Aktualności podstawowa

Pierwszaki poznają tajniki pracy farmaceuty.

W piątek 12 marca uczniowie klasy I c w ramach orientacji zawodowej gościli na zajęciach magister farmacji Panią Annę Koba. Pani Ania przybliżyła pierwszakom zawód farmaceuty i charakter pracy w aptece. Opowiedziała o asortymencie apteki, o przeznaczeniu różnych farmaceutycznych przyborów, a także wytłumaczyła dzieciom, czym jest lek i jakie jego postacie można otrzymać w aptece. Podkreśliła, że leki można przyjmować tylko jeśli jest się chorym i pod opieką dorosłych. Pani Ania opowiedziała także o preparatach witaminowych dostępnych w aptece, a także zwróciła uwagę na fakt, że urozmaicona dieta bogata w owoce i warzywa zapewnia nam wystarczającą ilość witamin. Pokazała zioła, które można znaleźć na łące, w lesie, czy w pobliskim Ogrodzie Botanicznym. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się także jak wygląda i do czego służy recepta oraz jak ważne jest jej trzykrotne sprawdzanie. Ciekawym doświadczeniem było wykonywanie maści witaminowej. Dzieci z pomocą farmaceuty z wielkim zaangażowaniem ucierały w moździerzu składniki potrzebne do jej zrobienia. Po wykonaniu maść została przełożona do specjalnego pudełeczka. Tak starannie przygotowaną maścią dzieci mogły posmarować swoje dłonie. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały naklejki oraz kartę pracy, na której były opisane najbardziej popularne zioła. Pani farmaceutka również odpowiadała na pytania zadawane przez dzieci.

Pani Aniu dziękujemy za poświęcony czas!

K. Szerzeniewska