Aktualności podstawowa

“… під містом майже 46  довгим і 49 широким, п’ятдесят миль від Кракова, лежить місто Львів…”

Marcin Kromer, Polska, czyli o położeniu, ludności, obyczajach,

urzędach i sprawach publicznych Królestwa Polskiego księgi dwie, pisane 1556-1558

W dniach drugi i trzeci października uczniowie z klas 8a, 8c, 7a, 7c, 6f uczestniczyli w wycieczce do ważnego ośrodka gospodarczego i kulturowego Ukrainy, miasta Lwów.

Lwów – ponieważ tak nazywał się syn króla Daniela Halickiego, który był założycielem miasta.

Na kartach historii Lwów dwukrotnie należał do terytorium naszego kraju, jednak ostatecznie jest częścią młodego, bo 27 letniego niepodległego państwa – Ukrainy.

Za sprawą „wypełnionego po brzegi” programu wycieczki, w ciągu dwóch dni uczniowie mieli okazję odwiedzić ogrom zabytków i miejsc pamięci. Były to między innymi: Pomnik Adama Mickiewicza, Cmentarz Orląt Lwowskich, kaplica Boimów, katedra Ormiańska czy Historyczne Centrum Lwowa, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Podczas wieczornego spaceru uliczkami Lwowa, nocny Burmistrz opowiadał ciekawe i niezwykłe historie o mieście. Jednak sposób w jaki to robił był wyjątkowy. Nie przesadzę, jeśli napiszę, że było w tym coś … magicznego.

Pomimo niesprzyjającej pogody dnia drugiego, wspólnie podjęliśmy wyzwanie.

Postanowiliśmy wspiąć się na szczyt Kopca Unii Lubelskiej, aby uczcić 450 rocznicę jej zawarcia. Widok na panoramę miasta był wspaniałym wynagrodzeniem naszych trudów.

Wycieczka była również świetną okazją do wzbogacenia uczniów o nowe doświadczenia związane z szeroko pojętym podróżowaniem.

Opiekunowie:

E. Sobol,