“Baśnie tysiąca i jednej nocy” – magiczne spotkanie z teatrem

Dzieci klas edukacji wczesnoszkolnej z klas 1e, 2b, 2c, 2d, 3c i 3d Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie, podczas wycieczki edukacyjnej, miały okazję stać się widzami “Baśni tysiąca i jednej nocy”. To magiczny spektakl teatralny przygotowany przez Wrocławski Teatr Edukacji IN-ART, który przeniósł najmłodszych widzów w bajeczny świat wschodnich opowieści. Ujmujące przedstawienie, stworzone specjalnie dla dzieci, było szansą na poznanie tradycji i kultury Bliskiego Wschodu. W spektaklu można było podziwiać piękną muzykę. Dźwięki i melodie przeniosły publiczność w egzotyczne krajobrazy i przywołały w wyobraźni dzieci tajemnicze historie. Barwne kostiumy i scenografia ożywiały te opowieści, tworząc malownicze obrazy rodem z arabskich pałaców i pustynnych oaz. To przedstawienie miało nie tylko bawić dzieci, ale również uczyć je wartości kulturowych, tolerancji i otwartości na inne kultury. “Baśnie” zachęcały dzieci do wyobraźni i rozwijania swoich marzeń poprzez magiczne historie, które łączą w sobie naukę i zabawę. Uczestnicy spotkali się z Ali Babą i czterdziestoma rozbójnikami, Sindbadem Żeglarzem, magicznymi Dżinnami i wieloma innymi bohaterami tych niezwykłych historii. W spektaklu wykorzystane były efekty multimedialne, elementy teatru lalkowego oraz wyśmienita gra żywego aktora na scenie. Nie brakowało też elementów musicalowych. “Baśnie tysiąca i jednej nocy” to doskonała zabawa, ale także mądra i pouczającą sztuka, zwłaszcza dla młodego widza, który uczy się dopiero zmagać z emocjami i problemami otaczającego go świata i odróżniać dobro od zła. Spektakl dał również możliwość poznania różnic kulturowych i innego, w aspekcie odmiennej tradycji, spojrzenia na świat. Ta opowieść, pełna barw i efektów dedykowana jest dla wszystkich miłośników magii teatru.

Marzanna Lebedziuk