Aktualności podstawowa

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA…

WYCIECZKA DO JEDYNEGO NA ŚWIECIE

MUZEUM BOMBKI CHOINKOWEJ W NOWEJ DĘBIE

8 grudnia 2017 r. dzieci z klas: III H (wych. panie Marzanna Brzozowiec i Adriana Mazowiecka), IV A (pani wych. Anna Karczmarz-Broda), IV D (pani wych. Kinga Teterycz-Iwanicka), IV G (pani wych. Anna Kloc) oraz pan Konrad Figiel w poszukiwaniu świątecznych inspiracji wyruszyły w podróż do pierwszego i jedynego na świecie Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Na trasie towarzyszyli im przesympatyczna przewodniczka pani Diana Skowron oraz przewodnik pan Marek Kieliszek, reprezentujący Biuro Turystyczne „Włóczykij”. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Sandomierza. Uczniowie podążając śladami serialowego ojca Mateusza, odkrywali tajniki historii tego zabytkowego miasta. Wysłuchali legendy o rękawiczkach królowej Jadwigi, przeszli przez Igielne Ucho, zwiedzali Rynek Sandomierski, obejrzeli dom Jana Długosza oraz zachwycającą panoramę miasta.

Jedną z najpiękniejszych tradycji Bożego Narodzenia jest ubieranie świątecznego drzewka, czyli choinki. Pomysłów na jej ozdobienie jest mnóstwo, jednak dorośli i dzieci z niezmienną fascynacją lubią przy świetle świec przyglądać się refleksom świetlnym, które odbijają się od szklanych kul, czyli bombek. Dzieci zobaczyły tysiące ręcznie wyprodukowanych bombek oraz setki niesamowitych eksponatów w galeriach. Spacerowały w skupieniu po muzeum, oglądając zgromadzone tam skarby. Niezapomnianych wrażeń dzieciom dostarczyło samodzielne malowanie bombek i przygotowywanie jednego egzemplarza z imieniem czy dedykacją dla bliskich osób. Dzieci wykazały się dużą ostrożnością, toteż wszystkie ozdoby dojechały w nienagannym stanie, chociaż były wykonane ze szkła.

Marzanna Brzozowiec