AktualnościPrzedszkole

CodeWeek 2022 w Przedszkolu 86

Za nami 10 edycja CodeWeek, czyli wydarzenie promujące naukę programowania.

Nasza placówka realizowała zadania z wyzwaniami „Uczymy Dzieci Programować”. Dodatkowo tworzyliśmy własne zagadki logiczne i zakodowane zabawy. W drugim tygodniu wyzwania do zerówkowiczów z grupy „Mróweczki” dołączyły maluszki z grupy „Słoneczka”. To była wspaniała współpraca między grupami, nauka empatii, koleżeństwa, opiekowania się młodszymi koleżankami i kolegami oraz czerpania wiedzy i umiejętności od starszaków.

Z przyjemnością przedstawiamy nasze zakodowane osiągnięciaJ

„Instrukcje, błędy i algorytmy”

Programowanie lub inaczej kodowanie, to mówienie komputerowi krok po kroku co ma robić, w określonej kolejności. Nasze polecenia muszą być proste, bo inaczej komputer ich nie zrozumie albo będzie się mylić! Ćwiczyliśmy układanie instrukcji, np.: zjedzenie kolacji, pójście spać, nakrycie do stołu.

„Kim jestem?” – wykrywanie na podstawie informacji.

Nie zawsze potrzebujemy wszystkich informacji, żeby kogoś lub coś rozpoznać. Często pomagają nam w tym wskazówki – najbardziej charakterystyczne cechy, które opisują daną postać lub rzecz. Kogo mieliśmy odnaleźć? Ruby bohaterkę „Smyki kodują” oraz jej przyjaciół: Django, Śnieżną Panterę, Lisa – Fox, Pingwina – Linux, Zielonego Robota – Android.

„Mały kwadrat – duży kwadrat” – układanie wg wzoru.

Ćwiczyliśmy spostrzegawczość, logiczne myślenie a także współpracę w grupie.

Urodziny zakodowany tort i taniec urodzinowy z okazji 10 edycji CodeWeek.

„Kod do CodeWeek” – debugujemy błędy z Uczymy Dzieci Programować.

Dzieci szukały błędu w podanym kodzie. Poszukiwały nowych rozwiązań, aby kod był właściwy.

Na koniec dzieci przeliczały oraz dzieliły na zbiory kasztany. Dowiedzieliśmy się, że dzięki błędom możemy dążyć do lepszej przyszłości oraz że rozwiązań może być więcej niż jedno.

„Aplikacje” – co to takiego?

Dzieci rozmawiały na temat korzystania z aplikacji. Zdały sobie sprawę, że niektóre aplikacje służą funkcjom użytkowym a inne dają formę rozrywki. Wspólnie doszli do wniosku, że aplikacje są ważne    i potrzebne, ale w przeznaczonym do tego czasie i nie mogą służyć długo czy zamiennie z innymi czynnościami w ciągu dnia. Odpowiedzialne korzystanie daje dobre efekty, a spędzanie zbyt dużej ilości czasu w konsekwencji stwarza więcej trudności niż radości.

CodeWeek 2022 dobiegł końca, natomiast kodowanie z pewnościązostanie z nami na dłużej.

Koordynatorzy:

mgr Wioleta Kowalczuk