowni Zabawek, który umożliwił uczniom dokładne poznanie zawodu w jakim pracuje – stolarz. Uczniowie dowiedzieli się iż zajmuje się on wykonywaniem różnych typów mebli i zabawek. Na podstawie gotowej dokumentacji, bądź też według własnych pomysłów klientów. Poznały także narzędzia ręczne do obróbki drewna tj. młotek, piła, dłuto, strug. Oglądały różne wzorniki, z których można było wybrać kolor płyty. Frajda była tym większa, że za sprawą zaproszonego gościa przy jego pomocy skręcać i rozkręcać i rozkręcać szafkę. Uczniowie dowiedzieli się również, że rzeźbienie w drewnie inaczej nazywane scycerstwem to stara sztuka zdobnicza i rodzaj rzemiosła artystycznego. Dziś nawet majsterkowicz – amator może spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Wystarczy kawałek drewna, odpowiednie narzędzia i zapał do pracy. Nasz gość opowiadał uczniom jakie narzędzia wykorzystuje w swojej pracy obecnie, a jakie wykorzystywali stolarze dawniej. W części praktycznej uczniowie w grupach, składali z elementów zajączka. Na zakończenie spotkania każdy dostał zajączka wielkanocnego. To były ciekawe zajęcia.

Nauczyciel wychowawca Anna Marzec Błasik