Zespół Szkół Nr 12
strona

Wirtualny świat – co nam daje, a co zabiera?

W klasie 3 d na prośbę rodziców została przeprowadzona lekcja na temat właściwego korzystania z aplikacji, które najczęściej mamy w telefonie. Zrobiliśmy też specjalne pudełka na przechowywanie telefonów tak aby nie było słychać żadnych powiadomień kiedy chcemy odpocząć. Wirtualny świat albo cyfrowa rzeczywistość to wszystko, co dzieje się w Internecie lub programach komputerowych. Możliwości jest tak wiele, że każdy znajduje tu coś dla siebie: media społecznościowe, gry, serwisy informacyjne i tematyczne, blogi, filmy, podcasty, aplikacje służące rozwijaniu zainteresowań. Teraz właściwie wciąż przechodzimy od świata realnego do świata wirtualnego a ich granice się zatarły. Nic dziwnego, że wpływ Internetu na życie człowieka to m.in. ograniczenie spotkań twarzą w twarz, mniej rozmów, aktywności fizycznej. Wirtualny świat dla dzieci jest bardzo ważny. Jest tym samym, czym kiedyś były kluby, boiska, szkolne korytarze, wyjścia do kina. Wirtualny świat niesie ze sobą szanse i zagrożenia.

  1. Złudzenia związane z mediami społecznościowymi. Media społecznościowe pozwalają na kreowanie swojego wizerunku, poprawianie zdjęć, wybieranie takich informacji, którymi chcemy się pochwalić.
  2. Hejt, prześladowanie. W mediach społecznościowych i komentarzach pełno jest negatywnych opinii, poniżających uwag, porównań, ocen. Obrażanie innych to dla wielu dzieci jedyny sposób na poprawienie swojego samopoczucia. W mediach społecznościowych dziecko może stać się ofiarą lub sprawcą takiej przemocy.
  3. Negatywny obraz świata. W Internecie panują dość bezlitosne zasady – lepiej klikają się i szerują złe, szokujące wiadomości. Łatwo przez to wpaść w przygnębienie i lęk. Dlatego bardzo ważne jest kogo się śledzi w wirtualnym świecie.
  4. Ograniczenie kontaktów w świecie rzeczywistym. To dobrze, że Internet daje nam możliwości poznawania nowych ludzi i kontaktowania się z nimi. Rozmowy on-line nigdy nie zastąpią spotkania. Możemy porozmawiać z koleżanką czy z kolegą twarzą w twarz, nasz organizm czuje się inaczej niż przy kontaktach tylko przez Internet.
  1. Problemy z postrzeganiem własnego ciała. Im dłużej dzieci przebywają w sieci, tym mniej mają bliskie relacje w świecie rzeczywistym, tym może być im trudniej akceptować swoje ciało.
  2. Kłopoty z koncentracją i snem. Przez dużą liczbę bodźców dzieci są zmęczone i mają problemy ze snem.

Odgrywanie ról, okłamywanie, manipulowanie. Dla dzieci, które bardzo lubią być podziwiane, Internet a szczególnie media społecznościowe to miejsce w którym mogą kreować swój wizerunek, wrzucać dziwne, zwracające uwagę treści, publikować (czasem szkodliwe i głupie) wyzwania w ten sposób mogą wyrządzić krzywdę  innym dzieciom.

Galeria

wychowawca: Anna Marzec-Błasik

Skip to content