Klasa III H podąża śladami króla Kazimierza i tajemniczej Esterki…

W pewien ponury, deszczowy, listopadowy dzień uczniowie klasy integracyjnej III H wyruszyli w niezwykłą podróż do krainy historii Lublina i znaleźli się Regionalnym Muzeum Cebularza. Na miejscu przywitani zostali przez Esterkę i Franka oraz zaproszeni do wspólnej nauki i zabawy. Tematem przewodnim spotkania była historia powstania tradycyjnego lubelskiego wypieku – cebularza. Aby wyjaśnić jego pochodzenie, trzeba było najpierw poznać legendę o królu Kazimierzu i jego ukochanej – przepięknej Żydówce Esterce. Po tym historycznym wstępie, uczniowie przystąpili do działania. Mieli za zadanie upiec cebularza. Przebrani w kucharskie stroje z wielkim zapałem wykonywali wszystkie czynności, które trzeba było zrealizować od ziarenka pszenicy, aby otrzymać upieczone, aromatyczne, ciepłe pszenne placki. Dokonana degustacja przekonała wszystkich o tym, że wysiłek nie poszedł na marne, cebularze były przepyszne. Opiekę nad uczniami jak zawsze sprawował niezawodny duet – pani Marzanna Brzozowiec oraz pani Adriana Mazowiecka.

Marzanna Brzozowiec