Warsztaty Zawodoznawcze w Zespole Szkół nr 5 w Lublinie

W dniu 22.02.24r. uczniowie z klas ósmych wraz z opiekunami: Panią Katarzyną Pochylczuk – Łobejko i Panią Anną Czubak wybrali się na warsztaty zawodoznawcze, które były organizowane przez uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół nr 5 przy ul. Elsnera w Lublinie.
Po powitaniu Gości Pani Dyrektor Iwona Lipiec, która jest także doradcą zawodowym powiedziała młodzieży czym się kierować i na co zwrócić szczególną uwagę podczas rekrutacji do szkoły średniej. Następnie uczniowie czynnie uczestniczyli w wydarzeniu. Podczas Warsztatów uczniowie stojący przed decyzją jaką szkołę i jaki profil wybrać mieli możliwość “od kuchni” poznać na czy polega praca w biurze podróży, czyli poznać bliżej Technika Organizacji Turystyki. Zobaczyć lekcję geografii i dowiedzieć się jak można kontynuować edukację, kiedy geografia otworzy możliwość studiowania na wielu nowoczesnych kierunkach. Uczniowie, którzy zagościli w szkolnym pokoju hotelowym poznali dokładnie zawód hotelarza i specyfikę edukacji w Technikum Hotelarskim. Wpadając na kawkę do Baristy, który jest przedmiotem dodatkowym młodzież dowiedziała się, czego można nauczyć się w Techniku Żywienia i Usług Gastronomicznych. Młodzież z klasy prawniczej pokazała, że prawo może być istotne dla każdego nawet w życiu codziennym. Akademia kulinarna, carving i restauracja szkolna to miejsca, w którym zdobywają wiedzę i praktykę uczniowie z klasy Technik żywienia i usług gastronomicznych oraz Branżowej Szkoły Gastronomicznej w zawodzie kucharz.
Ósmoklasiści mieli także możliwość rozwijać swoją kreatywność podczas warsztatów Kreatywny Menager, a także poćwiczyć umysły na warsztatach Matematyka na Elsnera dla każdego się otwiera.
Taka forma zajęć jest niezbędna, gdyż uczniowie mogą w praktyczny sposób przekonać się jakie mają możliwości po ukończeniu szkoły podstawowej i podjąć najlepszą dla siebie decyzję związaną z wyborem szkoły średniej. Bardzo dziękujemy za zaproszenie Pani Dyrektor i Nauczycielom z Zespołu Szkół  nr 5 w Lublinie.

Anna Czubak

pedagog specjalny, doradca zawodowy