Podsumowanie Tygodnia Profilaktyczno-Sportowego w ZS nr 12 w Lublinie

Profilaktyka jest jednym z bardzo ważnych aspektów prowadzenia działalności zarówno placówek oświatowych, jak i organów miasta. Zespół Szkół nr 12 w Lublinie we współpracy z Wydziałem Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin po raz kolejny podjął działania profilaktyczne, którymi objął zarówno uczniów placówki, jak i rodziców oraz nauczycieli. W dniach 4-8 grudnia 2023 zorganizowano wielkie wydarzenie: „Tydzień Profilaktyczno – Sportowy”, któremu przewodziło hasło „Wolę być wzorem, niż używkowym potworem”. Głównym celem zadania była profilaktyka uzależnień, w szczególności alkoholowych oraz narkomanii poprzez prowadzenia zintegrowanych działań rekreacyjno-sportowych i profilaktycznych. Podjęte działania miały na celu: promocję zdrowego stylu życia wolnego od uzależnień, zdrowia psychicznego oraz upowszechnianie wiedzy na temat szkodliwych skutków używania alkoholu lub narkotyków oraz innych uzależnień behawioralnych. Wydarzenie zainicjował konkurs na najlepszą grę profilaktyczną, który był skierowany do uczniów klas 1-8. Uczniowie wykonali prace konkursowe na bardzo wysokim poziomie, zarówno w formie tradycyjnych gier planszowych, jak i interaktywnych, z których w przyszłości będzie mogła korzystać nieograniczona liczba uczestników. Laureaci wykazali się nie tylko wyobraźnią, ale też dobrym rozumieniem zasad zdrowego stylu życia.

Laureatami konkursu zostali:

Miejsce I.

Szymon Wnuk (klasa 3D) autor gry interaktywnej „Dzień z życia Wojtka”

Hubert Kozłowski  (klasa 3D)  autor gry interaktywnej „Bieg po zdrowie”

Miejsce II.

Franciszek Kielak (klasa 1E) autor gry planszowej „Roślinobranie”

Jakub Lipiński (klasa 3D), autor gry planszowejPułapka

Miejsce III.

Nikola Pajączkowska (klasa 6G), autorka gry planszowej „Zdrówko”

Szymon Maleszyk (klasa 2B), autor gry planszowej „Zdrowotna ścieżka”

Laureatom serdecznie gratulujemy!!!

W trakcie całego tygodnia w placówce panował radosny nastrój, słychać było świąteczne piosenki i odbywały się na poziomie wszystkich klas wydarzenia sportowe. Zaangażowani uczestnicy grali w mikołajkowych czapkach w gry sportowe oraz brali udział w rożnego rodzaju zabawach. Klasy edukacji wczesnoszkolnej mogły wziąć udział w następujących konkurencjach: wyścigi rzędów (rowerki poziome, skoki na piłce, wyścigi z piłkami, sztafeta z kangurkiem, transport pierniczków na lodzie, taniec pingwina, wyścigi na krze lodowej), mikołajowy mecz unihokeja i dwa ognie, przeciąganie liny, wyścigi reniferów, wyścigi taczek ze śniegiem, bitwa śnieżkami. Natomiast uczniowie klas 4-8 rozegrali wiele meczów koszykówki, siatkówki, piłki nożnej, zagrały z „zbijanego” i brały udział w wyścigu rzędów. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali nauczyciele wychowania fizycznego oraz edukacji wczesnoszkolnej. Podsumowaniem tygodnia profilaktycznego były dwa spotkania, pierwsze dla rodziców (5 grudnia 2023 r.), a kolejne dla nauczycieli (8 grudnia 2023 r.). Można było w ich trakcie zapoznać się z szeroko rozumianą profilaktyką, poznać dobre praktyki w tym zakresie oraz zadać ekspertom w tej dziedzinie: psychologowi i pedagogowi szkolnemu, wiele pytań dotyczących indywidualnych sytuacji. Dla wszystkich uczestników przygotowano także materiały, z których będzie można korzystać w sytuacjach bieżących. Dzięki organizacji tygodnia profilaktyczno-sportowego wzrósł poziom wiedzy i świadomości zagrożeń uzależnieniami w każdej grupie wiekowej, uczniowie mogli przeżyć wiele radości uczestnicząc w przygotowanych atrakcjach, zaś rodzice i nauczyciele mogli zdobyć rzetelną wiedzę na temat zapobiegania uzależnieniom. Warto w przyszłości organizować kolejne takie wydarzenia, gdyż cieszą się one wielką popularnością i przynoszą realne korzyści w zakresie profilaktyki.

Dyrekcja ZS nr 12 w Lublinie

Koordynator: Marzanna Lebedziuk