„Zapusty zapusty, wyciągajcie spyrkę z kapusty…”

tymi słowami uczniowie klasy 3b, którzy uczęszczają do szkolnego koła teatralnego „Bajdurka”, rozpoczęli inscenizację przedstawiania M. Kownackiej związaną z kończącym się karnawałem, a dawniej obrzędem nazywanym zapustami. Zwyczaj obchodzenia domów przez chłopców z gwiazdą, kiedyś zapustnych przebierańców odgrywających śmieszne scenki to pozostałości prasłowiańskich obrzędów ludowych mających na celu zapewnienie pomyślności plonów i dobrej zabawy. Mali aktorzy zapewnili swym występem dobrą zabawę dyrekcji, nauczycielom i uczniom edukacji wczesnoszkolnej Zespołu Szkół nr 12 w ostatni dzień karnawału. W przedstawieniu nie zabrakło śmiesznych scenek, którym towarzyszyły ludowe utwory muzyczne.

Agnieszka Rzedzicka

wychowawczyni kl.3b