Zajęcia w Pracowni Fizyki Medycznej i Optometrii UMCS

W dniu 19 stycznia 2018 r.  uczniowie klasy 2a  i 2b gimnazjum uczestniczyli w zajęciach  laboratoryjnych w Pracowni Fizyki Medycznej i Optometrii UMCS. Warsztaty zostały podzielone na dwie części: w Pracowni Fizyki Medycznej i w Pracowni Optometrii.
W pierwszej z nich uczniowie zapoznali się z bezinwazyjnymi metodami badania ciała ludzkiego: ultrasografią i rentgenografią. Poznali zasadę działania i zastosowanie  ww. urządzeń. Omówione zostały rodzaje promieniowania jonizującego stosowane w medycynie,  jednostki miary i sposoby pomiaru. Metody wykorzystujące promieniowanie jonizujące to: tomografia komputerowa, rentgenografia i tomografia PET.

W Pracowni Optometrii uczniowie mogli dokonać analizy ostrości wzroku, zbadać pole widzenia za pomocą polometru i ocenić widzenie stereoskopowe. Była możliwość doboru soczewek korygujących wady wzroku. Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach.

Opiekunowie: Marzena Sagan

Elżbieta Goławska