Warsztaty

Klasa III D uczestniczyła w niesamowicie inspirujących zajęciach na Warsztatach Kultury w Lublinie. Na początku dzieci mogły podziwiać niezwykłą wystawę, gdzie z pozoru zwyczajne przedmioty, dzięki artystom zmieniły się w prawdziwe dzieła sztuki. W trakcie tej części spotkania mogły odpowiedzieć sobie na zaskakujące pytania: “Czy można wypić kawę z filiżanki pokrytej futrem?” lub  “Co niezwykłego może być w butelce coca-coli?” Następnie uczniowie oglądali fascynujące i zaskakujące prace artystyczne stworzone z gotowych obiektów (ready-mades). Zastanawiały się jak my postrzegamy otaczające nas przedmioty codziennego użytku, a jak widzą je artyści? Co trzeba zrobić, aby zwykłemu przedmiotowi nadać rangę dzieła sztuki? Po takim wstępie dzieci poznały kompozycje Florentyny Nastaj absolwentki malarstwa na Wydziale Artystycznym UMCS. Artystka maluje obrazy, wykonuje rysunki, ceramiczne rzeźby, a także projektuje plakaty, książki i wydawnictwa dla najmłodszych. Została laureatką konkursu na Najpiękniejszą Książkę Roku. Pasjonują ja wesołe kolory i…wesołe potwory. Na co dzień współpracuje z instytucjami kultury w Lublinie oraz pracuje jako projektant graficzny w Galerii Labirynt. Dzieci były już na tyle przygotowane, że mogły pod kierunkiem edukatora, pana Krystiana Kamińskiego, samodzielnie stworzyć własne prace inspirowane obejrzanymi dziełami. Zastosowały technikę powielania z wykorzystaniem farb. Praca twórcza sprawiła dzieciom wiele radości, pozwalała realizować własną wizję świata, budziła zainteresowanie sztuką i rozwijała zdolności artystyczne. Z wykonanych prac powstała klasowa galeria sztuki. Za pomoc w opiece nad uczniami serdecznie dziękujemy pani Monice Kucharzyk i pani Edycie Wiśniewskiej.

Marzanna Lebedziuk