AktualnościPrzedszkole

Informacja dla rodziców dzieci, rozpoczynających edukację przedszkolną w roku szkolnym 2022/2023

Rady na dobry początek – wskazówki dla rodziców

1. Pozytywne nastawienie.

Starajcie się rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu jak o fantastycznej przygodzie, gdzie spotka przyjaciół i miłe panie. Pokaż dziecku otoczenie i budynek przedszkola. Organizuj spotkania w gronie znajomych, by dziecko miało okazję zabawy w większym gronie rówieśników. Nie wyręczaj dziecka, pozwól, by się usamodzielniało i nabywało umiejętności samoobsługowe.

1. Przyzwyczajanie do rozstania.

Zostawiajcie dziecko pod opieką innych osób dorosłych. Dziecko powinno oswoić się z myślą, że nie zawsze jest przy nim mama.

1. Czytanie książek o przedszkolu.

Świat książek pomoże Wam oswoić dziecko z przedszkolem, nowym rytmem dnia, wyzwaniami. Dziecko zobaczy jak bawią się rówieśnicy. Poznając ich troski i radości łatwiej zrozumie swoje uczucia.

1. Krótkie pożegnanie.

Nie przedłużajcie chwili pożegnania! Okażcie spokój. Dziecko doskonale wyczuwa Wasze zdenerwowanie i łatwo może się mu ono udzielić. Dobrym pomysłem jest odprowadzanie dziecka przez tatę. Maluch łatwiej zniesie rozstanie z tatą niż z mamą.

Pamiętaj, dzieci płaczą, bo nie potrafią w inny sposób rozładować nagromadzonych emocji zarówno pozytywnych jak i negatywnych-taki płacz działa jak oczyszczenie i orzeźwienie. Malec zaraz po tym, gdy zamykasz drzwi przedszkola, najczęściej po kilku minutach, oswaja się z otoczeniem i zaczyna zabawę. Daj mu zatem czas na przyzwyczajenie i oswojenie się z nową rzeczywistością.

1. Czas dla dziecka.

W rozmowie z dzieckiem o odebraniu z przedszkola, prosimy aby posługiwać się określeniami czasu obowiązującymi w przedszkolu: mama/tata przyjdzie               po drugim śniadaniu, po obiedzie, po podwieczorku. Po powrocie z przedszkola wygospodarujcie czas tylko dla swojego dziecka. Niech poczuje się bezpieczne    i kochane.

Opracowanie na podstawie artykułu H. Piwowarskiej- Krukowskiej pt. ,,Adaptacja dzieci w przedszkolu”; ,,Wychowanie w przedszkolu” nr 5/2007.

Wyprawka przedszkolaka:

Dziecko przyprowadzone pierwszego dnia do przedszkola powinno być wyposażone w:

obuwie miękkie na zmianę, na gumowym, jasnym spodzie, niezawiązywane/rzepy lub gumeczka/ oba buciki podpisane.

– chusteczki higieniczne w kartonowym pudełku (suche i mokre).

– zapasową bieliznę dla dzieci ( getry, spodnie, skarpety, majteczki, koszulka, spodenki  itp). Prosimy o przygotowanie zapasowych ubrań w podpisanym tkaninowym worku.

– dzieci 3 – 4 letnie: podpisaną piżamkę  oraz  pościel (kocyk lub kołderka w poszewce, prześcieradło z gumką, poduszeczka w poszewce – dzieci leżakujące).

Prosimy o podpisanie wyżej wymienionych przedmiotów.

Wymiar łóżeczka 135cmx60cm.

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Potrzeby fizjologiczne-nie zakładamy pieluchy, uczymy samodzielnie korzystać  z toalety.

Mycie-uczymy dziecko samodzielnego mycia rąk i wycierania  w ręcznik.

Posiłki– uczymy z samodzielnego jedzenia sztućcami, zachęcamy dziecko do próbowania nowych potraw.

Ubieranie-zachęcamy dziecko do samodzielnego ubierania  i rozbierania się, odkładania ubranek na jedno miejsce.

Sprzątanie zabawek-uczymy dziecko odkładania zabawek na wyznaczone miejsce.

Wszystkie powyższe rady pozwolą dziecku złagodzić stres związany z pójściem do przedszkola oraz pomogą lepiej zaadoptować się w nowym miejscu.