Aktualności podstawowa

“Jaś i Małgosia”

3 marca 2020 r. dzieci z Zespołu Szkół  nr 12 w Lublinie miały okazję poznać historię “Jasia i Małgosi” w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Teatru In-Art. Piękna scenografia pomogła widzom przenieść się w świat wyobraźni, by przeżyć przygody tytułowych bohaterów. Teatr jest sztuką, która łączy w sobie różne elementy twórczości artystycznej: literaturę, muzykę, plastykę, taniec i ruch sceniczny. Jest to dziedzina, z którą dzieci powinny często mieć kontakt, bo każde dziecko posiada naturalną potrzebę wyrażania siebie w różnych formach ekspresji. Istotą dziecięcego teatru jest możliwość spontanicznej zabawy z rówieśnikami i “oderwanie od rzeczywistości”. Prowadzi to do rozwijania myślenia, wyobraźni, mowy, pamięci, uczy odwagi i śmiałości oraz umiejętności współdziałania i wyrażania różnych stanów uczuciowych. Najistotniejszym zaś atutem sztuk teatralnych, szczególnie tych opartych na motywach z baśni, dla dzieci jest fakt, że dobro zawsze zwycięża zło. A czy wiecie może dlaczego siedzenia i kurtyna w teatrach są czerwone? Są dwa powody. Po pierwsze, czerwony, jest kolorem, który gdy światła zgasną, to czerwony praktycznie znika z pola widzenia. Nie rozprasza, nie skupia niepotrzebnie uwagi. Po drugie, czerwony, jest kolorem arystokracji, elity dworu i rodzin królewskich. Czerwień była barwą władców i pomimo upływu czasu, kolor ten pozostał i podkreśla wyjątkowość miejsca jakim jest teatr.

Marzanna Lebedziuk