1c i 2a w Sandomierzu i Nowej Dębie

Nic nie integruje bardziej, niż wspólna przygoda. Uczniowie klas: 1c i 2a, dnia

29 listopada 2022 r. wybrali się zatem na wspólną wycieczkę, w trakcie której bogatsi w doświadczenia drugoklasiści wspierali swoich młodszych kolegów w wyprawie, ponieważ dla klasy 1c była to pierwsza, całodniowa wycieczka poza miasto w szkole podstawowej.

Pierwszym punktem zwiedzania było miasto Sandomierz. Pod okiem przewodnika grupa odbyła spacer po rynku, a następnie odwiedziła słynną Zbrojownie Rycerską Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Okazało się to niesamowitą atrakcją, tym bardziej, że o zwyczajach rycerskich opowiadał naszym uczniom prawdziwy rycerz w kompletnej zbroi. Uwierzcie – było tam mnóstwo dostępnych dla nas średniowiecznych kostiumów, które mogliśmy przymierzyć, obejrzeć dokładnie z bliska. Jakby wehikuł czasu teleportował nas w czasie… 🙂 Zajrzeliśmy też do Bazyliki katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Klimatyczne i bogate wnętrze zrobiło na nas wrażenie.

Jednak najbardziej wyczekiwaną atrakcją było Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Kto już odwiedził to magiczne miejsce na pewno zgodzi się, że panuje tam bajkowy, świąteczny, niepowtarzalny klimat. Bombki, jakie tam można zobaczyć, nie powtarzają się nigdzie indziej! Czy widzieliście np. Fiata 126p na choince? Albo cała Stajenkę Świętej Rodziny? W fabryce znajduje się także wystawa inspiracji do udekorowania wnętrz w stylach pochodzących z różnych krajów, np. Anglii, Francji, Stanów Zjednoczonych.

Zostaliśmy zapoznani z procesem produkcji szklanej bombki choinkowej, od A do Z 🙂 Wszystko widzieliśmy! Od momentu kiedy to bombka jest przezroczysta, aż do ukończenia ręcznego jej pomalowania. Był czas i na warsztaty, w trakcie których uczniowie samodzielnie ozdabiali swoje bombki, a na końcu… czas na zakupy! Nieśmiało poradzimy, żeby jednak przypomnieć sobie słowo „rozsądek”, ponieważ przy kasie może być ciekawie 🙂 Ciężko się oprzeć takiej sztuce!

Bardzo dziękujemy Rodzicom, którzy zajęli się organizacją wyjazdu, zadbali o kontrolę autokaru i biuro podróży. Szczególne podziękowania należą się także nauczycielom świetlicy. Pani Anna Nowakowska-Kudrel i i pani Dominika Serafin genialnie wspierały nasze grupy i jak zawsze stanęły na wysokości zadania.

Joanna Śnieżek

Jagoda Zielonka