Zespół Szkół Nr 12
strona

AKTYWNA TABLICA

W ramach programu „Aktywna Tablica” odbyły się pierwsze zajęcia otwarte                  z udziałem naszej wspaniałej Pani mgr Pauliny Strugalskiej, która pracuje na stanowisku logopedy. Pani Paulina od wielu lat dba o prawidłową wymowę uczniów oraz sprawia, że lekcje stają się prawdziwą przyjemnością a nie obowiązkiem. To właśnie dlatego uczniowie chętnie przychodzą i z radością uczestniczą w takiej formie zajęć. Poniżej przykładowy scenariusz, który opracowała mgr Paulina Strugalska.

 

Czekoladowe cukierki dla czarującej Celinki – kiedy [cz], a kiedy [c]?

Różnicowanie głosek.

 

Czapka czy capka, czukierek czy cukierek?…Z takimi dylematami borykają się uczniowie posiadający trudności z percepcją słuchową, których jest we współczesnym świecie, nastawionym na obraz, coraz więcej. Często szkoła jest środowiskiem, gdzie problem zostanie zauważony i oceniony, czy dane realizacje mieszczą się w normach rozwojowych.

Poniższy scenariusz może posłużyć jako element diagnostyczny, bądź terapeutyczny,  w zależności od potrzeb prowadzącego. Głównym celem zajęć przeprowadzonych zgodnie z jego treścią, jest usprawnianie słuchu fonemowego oraz rozwijanie poprawnej wymowy. Uczeń dzięki wykorzystaniu technologii informacyjnej może zobaczyć w jaki sposób realizowane są dane głoski przez ludzkie narządy mowy, może usłyszeć prawidłowe realizacje, sam potrenować ich wymowę, aż w końcu wykorzystać w praktyce podczas rozwiązywania zadań. Materiał przeznaczony jest dla uczniów klas 1-3 edukacji wczesnoszkolnej, może być wykorzystany zarówno na zajęciach indywidualnych jak i grupowych. Zawiera materiał  w postaci rycin z budową aparatu artykulacyjnego, rentgenogramy przedstawiające miejsce artykulacji głosek [cz] oraz [c], animacje realizacji głosek (także realizacje dźwiękowa), materiał wyrazowy oraz obrazkowy zamieszczony w kartach pracy.

Z wieloletniej praktyki przeprowadzania zajęć logopedycznych w oświacie dostrzegam coraz większą potrzebę stosowania nowoczesnych metod pracy ze współczesnymi uczniami. Warto, aby zajęcia specjalistyczne były wzbogacane elementami technologii informacyjnej – pozwoli to na zwiększenie atrakcyjności sposobu przekazania wiedzy, czy też urozmaicenie często żmudnych ćwiczeń logopedycznych. Wprowadzając zadania wykorzystujące TIK, tak jak w przykładowym scenariuszu, zauważam większe zaangażowanie dzieci podczas zajęć, rozbudzone zainteresowanie tematem, a co za tym idzie, lepsze efekty pracy.

 

Zajęcia przeprowadzone w sposób bardzo urozmaicony. Pojawiły się elementy klasyczne w terapii logopedycznej jak np. korzystanie z lusterek, przedstawianie wzorca realizacji głosek przez prowadzącą, ale także nowoczesne, wykorzystujące użycie technologii informacyjnej. Dzieciom bardzo spodobało się przedstawienie animacji realizacji głosek,  a także samodzielne korzystanie z tablicy interaktywnej podczas rozwiązywania zadań.

 

Na zajęcia zostali zaproszeni nauczyciele, specjaliści z Zespołu szkół nr 12 oraz Pani neurologopeda Pani mgr Ewa Batorska.  Pragnę nadmienić, iż artykuł został opublikowany na stronie LSCDN i każda osoba zainteresowana może się z nim zapoznać.

Nauczyciele pracujący w Zespole Szkół nr 12, to prawdziwe „perełki” a jedną z nich jest właśnie Pani mgr Paulina Strugalska- logopeda. W ramach programu są zaplanowane jeszcze dwie lekcje otwarte, które poprowadzą: Pan mgr Roman Denisiuk i Pani mgr Aleksandra Wójcicka.

 

                                               Koordynator Programu „Aktywna Tablica” – mgr Anna Czubak

                                                                                    pedagog specjalny, doradca zawodowy

Galeria >>

 

Skip to content