Aktualności podstawowa

SZTUKA RÓŻNE TWARZE MA – ODKRYJ JE WSZYSTKIE Z KLASĄ III H

Listopadowa pogoda nie zachęca do spacerów, jest coraz zimniej, wcześniej robi się ciemno, a jesienna aura powoli nabiera cech zbliżającej się zimy. Uczniowie klasy III H postanowili więc wybrać się po „zastrzyk dobrej energii” do Galerii Labirynt. Znajduje się tam wystawa sztuki współczesnej. Ekspozycja obejmuje prace artystów takich jak: Laura Castagno, Jan Dobkowski, Julian Raczko, Józef Robakowski, Zygmunt Rytka, Kajetan Sosnowski, Ryszard Winiarski, Tomasz Zawadzki, Jan Ziemski. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali dzieła sztuki, próbując odpowiedzieć sobie na wiele intrygujących pytań: Jaki kształt ma dźwięk? Czy pojedyncze barwy mogą kryć w sobie jakieś znaczenie? Jak oddziałują na nas kolory? Lepsze są żywe, jaskrawe czy ciemne, przygaszone i ponure? Czy czerń i biel są kolorami czy może czarno-biały rysunek nie jest kolorowy? Co może kryć w sobie prosty kwadrat? I wreszcie: czy kolory mają kształty? Dzieci próbowały odpowiadać na powyższe  pytania w zaciszu galerii, przy dźwiękach muzyki Fryderyka Chopina, a następnie zainspirowane sztuką abstrakcyjną postanowiły stworzyć własną galerię sztuki współczesnej – galerię klasy III H.

Dzięki wycieczce dzieci uczestniczyły w życiu kulturalnym środowiska lokalnego, określały swoją przynależność kulturową poprzez kontakt z wybranymi dziełami sztuki, podejmowały działalność twórczą, posługując się środkami wyrazu plastycznego: kształtem, barwą, fakturą w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni z wykorzystaniem określonych materiałów, narzędzi i technik plastycznych. To była niesamowita lekcja plastyki, w czasie której opiekę nad dziećmi pełniły panie: Marzanna Brzozowiec i Adriana Mazowiecka.