w Szkole Podstawowej nr 14 im. Tadeusza Kościuszki

wchodzącej w skład

Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie

W dniu 24 marca 2023 r. z okazji Dnia Patrona Szkoły odbyła się uroczysta akademia pod hasłem „Kościuszko  w oczach współczesnych i pamięci potomnych”.

Akademia zgromadziła społeczność szkolną oraz zaproszonych Gości: Panią Jadwigę Mach – Przewodniczącą Komisji Oświaty i Wychowania, Radną Rady Miasta Lublin, Proboszcza Parafii
p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, księdza Eugeniusza Zarębińskiego, Proboszcza Parafii Greckokatolickiej  p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny księdza mitrata dr Stefana Batrucha oraz Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Patrycję Dubiel.

Kierowani słowami Tadeusza Kościuszki „Wzbudzić potrzeba miłość kraju w tych, którzy dotąd nie wiedzieli nawet, że ojczyznę mają“, uczniowie zapoznali obecnych na uroczystości z życiem naszego patrona.

Tadeusz Kościuszko, bohater dwóch narodów – polskiego i amerykańskiego, na stałe zapisał się na kartach historii. Jego patriotyzm, poczucie sprawiedliwości i ciężka praca przeplatały się w jego życiu tragediami i problemami, z których największą była utrata ukochanej Ojczyzny. Jego niezłomna postawa, upór w dążeniu do  celu, sprawiły, że stał się wzorem do naśladowania dla następnych pokoleń. Jego zasługi sprawiły, ze stał się patronem wielu szkół w tym Naszej placówki.

Po części artystycznej w wykonaniu uczniów naszej szkoły, głos zabrali, Dyrektor Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie Pan Lucjan Miciuk oraz zaproszeni Goście. W pięknych słowach  prelegenci podkreślili jak ważne jest wychowanie młodego pokolenia, posiadanie wzorów do naśladowania, jak ważną rolą w życiu jest posiadanie tak wyjątkowego patrona.

W dalszej części uroczystości Pan Dyrektor przedstawił wyniki szkolnego konkursu „Uczniowie z pasją”, którego celem było pokazanie talentów, umiejętności i sukcesów uczniów ZS nr 12 w Lublinie. Nagrodzeni uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy i upominki.

Jacek Ogorzałek

Akademia: