Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”- te słowa stały się mottem przewodnim tegorocznych obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w naszej szkole.

3 kwietnia na korytarzach edukacji wczesnoszkolnej oraz korytarzach klas 4-8 pojawiły się stoiska informacyjno – kreatywne dla uczniów i nauczycieli zorganizowane przez nauczycieli wspomagających naszej szkoły. W trakcie trwania obchodów przy stoiskach można było znaleźć istotne informacje dotyczące tego, czym tak naprawdę jest autyzm, w jaki sposób osoby w spektrum autyzmu postrzegają otaczający ich świat oraz w jaki sposób można wspierać i pomagać osobom z autyzmem. Głównym celem zorganizowania kreatywnych stoisk było stwarzanie doświadczeń sensorycznych, zaprezentowanie wybranych metod pracy terapeutycznej z osobami w spektrum autyzmu, ale również dla wszystkich uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uczniowie i nauczyciele mogli zobaczyć i dotknąć wielu narzędzi i pomocy dydaktyczno-terapeutycznych stworzonych w większości przez samych nauczycieli współorganizujących proces kształcenia. Uczniowie mieli możliwość kreatywnej zabawy z masami plastycznymi, doświadczając wielu wrażeń sensorycznych. Chętni korzystali ze ścieżki sensorycznej, brali udział w ćwiczeniach rozwijających percepcję  wzrokową, słuchową, koordynację wzrokowo-ruchową.  Czas spędzony na nauce i zabawie był bezcennym doświadczeniem, pełnym radości, współpracy i wzajemnego zaufania, bo gdy cieszy się dziecko, cieszy się cały świat!

Kreatywne i aktywne obchody Światowego Dnia Autyzmu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.

Pragniemy serdecznie podziękować Dyrekcji Zespołu Szkół nr 12, wychowawcom, nauczycielom za pomoc i wspieranie inicjatyw na rzecz uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz wzmacniania postaw empatii, szacunku i tolerancji.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

Nauczyciele wspomagający I-III oraz Przedszkola

Angelika Kawecka