IX edycja Ogólnopolskiego Konkursu “Akademia Wiedzy o Prawie”

Serdecznie zapraszamy uczniów klas V-VIII do konkursu organizowanego przez Krajową Radę Radców Prawnych, czyli IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Akademia Wiedzy o Prawie”. Tegoroczna edycja Konkursu składać się będzie z trzech etapów. Dwa pierwsze etapy odbywać się będą w formule online, z kolei finał Akademii odbędzie się stacjonarnie w Warszawie. Szczegóły tegorocznej IX edycji znajdują się na stronie: https://akademia.platformaedukacjiprawnej.pl/
Rejestracja chętnych uczniów potrwa do 05 marca 2024 r do godziny 24:00. Uczniowie chętni do udziału w konkursie proszeni są o zgłoszenie poprzez dziennik elektroniczny lub osobiście do Szkolnego Koordynatora Konkursu: pani Marzanny Lebedziuk.
Akademia Wiedzy o Prawie daje uczniom możliwość sprawdzenia swojej wiedzy prawniczej, pogłębienia jej oraz zmierzenia się z rówieśnikami. Celem Konkursu jest działanie na rzecz poszerzenia i pogłębienia wiedzy o prawie wśród nastoletnich Polaków, wzrost świadomości prawnej dzieci i młodzieży, kształtowanie postaw szacunku do prawa wśród dzieci i młodzieży oraz propagowanie związków prawa polskiego z prawem międzynarodowym. Tegoroczna edycja Akademii składać się będzie z trzech etapów oraz ceremonii wręczenia nagród.
Etap pierwszy – szkolny – dla szkół podstawowych – odbędzie się 7 marca 2024 r. o godz. 11:00 zostanie zrealizowany w formie testu online jednokrotnego wyboru za pomocą specjalnej aplikacji na stronie https://konkursakademia.pl Zadanie będzie polegało na rozwiązaniu testu online jednokrotnego wyboru składającego się z 50 pytań. Do drugiego etapu, z każdej okręgowej izby radców prawnych, zakwalifikowanych zostanie po 20 uczestników w każdej kategorii szkół, którzy uzyskali największą liczbę punktów i rozwiązali test w najkrótszym czasie.
Etap drugi – okręgowy – odbędzie się w dniach 25 – 26 kwietnia 2024 r.; przeprowadzony on-line za pomocą specjalnej strony https://konkursakademia.pl oraz z wykorzystaniem platformy Zoom. W tym etapie uczestnicy będą musieli rozwiązać kazus, tj. odpowiedzieć na pytania zamknięte wielokrotnego wyboru. Drugi etap polegać będzie na rozwiązaniu kazusu poprzez udzielenie odpowiedzi na 20 zamkniętych pytań wielokrotnego wyboru. W trakcie tego etapu konkursu uczniowie będą musieli przez cały czas jego trwania być połączeni z Okręgową Komisją Akademii za pomocą aplikacji Zoom z użyciem wizji i fonii. Do trzeciego etapu, z każdej okręgowej izby radców prawnych, przechodzi po jednym uczestniku z każdej kategorii.
Etap trzeci – centralny – finał – będzie składał się z wypowiedzi ustnej przed Centralną Komisją Akademii Konkursu i odbędzie się 17 kwietnia 2024 r. Etap trzeci ma formę wypowiedzi ustnej, podczas której uczestnicy odpowiedzą na dwa wylosowane przez siebie pytania. Spośród uczestników po troje uczniów ze szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z trzema najlepszymi wynikami uzyska tytuł laureata, pozostałe osoby zostaną finalistami konkursu. Zarówno dla laureatów, jak i finalistów przewidziane są nagrody.
Regulamin Akademii, rejestracja uczestników oraz aktualne informacje dotyczące organizacji, terminów i wyników poszczególnych etapów konkursu znajdują się pod linkiem: Akademia Konkurs Wiedzy o Prawie (platformaedukacjiprawnej.pl)

Szkolny Koordynator Konkursu: Marzanna Lebedziuk