„Karnawał na bębny” – zajęcia muzyczne w SM

W dniu 21 lutego uczniowie klasy 1d uczestniczyli w zajęciach muzycznych, które odbyły się w szkole muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego. Tematem spotkania był świat instrumentów perkusyjnych,
w który wprowadzili nas starsi uczniowie SM. Podczas ich występu poznaliśmy metodę Body Percussion, polegającą na wykorzystaniu ciała do przedstawienia muzyki. Dzieci mogły usłyszeć dźwięki, które nie są wydobywane z instrumentów muzycznych. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. W czasie zajęć poznaliśmy styl muzyczny Ragtime, popularny w latach 90. Była to muzyka grana głównie na fortepianie przez czarnoskórych muzyków amerykańskich. Dowiedzieliśmy się, że pierwszą perkusistką na świecie oraz kompozytorem muzyki perkusyjnej była Pani Maxine Lefever. Kolejnym punktem zajęć był występ młodszych uczniów SM na instrumentach perkusyjnych. Mogliśmy podziwiać muzykę graną między innymi na marimbie, ksylofonie, tamburynie oraz agogo instrumencie afrykańskim, którego nazwa oznacza „dzwonki”. Na koniec wysłuchaliśmy niesamowitego koncertu na „bębnach”, uczniowie zagrali na wiaderkach po farbie wykazując się pomysłowością i kreatywnością. Poprzez kontakt z żywą muzyką uczyliśmy się rytmu, dynamiki, barwy dźwięku, stymulującej do tworzenia świata przeżyć, kształtującej emocjonalność i wrażliwość.

Wiadomo już od dawna, że muzykowanie ma ogromny wpływ na rozwój człowieka, ale najwięcej korzyści przynosi, gdy jest to wczesne muzykowanie do czego zachęca Szkoła Muzyczna zapraszając dzieci na różnorodne i bardzo inspirujące spotkania. Dziękujemy Pani Monice Rybak za pomoc w zorganizowaniu zajęć muzycznych oraz Pani Dominice Serafin za opiekę i wsparcie.

Wych. Anna Lis